Hayvanat Bahçesinde Çekilen Görüntüler Görenleri Üzdü

4 dakikalık içerik

Sosyal medya gündemi yeni bir iddia ile sarsıldı. 10 Ağustos tarihinde bir sosyal medya kullanıcısı Ankara’da ziyaret ettiği bir kurumu paylaştı. “Berkem Aslan Diyarı” olarak bilinen bu kuruma çocuklarını götüren yurttaş, gördükleri karşısındaki şaşkınlığını Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

“Hayvanlar Çok Kötü Koşullar Altında Yaşıyor”

Kendisini “Ankara’nın ilk ve tek yırtıcı hayvan parkı” olarak nitelendiren işletmeyi ziyaret eden Mehmet Y. şunları söyledi; “İki gündür aklımdan çıkmıyor. Instagram hesabındaki fotoğraflarına aldanıp, çocukları Ankara’da Berkem Aslan Diyarı’na götürdüm. Aslan yavruları esarette ve çok kötü koşullar altında. Hayvanat bahçesi değil resmen üçüncü sınıf bir kafe. Aslanlar akşama kadar betonda uyutuluyor”.

İşletme Hakkında Suç Duyurusu Yapıldı

Gördükleri karşısında şaşkınlığa ve üzüntüye uğrayan ziyaretçi işletmede yalnızca aslanlar olmadığını söyleyerek; “2-3 tane maymun, birkaç sürüngen, annesi olmayan bir ayı yavrusu, bir geyik ve yavrusu da var. Burası Türkiye’nin başkenti, utandım; çocukların hevesini kırmamak adına gittiğim için de çok üzgünüm” diye konuştu. Aslan diyarında gördüklerini uzun süre unutamayan Mehmet Y. Orada esir tutulan hayvanları da fotoğraflayarak sosyal medya hesabında paylaştı. Gördüklerini yetkili mercilere ileterek; “Berkem Aslan Diyarı’ndaki hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden doğal yaşama kavuşturulmak üzere rehabilite edilmesi ve uygun yerlere nakil edilmeleri hakkında suç duyurularını yaptım” dedi.

“Burası Derhal Kapatılmalı, Hayvanlar Rehabilitasyona Alınmalı”

Uzman Veteriner Hekim Gökçe Coşkun da kendi sosyal medya hesabından olayı paylaşarak şunları söyledi; “Özel hayvanat bahçesi vakası! Artık önüne gelen hayvanat bahçesi açıyor. Doğamızı öğrenmeden çocuklara esaret altında hayvanlar gösteriyorlar. Aslanları ne halde barındırıyorlar bakın. Vicdansızlık! Aslanlar özgür olduğu için Aslan!”.

Hayvanlara zarar veren böyle bir kurumun derhal kapatılması gerektiğini ifade eden Uz. Vet. Hek. Coşkun, “Buna nasıl izin veriliyor. Bu hayvanları burada hapis edip üzerinden para kazanılıyor. Hiç mi vicdanınız yok? Burası derhal kapatılmalı, hayvanlar rehabilitasyona alınarak uygun yerlere nakledilmeli” dedi.

Görsel: Bahsi geçen Twitter paylaşımı