//

Hakkâri Cilo Dağları’ndaki Buzul Alanlarda İncelemeler Yapıldı

5 dakikalık içerik

Bilim insanları, 28 Mayıs 2022 tarihinde Hakkâri Cilo Dağları’nda incelemelerde bulundu. Buzul alanlardan oluşan bu bölgedeki etkinliğe çok sayıda akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Etkinlik 2. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi Kapsamında Gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, (VYYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü ile birlikte 2. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi düzenlendi. 26-28 Mayıs 2022 tarihleri aralığında gerçekleşen bu kongrenin son gününde, Cilo Dağları’nın Mergan Yaylasında etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlik süresince doğa yürüyüşü yapıldı ve Van’da tedavi edilen kaya kartalı doğaya salındı. Bu anı ölümsüzleştiren fotoğraf karesini sosyal medya hesabından paylaşan Hakkâri Valisi İdris Akbıyık, “Milli Parklar Müdürlüğümüz tarafından tedavi edilen kartalı, buzullarda gerçek hayatına doğaya saldık” dedi.

“Yaban Hayvanlarının Gözlenebileceği En Güzel Yer Hakkâri Cennet Cehennem Vadisi”

Hakkâri Valiliği twitter hesabının yaptığı paylaşımda, “Valimiz Sayın İdris Akbıyık, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sayın İsmail Üzmez ve beraberindeki akademisyenler, 20-25 bin yıllık olduğu tahmin edilen buzulların bulunduğu Cilo Sat Dağlarına doğa yürüyüşü gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi.

Van’da yapılan kongrenin bilim insanları, akademisyenler ve yurt dışından pek çok katılımcıyı ağırladığını belirten Akbıyık, “Yaban hayvanlarının en güzel gözlenebileceği yerin Hakkâri Kırıkdağ’daki Cennet Cehennem Vadisi olduğunu düşünmüşler. Biz de onlarla beraber 40 yıl aradan sonra ilk defa burada böyle bir şenlik düzenliyoruz. Tarım ve Orman Bakanımıza, burada bulunanlara ve kongreyi koordine edenlere teşekkür ediyoruz. Hakkâri’de hayat var. Gelin, bu hayatı yaşayalım diyoruz” diye konuştu.

“Hakkâri’yi, Buzul Göllerini, Buzulları, Buradaki Flora Ve Faunayı Tanıtmak İçin Buradayız”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez, bu bölgenin Türkiye’de son milli park ilan edilen bölge olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Doğa turizmine çok yatkın ve iyi bir yer olduğunu, ayrıca buzulların ve buzul göllerinin bulunduğunu görünce milli park ilan ettik. Van’da kongreyi yapınca dedik ki: ‘Türkiye’nin her yerinden gelen bilim insanları, bölge müdürleri, yurt dışından gelen bilim insanlarımız var. Final gezimizi de Hakkâri’de yapalım.’ dedik ve Hakkâri’ye geldik. Hakkâri’yi, buzul göllerini, buzulları, buradaki flora ve faunayı tanıtmak için buradayız. İnşallah Hakkâri için iyi bir tanıtım olur. Bundan sonra her geçen yıl buraya gelecek turist sayısının artacağını düşünüyorum”.

Kaynak: Anadolu Ajansı