kurbağa engerek

Hangisi engerek? Hangisi kurbağa?

3 dakikalık içerik

Kurbağa ve engerek arasında birçok fark vardır ancak yukarıdaki görüntüde pek bir fark görünmüyor gibi.

Bir el boyu kadar büyüyebilen Kongo dev kara kurbağası, herhangi bir avcı için doyurucu bir yemek özelliği taşır. Ancak bu kurbağalar, büyük bir taklit yeteneği ile avcılardan kaçıyor; Orta Afrika’daki en zehirli yılanlardan biri olan Gabon engereği gibi görünüyor ve davranıyorlar.

Birçok hayvan av olmamak için tehlikeli olanları taklit eder. Örneğin; Viceroy kelebekleri, zehirli Monark kelebeği (Kral kelebeği) gibi görünür, birçok zararsız yılan ise zehirli olanları taklit eder. Yeni bir çalışmaya göre ilk kez bir yılanı taklit eden bir kurbağa keşfedildi.

Not; Yukarıdaki fotoğrafta sol taraftaki kurbağa iken, sağdaki Gabon engereği.

Araştırmacılar, emin olmak için 10 yıl boyunca müzelerdeki ölü kurbağalarla canlıları karşılaştırdı. Ayrıca ekip, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin 11 farklı bölgesindeki engerek yılanları ile de karşılaştırma yaptı. İlk olarak, araştırmacılar, kurbağa vücudunun engerek başınınkine benzer bir üçgen şekle sahip olduğunu fark etti. Sonra çarpıcı ve bağıntılı bir renk modeli gördüler. Tıpkı engerek gibi, kurbağanın iki koyu kahverengi lekesi ve sırtından aşağı uzanan koyu kahverengi bir çizgisi vardı.

Analizlerde, kurbağanın tehlike algıladığında, bir Gabon engereğinin uyarısına benzer şekilde uzun, düşük bir tıslama sesi çıkardığı anlaşıldı. Ancak kurbağanın rengi ve biçimi Gabon engereğine tam olarak uyuşmuyordu. Tabi doğal yaşamda birçok avcının, yılana benzeyen herhangi bir şeyden kaçınması muhtemeldir, çünkü, tek bir hata ölümcül olabilir.

Makale, Journal of Natural History‘de yayımlandı.

Kaynak;

Science Mag