HAFTANIN BİLİM HABERLERİ

10 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bilimsel gelişmeler ve bilim haberleri nelerdi?

Bilim insanları vücuda uyumlu sıvılarla çalışan esnek ve taşınabilir piller üretti.

Bilim insanları, tehlikeli kimyasallarla karışmayan ve biyolojik açıdan uyumlu sıvılarla yer değiştiren implante edilebilir cihazlara uygun ince bir esnek pil geliştirdiler. Bükülebilen pillerden biri salin solüsyonu ve bir diğeri de hücre kültürleri kullanan sodyum bazlı sıvılar içeriyor. Bu yenilik, giyilebilir cihazları ve hatta medikal implantların nasıl güçlendiklerini anlamak için önemli bir buluş .

Kaynak: Chem

Yapılan Yeni çalışmalar, B3 vitamini takviyelerinin düşükleri önleyebileceğini iddia ediyor.

Araştırmacılara göre; B3 vitamini gebelikte düşüğü önlüyor.

Avustralya’daki bilim insanlarının 12 yıllık çalışmasına göre; basit bir vitamin desteğinin düşükleri ve doğum kusurlarını önleme potansiyeli olabildiğini ve bir bebeğin organlarının rahimde düzgün şekilde oluşmasını engelleyebilen NAD adlı gelişimsel molekülde bir eksiklik tespit ettiler.

Kaynak: The New England Journal of Medicine

Bilim insanları, domuzların DNA’sından tehditkar virüsleri çıkardıktan sonra domuz organlarının insanlar için kullanmaya daha da yaklaştığını öne sürdü.

domuz organ

Bilim insanları hayvanların DNA’sından tehditkar virüsleri ortadan kaldırdıktan sonra domuzlardan insanlara organ nakli için büyük bir engeli aşmış oldular. Bu çalışma yeni dokulara olan talebi karşılamak için hayvanların organlarını nakledebilme yeteneğini ortaya koyuyor. Büyük etik sakıncalar da dahil olmak üzere bazı zorluklar devam ediyor ancak uzmanlar, buluşun, ksenon-transplantasyon (bir başka canlı türünden insana yapılan organ nakli) olarak da bilinen domuzdan insana yapılan nakiller için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Kaynak: Science

Bilim insanları dokuyu sadece bir kez cilde dokunarak iyileştirebilecek nano-çip cihazı tasarladı.

Cildinizin yara olan bölgesi üzerinde elektrikli bir cihaz dolaştırdığınızı ve sadece birkaç gün içinde iyileşeceğini düşünün. Yeniden programlanabilen nanoçip teknolojisi hücre ve dokuyu iyileştirebilme yeteneğine sahip, buna Tissue Nanotransfection (TNT) adı veriliyor ve sadece fareler ve domuzlar üzerinde test edilmiş bu çalışma vücut parçalarının onarımı için umut veriyor. Altındaki dokuya spesifik genler vermek için yoğun bir elektrik alanı içeren prototip cihaz cilde oturuyor. Bu genler vücudun yakınında veya başka yerlerde kullanılabilen yeni hücre türlerini oluşturuyorlar.

Kaynak: Nature Nanotechnology

Yeni kanıtlar, en yakın güneş benzeri yıldızın, yaşanabilir 2 gezegene sahip olduğunu ortaya çıkardı.

dış gezegen haber

Yeni kanıtlar, güneş sistemimizin dışında en yakın Güneş benzeri yıldızın, yaklaşık dört büyük gezegen tarafından yörüngede olduğunu açığa çıkarmış ve araştırmacılar, bu evrenin ikisinin yaşanabilir olduğunu düşünüyor. Yıldızın uzaylı yaşamını destekleme potansiyeli  sadece fantazi gibi görünmüyor olabilir.

