//

Hayır, COVID-19 Aşıları Sizi Kısır Yapmaz

5 dakikalık içerik

Uzun süredir iki pandemi ile karşı karşıyayız. Biri korona virüsün yayılması diğeri ise aynı derecede tehlikeli yanlış bilgi ve dezenformasyonun yayılması. Virüs, tedaviler, aşılar, maskeler ve pandeminin her yönü hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgiler ortaya çıktı.

California merkezli Kaiser Aile Vakfı yaptığı ankette “COVID-19 aşıları mikroçip içeriyor mu?”, Covid-19 aşıları kişinin DNA’sını değiştirebilir mi? “ gibi soruların yanı sıra “COVID-19 aşıları sizi kısır yapar mı? “ sorusunu katılımcılarına yöneltti. Bu anket neticesinde katılımcıların %31 oranında “Covid-19 aşıları kısırlığa neden olur” olasılığına ihtimal verdiğini gösterildi. Bu araştırmaya göre yaklaşık 10 kişiden 8’i pandemi ile alakalı en az bir yaygın yalanın doğruluğuna inanıyor.

Bu yanıltıcı bilgilerden tehlikeli bir söylenti olan “aşıların kısırlığa neden olabileceği” hususunda yapılan araştırmalar devam etse de, henüz şüphe duymaya neden olacak emarelere rastlanmış değil.

Araştırmacıların doğurganlık ve kısırlık raporlarına göre; hem doğal gebeliklerde, hem de suni gebeliklerde (in vitro fertilizasyon) sağlıklı doğum oranı ve düşük yapma oranları arasında aşılı-aşısız kontrol gruplarındaki oranların benzer olduğu görüldü. Diğer yandan İsrail’de 15.000’den fazla hamile kadın üzerinde yapılan Pfizer aşılaması çalışmasında sadece %2 oranındaki katılımcın Covid-19 enfeksiyonu geçirdiği saptandı.

Genel olarak Covid-19 enfeksiyonu geçiren hamile kadınların erken doğum, yoğun bakım ünitesine kabul edilme ve hayatlarını kaybetme olasılıklarının geçirmeyenlere nazaran daha fazla olduğu gözlenirken, enfeksiyona yakalanan erkeklerde de düşük testosteron seviyesi ve düşük sperm sayısına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu gözlendi. Bu sorunların uzun vadede devam edip etmediği henüz net olmamakla birlikte bu sonuçlar aşı olmanın değil, enfeksiyonu geçirmenin sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.

Pfizer aşısı özelinde yapılan bir başka araştırmada ise mRNA aşısının sperm üretimine zarar vermediği ve güvenilir olduğu artan kanıtlara eklenirken, genel olarak aşıların kısırlığa neden olmadığı ama enfeksiyonun kendisinin neden olabilme ihtimalinin ortada olduğu yönündeki veriler, aşıların kısırlığa neden olmadığı gibi, enfeksiyon nedenli kısırlığa karşı sizi koruyabileceğini ortaya koyuyor.

Kaynaklar:

https://www.kff.org/coronavirus-covid-19/poll-finding/kff-covid-19-vaccine-monitor-media-and-misinformation/
https://en.wikipedia.org/wiki/Kaiser_Family_Foundation

Sperm Parameters Before and After COVID-19 mRNA Vaccination-doi:10.1001/jama.2021.9976
Association Between BNT162b2 Vaccination and Incidence of SARS-CoV-2 Infection in Pregnant Women- doi:10.1001/jama.2021.11035
Clinical manifestations, risk factors, and maternal and perinatal outcomes of coronavirus disease 2019 in pregnancy: living systematic review and meta-analysis- doi: https://doi.org/10.1136/bmj.m3320