şizofreni

HAFTANIN BİLİM HABERLERİ

7 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bilimsel gelişmeler ve bilim haberleri nelerdi?

Stanford araştırmacıları yumuşak, büyüyen robot geliştirdiler

Sarmaşıklar ve sinir hücreleri gibi büyüyen mesafeyi koruyan organizmalardan esinlenen ekibin dokunaçlı ilk örnekleri algılayarak yılana benzer şekilde sürünüyormuş gibi görünen  bilinenin aksine hareket edebilen yeni bir tür yumuşak robotu temsil ediyor.

Uçdan asimetrik olarak uzama prensibi, aktif hareketi mümkün kılar. http://robotics.sciencemag.org/content/2/8/eaan3028/tab-figures-data ‘den alınmıştır.

Kaynak: http://dx.doi.org/10.1126/scirobotics.aan3028

Beynimiz, başkalarıyla konuşurken senkronize oluyor gibi görünüyor

Beyin akım yazımı (EEG) makinelerinden elde edilen veriler ışığında yapılan bu çalışma iki insanın birbiriyle sohbet ederken beyin aktivitesi arasında dikkat çekici benzerliklerin olduğunu gösteriyor. Bir çeşit “kuşaklar arası senkronizasyon”.Tam olarak beyin okuma değil, fakat bize dil ve ilişkilerin doğası hakkında daha fazla bilgi veriyor.

KAYNAK:https://www.nature.com/articles/s41598-017-04464-4

Bilim insanları birkaç saniye içinde pilleri şarj edebilecek yeni bir elektrod tasarımı yaptılar

Drexel Üniversitesi’nden bir ekip, birinci sınıf kondansatörün özelliklerini, MXene adı verilen bir materyal kullanarak, geniş depolama kapasiteli geleneksel pillerin özellikleriyle birleştirdi. Sandviç gibi görünen yassı bir nanomateryal olan MXene iletken bir karbon ve metal ‘doldurma’ ile oksit ‘ekmekten’ oluşur.

Bilimsel haberKAYNAK: https://www.nature.com/articles/nenergy2017105

Dünyanın ilk ve en küçük çift el nakli gerçekleştirildi

İlk başarılı çift el nakli ameliyatından iki yıl sonra, doktorlar hastanın durumuyla ilgi ilerlemeyi paylaştı. Ameliyat belli bir zaman sonunda başarıya ulaşmış olsa da, bilim alanında geriye kalan zorlukları da açıklığa kavuşturmuş oldu.

Bilimsel bilgiKAYNAK: http://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(17)30012-3/fulltext?elsca1=tlpr

Şizofreniye, beyindeki hatalı yardımcı hücrelerin neden olduğu bulundu

Fareler üzerine yapılan yeni araştırmalar, şizofreni tarafından üretilen semptomların büyük oranda, sinir hücrelerini destekleme ve izole etme konusunda önemli bir rol oynayan kusurlu hücrelerin sonucu olabileceğini ileri sürdü. Bu keşif, sinir hücrelerinin kendileri üzerinde yoğunlaşan konvansiyonel düşünce durumu keşfetmek ve tedavi etmek için yeni yollar açabilir.şizofreni

KAYNAK : https://doi.org/10.1016/j.stem.2017.06.012

Alzheimer’lı beyinler sağlıklı olanlardan daha fazla bakteri bulunduğunu söylüyor

Yeni araştırmalar, beynin savunmalarını ve enfekte nöronları aşan bakterilerin, uzmanlara hastalığın daha iyi anlaşılmasında ve nasıl tedavi edebileceğine dair ipuçları vererek Alzheimer başlangıcında önemli rol oynayabileceğini gösteriyor.

hücre biyolojiKAYNAK : https://doi.org/10.3389/fnagi.2017.00195

Bilim insanları, yüzme havuzunda boğulan 2 yaşındaki bir kız çocuğundaki beyin hasarını tersine çevirdi

ABD’deki araştırmacılar, boğulan çocuğu oksijen tedavilerinin bir kombinasyonu ile tedavi ettikten sonra, ilk hedeflerinin beyin hasarının türünün tersine döndürülmesi olduğunu bildirdiler.

beyin
http://www.medgasres.com/viewimage.asp?img=MedGasRes_2017_7_2_144_208521_f1.jpg ‘den alınmıştır.

KAYNAK: http://dx.doi.org/10.4103/2045-9912.208521

Beyin hücrelerinden toksik proteinleri temizleyen yeni kimyasallar tespit edildi

Araştırmacılar, Parkinson ve Alzheimer hastalığı olanların hücre reseptörlerinin ölümlerinden sonra beyinlerinde anormal şekilde aşırı ürettiklerini tespit ettiler ve onların bu niteliğe kavuşmak için zehirli protein oluşumunu artıran ,beyin iltihabını azaltan ve bilişsel performansı artıran hayvan modellerinde çalışılması yasaklandı.

kimyasalKAYNAK: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-07/gumc-act070617.php

Büyük Nevada Havzasında ender bir keşif olarak 3 yeni karakurbağa türü keşfedildi.

Büyük Nevada havzasında 190 bin kilometrekarelik alanda yapılan geniş araştırmalar sonucunda antik göl dibinde 3 yeni kara kurbağa türü keşfedildi, yeni amfibiyenlerin keşfi amerika birleşik devletlerinde çok nadir rastlanan bir olaydır, 1985’den buyana sadece 3 yeni kurbağa türü keşfedildi. Son tür 1968 ‘de artık soyu tükenmiş olan Wyoming kurbağası Meksika’nın kuzeyinde keşfedilmişti.

kurbağa bilimsel haberKAYNAK: https://www.biotaxa.org/Zootaxa/article/view/zootaxa.4290.1.7

Ultrathin cihazı insan hareketinden elektrik topluyor

Vanderbilt Üniversitesi’nin Nanomalzemeler ve Enerji Cihazları Laboratuvarı’nda geliştirilen yeni, ultra ince bir enerji toplama sistemi,Akü teknolojisine dayanan ve sadece birkaç atom kalınlığındaki siyah fosfor katmanlarından yapılmış yeni cihaz, insan hareketinin karakteristik özelliği olan son derece düşük frekanslarda bile büküldüğünde veya basıldığında küçük miktarda elektrik üretiyor.

KAYNAK: http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsenergylett.7b00478