Kaynak: The Astrophysical Journal

Yeni çalışmaya göre, Alzheimer hastaları kaybolan anıları geri getirebilir.

alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinde beta-amiloid ve tau proteinlerinin birikmesi ile ilişkili nörolojik bir durumdur. Yeni araştırmalara göre, Alzheimer hastalarında önemli hafıza oluşturma süreçlerine müdahele eden bir enzim, bozuk çalışmaya yardımcı olan bir proteinin keşfi sayesinde ortaya çıkarıldı. Bu önemli bulgu, bir gün Alzheimer hastalarında hafıza kaybını önleyebilecek ve hatta tersine çevirebilecek yeni bir tedaviye bir adım daha yaklaşmamıza neden olabilecek.

Kaynak: Cell Reports

Su ve alüminyumdan hidrojen üretimi yakıt hücreleri için alternatif bir hidrojen kaynağı olabilecek.

Hidrojen tankı
Bir araçtaki hidrojen tankı (Sarı)

Tipik olarak, suyun oksitlenmesine maruz kalan alüminyum, reaksiyonun oluşmasını önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturur. Ancak bu durumda, hidrojen üreten reaksiyon devam eder ve yakıt hücreleri; diğer enerji uygulamaları için taşınabilir, uygun fiyatlı bir hidrojen kaynağı olanağı sağlar. Bilim haberleri konusundan dikkat çekici olan bu gelişme hidrojen enerjisinde maliyet düşürücü olabilir. Bu, hidrojen gazını basınçlandırmaya ve taşımaya ihtiyaç duyulmayana kadar hidrojen yakıt hücrelerini kullanmayı daha kolay hale getirebilir.

Kaynak: Journal of Power Sources

Bilim insanları RNA temelli hastalıklarda kusurları düzelten DNA düzenleme sisteminin yeni bir sürümünü keşfetti

10 Ağustos’da Cell’da yayınlanan yeni bir çalışmada ekip RCas9’u bir adım daha ileri götürüyor: bu tekniği, mikrosatellit hastalıklarının tekrar ilerlemesine öncülük eden hatalı molekülleri düzeltmek için kullanıyorlar, miyotonik gelişememe tip 1 ve 2’yi ,kalıtsal ALS ve Huntington hastalıklarını içeriyor. Yaşamın merkezi dogması çekirdek DNA’nın genlerini kodluyor ve RNA’ya kopyalanır ve RNA’lar mesajı protein üretmek için sitoplazma içine taşınıyorlar.

Kaynak: Cell

 Gebelik sırasında uyku bozuklukları prematüre doğum riskini arttırıyor.

bilimsel gelişme doğumYeni araştırmalar, kadınlarda uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarının doğum yapma riskini arttırdığını ve erken doğumlarda erken uyarı yapılmasını sağlayacak bulgular olduğunu gösteriyor. Ayrıca, eğer bu uyku bozuklukları gebelik sırasında etkin bir şekilde idare edilebilirse, tıbbi ekiplere zamanından önce doğum riskini en aza indirmek için bir şans olabiliyor.

Kaynak: Obstetrics & Gynecology

Uyurken beynimiz yeni anılar oluşturabilir.

Uyku ve hafıza yakından ilişkilidir, ancak uykuda uyarılan nevroplastik süreçlerin doğası belirsizliğini koruyor. Bilim insanları uyku evresine bağlı olarak hafıza izlerinin hem uyku sırasında oluştuğu veya bastırıldığını bildirdi.

Araştırmacılar, uyuyan insan dinleyicilerine akustik ses örnekleri çaldılar. Hızlı Göz Hareketleri (REM) veya hafif non-REM (NREM) uyku esnasında yeni bir gürültüye tekrar tekrar maruz kalma, uyanma durumunda davranış performansında iyileşmelere yol açtığını fakat, derin (NREM) uykusu esnasında aynı sese maruz kalma durumunda, uyanma üzerinde de bozulmuş performansa yol açtığı gözlemlendi.

Kaynak: Nature Communications