kahve kanser ilişkisi

Hazır kahve meme kanseri riskini yüzde 41 artırıyor

3 dakikalık içerik

Hazır kahveler ile meme kanseri arasında ilişki bulundu. Hong Kong’daki Çinli kadınlar üzerinde yapılan bir vaka kontrol çalışmasına göre, hazır kahveler meme kanseri riskini yüzde 41 artırırken, demleme kahveler yüzde 50 azaltıyor.

Scientific Reports‘da yayımlanan bir çalışmada, Priscilla Ming Yi Lee ve Wing Cheong Chan’in liderliğindeki araştırma ekibi, Hong Kong’da yaşayan Çinli kadınlar üzerinde meme kanseri ile kahve tüketiminin ilişkisini araştırdı. Kahve, meme kanseri riskinde azalma ile ilişkili olan kafein ve diterpenleri içeriyor ancak araştırmanın sonuçları ile bu durum kısmen çelişiyor.

Ekip, Hong Kong’daki üç kamu hastanesinde vaka kontrol çalışması yürüttü. 24-84 yaşları arasındaki 2 bin 169 Çinli kadına, kahve içme türlerini, kullandıkları fincanları ve içme sürelerini araştıran standart bir anket uygulandı.

Demleme kahve meme kanseri riskini azaltıyor

Meme kanseri vakalarından 238’i (yüzde 20,6’sı) ve kontrollerden 179’u (yüzde 17,7’si) sürekli kahve içicisi olduklarını söyledi. Bunların arasında 161 (yüzde 13.9) vaka ve 128 (yüzde 12.6) kontrol günde en az bir fincan kahve tüketiyor. Genel kahve içme ile meme kanseri riski arasında ilişki bulunamadı. Sürekli kahve tüketmeyenlere kıyasla, sürekli olarak hazır kahve içen kadınlar, yüzde 41 oranında meme kanseri riskinde artışla ilişkili bulundu. Meme kanseri riski, sürekli olarak ikisi bir arada veya üçü bir arada kahvenin tüketilmesi arasında 1,51 kat artış gösterdi. Sürekli olarak demlenmiş kahve tüketen kadınlar, meme kanseri riskinde yüzde 52 daha düşük bir oranla ilişkilendirildi.

Ekip, farklı kahve ürünlerinin meme kanseri riskindeki rolünü belirlemek için daha büyük çalışmaların yapılacağını belirtti.

Meme kanseri vakaları kontrollerden yaş olarak daha büyüktü, daha fazla kiloya sahipti ve ailesinde meme kanseri öyküsü vardı. Eğitim durumu, önceki iyi huylu meme hastalıkları öyküsü, menopoz durumu, vardiyalı iş tecrübesi, tütün kullanımı, alkol tüketimi ve çay tüketimi ile ağır yağda kızartılmış gıda tüketimi vakalar ve kontroller arasında benzerdi.

Çalışma, kanser ile hazır kahve tüketimi arasındaki ilişkiyi gösteren önceki araştırmaları destekliyor.

Kaynak;

Scientific Reports