kirli hava covid-19 ölümlerini artırıyor
/

Hava kirliliği COVID-19 ölümlerini artırıyor mu?

5 dakikalık içerik

COVID-19 ölümleri hava kirliliği ile artıyor olabilir. Yeni bir bilimsel çalışma, koronavirüs ile enfekte olan bir hasta, kirli havaya maruz kalırsa ölüm riski yüzde 9 artabilir diyor.  

Yeni bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 kaynaklı ölümleri artıran yeni bir etmene işaret ediyor; hava kirliliği. COVID-19 hastalığı, şimdiye kadar dünya genelinde 953 bin küsur insanı hayattan kopardı. Her geçen gün vakalar artarken, hastalığın sebeplerine, vaka sayılarını artıran nedenlere, ölümleri etkileyen etmenlere odaklanılmaya devam ediliyor. Bilim insanlarının yoğun laboratuvar çalışmaları, hastanelerde sağlık personellerinin hastaları iyileştirme çabaları takdire şayan şekilde sürüyor.

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, COVID-19 kaynaklı ölümlerde hava kirliliğinin ölüm oranını artırdığını gösteriyor. Çalışmayı, New York Eyalet Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Ormancılık Fakültesinden bir araştırma ekibi yaptı. Araştırmacılar, “Viral (virüsle ilgili) veya bakteriyel bir enfeksiyona maruz kalırsanız ve aynı zamanda hava kirliliğine de maruz kalırsanız, bu enfeksiyonun şiddetlenme olasılığı daha yüksektir.” diyor.

Çalışma, koronavirüs ölüm oranı ile zararlı hava kirleticilerine (HAPs / HAPlar) maruz kalma arasında bir bağlantı buldu. Makaleye göre, solunum tehlikesi indeksindeki bir artış koronavirüs ölümlerinde yüzde 9’luk bir artışla bağlantılı. Bu zararlı hava kirleticiler, endüstriyel emisyona sahip bölgelerde daha yoğun gözlemleniyor. Zararlı kirleticiler veya HAP olarak adlandırılan bu endüstriyel emisyonlar, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından kansere ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olduğundan şüphelenilen kimyasallar olarak tanımlanmaktadır. HAP’ler belirli endüstriyel fabrikaların bulunduğu bölgelerde daha yaygındır.

COVID-19 ölüm oranları arasındaki farklılık kirli havayla da ilişkili olabilir

Araştırmacılar, zararlı hava kirleticiler ile COVID-19 ölümleri arasındaki korelasyonu kırsal Louisiana topluluklarında ve New York’taki yoğun nüfuslu topluluklarda özellikle güçlü buldu. Bu popülasyonlar orantısız olarak yüksek COVID-19 ölüm oranları yaşamıştır. ABD’de 3 bin 100 ilçenin hava kirliliği ve koronavirüs ölüm oranlarının analiz edildiği çalışma, bir ülkenin Hava Tehlikesi Endeksi’nin artan COVID-19 ölüm oranlarına güçlü bir şekilde karşılık geldiğini gösteriyor. Hava Tehlikesi Endeksi, EPA tarafından geliştirilmiş olan solunum sistemini etkileyen kirleticiler hakkındaki bilgileri birleştiren bir ölçümdür. Önemli olan bir nokta ise bu korelasyonun, EPA’nın “kabul edilebilir” dediği seviyeler dahil olmak üzere HAP maruziyetinin tüm seviyelerinde mevcut olmasıdır. Hava kirliliği ile uzun süredir mücadele eden Utah’da, eyaletin partikül maddesi ve ozon konsantrasyon seviyeleri daha yüksek olsa bile, Hava Tehlikesi Endeksi ve COVID-19’a bağlı ölüm oranı nispeten düşüktü.

Çalışmada araştırmacılar, sosyoekonomik durum, nüfus sağlığı göstergeleri, PM 2.5 (partikül madde) ve ozon maruziyetini analiz etti. Bulgular, ABD merkezli COVID-19 ölüm oranlarındaki farklılıkları anlamamıza, hava kirliliğini ölümle ilişkilendiren mevcut araştırmaları güçlendirmemize ve hava kirliliğine maruz kalma riskini sınırlamak için düzenleyici faaliyetlerin önemini kavramamıza yardımcı oluyor.

Çalışma, geçtiğimiz Cuma günü Environmental Research Letters‘da yayımlandı.

Kaynak;

Environmental Research Letters