Ankara'da sel baskını gerçekleşti
////////

Hatalı Planlama Doğal Afet Tehlikelerine Kapı Aralıyor

6 dakikalık içerik

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen şiddetli yağış ve fırtına dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Şentepe semtinde yaşanan taşkını değerlendirdi. Gökçeoğlu, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Hatalı planlama, olası doğal tehlikelerin dikkate alınmaması bu sonucu oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

Ankara'da sel baskını gerçekleşti

26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesaplarından Ankara’da oluşabilecek şiddetli yağış, fırtına ve taşkına karşın uyarılarda bulunuldu. Ancak, altyapı sorunu dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Şentepe semtinde bir apartmanda şiddetli taşkın meydana geldi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Twitter hesabından 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen taşkını değerlendirdi.

Ankara'da yaşanan sel felaketi değerlendirildi

Gökçeoğlu, 2005 yılında bölgede tamamen gecekondu yapılar varken, 2020 yılına gelindiğinde bölgede tamamen yüksek katlı blokların olduğuna dikkat çekti. Bu durumun Google Earth görüntülerinden rahatlıkla izlenebileceğini söyleyen Gökçeoğlu, Şentepe semtinde taşkına uğrayan söz konusu bloğun yaklaşık 400 km2’lik drenaj sahasının en düşük kotunda yer aldığını kaydetti.

Gökçeoğlu, sahanın yüzeyinin neredeyse tamamının yüksek katlı bloklar ve asfaltla kaplı olduğunu dolayısıyla yağışın büyük çoğunluğunun yüzey akışına geçtiğini ifade etti. 3 Haziran’da su taşkını meydana gelen bloğun bulunduğu bölgede dakikada 130 kilogram, saatte 8 milyon kilogram yağışın drene olması gerektiğine değinen Gökçeoğlu, mevcut altyapının bunu kaldırmadığını açıkladı.

Bu duruma yanlış planlamanın neden olduğuna değinen Gökçeoğlu, “Altyapı güçlendirilmeden gerçekleştirilen bu tür yapılaşmalar gelecekte de bu tür sorunlara yol açmaya devam edecektir” sözlerine yer verdi.

Ankara’nın Taşkın Duyarlılık Haritası Bize Ne Söylüyor?

Ankara’da artan sel felaketleri sebebiyle, “Değiştirilmiş AHP (M-AHP) Yöntemi Kullanılarak Ankara İçin Taşkın Duyarlılık Haritası Üretimi” araştırması yapıldı.

Araştırmada söz edilen değiştirilmiş analitik hiyerarşik sürecine göre, Ankara’da taşkın duyarlılığı bulunan alanlar beş kategoride değerlendirildi.

Yapılan araştırmada, Ankara’da taşkın duyarlılığı açısından en kritik bölgelerin Yenimahalle ve Etimesgut ilçeleri olduğu saptandı. Araştırmada Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerine ortofoto giydirildi ve taşkın duyarlılık haritası oluşturuldu. Uzmanlar, Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinin özellikle geniş alüvyal vadi tabanlarının riskli olduğunu açıkladı.

Sel Felaketi

Sel ve Taşkınlara Karşı Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

AKUT (Arama Kurtarma Derneği) sel ve taşkınlardan önce alınması gereken bazı önlemler olduğunu açıkladı. AKUT, sel bölgesinde yaşayan bireylerin yetkili mercilerden gelen uyarıları takip etmeleri gerektiğini belirtti. Acil durum eylem planının önemini vurgulayan AKUT, sel veya taşkın anında buluşulacak yerlerin belirlenip, ev ve iş yerlerinde görev paylaşımının önceden planlanması gerektiğini söyledi. Tüm bunlarla birlikte “Güvendeyim” uygulaması indirildiğinde acil durumlarda 110, 155 ve 112’ye kolaylıkla ulaşılabileceğine değinen AKUT, sel bölgesinde yaşayan bireylerin acil durum çantasını hazır bulundurmaları gerektiğine dikkat çekti.

AKUT, sel bölgesinde yaşayan bireylerin sel uyarısında bulunulmadan önce kum torbası edinmesi gerektiğini ve sel uyarısında bulunulduktan sonra sel sularının ev veya iş yerlerine girebileceği noktalara kum torbası koyularak desteklenmesi gerektiğini ifade etti.SELE KARŞI HANGİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR

 

Kaynakça:

Candan Gökçeoğlu Resmi Twitter Hesabı

Değiştirilmiş AHP (M-AHP) Yöntemi Kullanılarak Ankara İçin Taşkın Duyarlılık Haritası Üretimi Makalesi

AKUT (Arama Kurtarma Derneği)