Psilocybe semilanceata mantarı

Halüsinojen mantarlar – Genetik mühendisliği ile psilosibin üretimi

3 dakikalık içerik

Halüsinojen mantarlar, anormal bilinç durumları meydana getiren psilosibin ve psilosin maddelerini içeren mantarlardır. Örneğin Psilocybe semilanceata mantarı, içerdiği psilosibin ile etkili bir halüsinojen mantardır. Belirli mantarlarda bulunan aktif psikoaktif bileşik olan psilosibin, depresyon, anksiyete, bağımlılık ve travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabilecek umut verici bir ilaç olarak dikkat çekiyor.

Yeni bir çalışma, psilosibinin devamlı bir şekilde üretilebileceğini göstermekte. Miami Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, genetik mühendisliği tekniklerini kullanarak psilosibin üretmek için zararsız Escherichia coli bakterilerini kullandı. Psilocybe cubensis gibi psilosibin üreten mantarların yetiştirilmesi pahalıya mal olmaz ve zor da değildir. Ancak çok yer kaplayan bu mantarların olgunlaşması haftalar alır.

Miami Üniversitesi’nden kimya mühendisi Andrew Jones ve meslektaşları, kimyasal bileşiği geliştirmenin daha etkili bir yolunu, başka bir organizmanın metabolik yollarını çalmakta gördü. Bu amaçla araştırma ekibi, Escherichia coli bakterisinin metabolizmasını, psilosibin üretecek şekilde geliştirdi. Araştırmacılar çalışmada, DNA’yı bu ürünü yapma kabiliyetini kodlayan mantardan alarak, E. coli‘ye yerleştirdi. Tıpkı bira mayalar gibi, fermantasyon süreci işlendi.

Alexandra Adams. Kaynak; Miami University.

Kimya mühendisleri Andrew Jones ve Alexandra Adams, araştırmalarının karşılığını aldıklarını söyledi. Adams, “DNA’yı transfer ettikten sonra verilerimizde küçücük bir zirve noktası çıktığını gördük. Çok büyük bir şey yaptığımızı biliyorduk.” dedi.

Psilosibin sentezinin ilk belirtilerinden sonra, araştırmacılar bakterilerin metabolizmasını ayarlayarak verimi büyük ölçüde geliştirdi. Kimya mühendisi Dr. Jones, “Heyecan verici olan şey yüksek üretime ulaşma hızımızdı. Bu çalışma boyunca, litrede yalnızca birkaç miligramdan litrede gram başına üretime, yaklaşık 500 katına kadar bir artış elde ettik” açıklamasında bulundu.

Bir sonraki çalışmaları için Jones ve ekibi, ilaç endüstrisinin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir üretim seviyelerini karşılamak üzere bakteri kaynaklı psilosibin üretimini daha da geliştirmeyi umuyor.

Çalışma, Metabolic Engineering dergisinde yayımlandı.

Kaynak;

ZME Science

Vikipedi-Halüsinojen mantar