HaberSağlık

Hayat kurtaran Dronlar, Rwanda’da iş başında !

Dronlar, yani insansız hava araçları son yıllarda hayatımızın pek çok alanında kendine yer buldu. Avuç içine sığabilecek kadar küçük casus dronlardan, büyük ve füze taşıyabilecek dronlara kadar pek çok çeşidi olan bu insansız hava araçlarının aslında yaşamsal önemi olabilecek alanlarda da kullanıldığını duymuş muydunuz?

dronlarKalp krizi geçirenlere acil müdehale ekipmanı taşıyanlardan, tıbbi malzeme taşıyan dronlara kadar medikal amaçlar için kullanılan bu araçların videolarını pek çoğumuz görmüşüzdür. Rwanda’da ise medikal amaçlı kullanılacak dronlar hizmete alındı ve günlük yaşamın bir parçası olması için çalışmalar başlatıldı. Özellikle acil durumlarda kullanılması hedeflenen dronların kan taşıması hedefleniyor.

Rwanda Devleti, acil durum dronlarını hizmete aldı. Özellikle kan gereken kliniklere acil kan naklinde görev alacak olan bu dronlarla günde 150 tur teslimat yapılacağı belirtiliyor. Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI), Zipline ve UPS bu projenin yürütücüleri olup, droneları Zipline şirketi sağlıyor.

Dronlar hayat kurtarıyor

dronlarProje partnerlerinden olan GAVI’dan Moz Siddiqui, Rwanda’da pek çok yere ulaşımın kısıtlı olduğunu özellikle yağmur mevsiminde bunun neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Acil durumlarda kan ve diğer malzemeleri bulamamak ise sağlık personelinin en büyük sorunlarından birini teşkil ediyor. Çünkü acil durumlarda kanın erişilebilir olmaması ya da gerekli ilacın olmaması kurtarılabilecek pek çok vakanın daha kritikleşmesine sebep oluyor. Bu problemi çözmek üzere geliştirilen projede, California’dan Zipline isimli drone şirketinin 1,5 kg taşıma kapasiteli dronları kullanılıyor. Dron varacağı noktaya geldiğinde taşıdığı yükü ufak paraşütlerle havadan bırakıyor. Özellikle şehir ve sağlık merkezlerinin olduğu noktalardan uzakta bulunan yerleşim birimlerine ulaşım kısıtlı. Yolda gitmek ise çok uzun sürebiliyor. Bu durum gecikmelerin yaşanmasına, hastaların kritikleşmesine sebep olabiliyor. Ancak dronlar bu mesafeleri çok daha hızlı kat edebiliyorlar. Uzmanlar saatler sürebilecek yolların böylece neredeyse 30 dakikaya indirildiğini belirtiyor.

Sağlık malzemelerinin drone ile taşınması konusundaki ilk örnek Rwanda değil. Geçtiğimiz temmuzda Amerika hükümeti Virginia’nın kırsal kesimleri içinde ilaç taşıyacak bir heksacopter projesine imza atmıştı. California’lı Matternet şirketinin Haiti’de ilaç taşınması için yürüttüğü drone projesi ise başka bir örnek.

NewScientist

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Drone pilotları manevi olarak yaralanıyor

Haber

Filipinler'de yeni insan türü keşfedildi; Homo luzonensis

Haber

Dramatik drone görüntüsüyle İdai Kasırgası izleri

BilimHaber

Drone ile balina avı!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir