HAFTANIN BİLİM HABERLERİ

9 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bilimsel gelişmeler ve bilim haberleri nelerdi?

Bilim insanları, insan embriyo DNA’sını başarıyla düzenledi ve kalp yetmezliğine neden olan mutasyondan kurtulabildiler

 

 

Bilim insanları, insan embriyolarının DNA’sını kalıcı bir kalp rahatsızlığını silmek üzere başarıyla düzenlediler ve tıbbın tartışmalı yeni dönemine kapı açtılar. Embriyolar sadece birkaç gün büyüyebiliyordu ve onları gebelik yaratmak için yerleştirmek gibi bir niyetleri hiç olmadı. En son çalışma, germ hattında, yani gelecek kuşaklara aktarılabilecek genlerde, değişiklik yapılabilmesi nedeniyle çok değerlidir.

Kaynak: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature23305.html?foxtrotcallback=true

Fizikçiler ilk kez, atomun çekirdeğiyle çarpışan nötrinolar gördü

 

Hayalet Parçacıklar, Nötrinolar

Keşif, fizikçilere, bu hayali parçacığı araştırmak için başka bir yol sunuyor; bu keşif, evrenin büyük gizemlerinden bazılarını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Yüksek enerjili çarpışmalarda üretilen ve ışık hızına yakın hızda hareket eden nötrinolar, evrenimizin çok uzak mesafelerinden daha fazla şey öğrenmek istiyorsak, araştırmaya değerler…

Kaynak: http://science.sciencemag.org/content/early/2017/08/02/science.aao0990

Bilim insanları, güneş sistemimizin dışında bir gezegende su molekülleri tespit ettiler

İlk defa bir dış gezegen üzerinde “parlak” su atmosferi tespit edildi, bu da stratosferli bir dış gezegenin en iyi kanıtı oldu. Bu büyük bulgu bize Hot Jupiters’ın bilimi hakkında daha fazla bilgi verebilir. (Galakside yaygın olan fakat kendi güneş çevremizde bulunmayan, toasty Jüpiter-ish gaz bulutundan oluşan gezegenlere ait gizemli bir sınıf.)

Kaynak: http://www.nature.com/nature/journal/v548/n7665/full/nature23266.html

Araştırmacılar, omurilik yaralanmalarını hücresel düzeyde onarmak için bir yöntem geliştirdiler

Omurilik yaralanmalarını onarmak konusunda basit bir çözüm yoktur. Ancak yeni araştırmalar, en ileri tekniklerden birinin nasıl işlediğini ve vücudun cerrahlar tarafından biraz teşvik edilerek kendini nasıl onarabileceğini tespit etmiştir. Mevcut tedavilerde uzmanlara daha fazla bilgi verilmesinin yanı sıra, çalışmanın sinir sistemine yönelik diğer hasar türlerine karşı da çözüm olabilmesi umuluyor- belki de omuriliğin koptuğu durumlarda dahi…

Kaynak: http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fneur.2017.00358/full

Anormal protein, deli dana hastalığı gibi tip2 diyabetleri yayabilir

Çalışmada inokülüm olarak kullanılan pankreas dokusunun karakterizasyonu

İşlevini doğru yerine getirmeyen bir protein, bazı durumlarda tip2 diyabetlerin sebebi olabilir; bu durum, kan nakli ve organ nakli yoluyla potansiyel olarak hastalık kapılabileceğini ya da doğumdan önce çocuklara geçebileceğini gösterir. Topluma uygulanmasında olan risklerin anlamlı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulurken; bulgu, hastalığın gelişmesi ve bireylerin içinde nasıl yayıldığı konusunda yeni bir çalışma alanı oluşturdu. Bilimsel gelişmeler bu soruları aydınlatacak.

Kaynak: http://jem.rupress.org/content/early/2017/07/31/jem.20161134.full

Fizikçiler, antihidrojenin ilk spektral parmak izlerini yakaladılar

CERN’den yeni bilimsel gelişmeler duyuluyor. CERN araştırmacılarından oluşan bir ekip, hidrojen ayna parçacıklarından, antihidrojenden, salınan ışık spektrumunu ölçme hedefinde başarılı olduklarından beri yaklaşık dokuz ay geçti. Şimdi araştırmacılar, spektroskopi kullanarak antihidrojen yapısına ilişkin ayrıntılı kanıtlara sahipler.

Kaynak: http://www.nature.com/nature/journal/v548/n7665/full/nature23446.html?foxtrotcallback=true

Bilim insanları, Alzheimer hastalarının anılarının optogenetik olarak (ışık kullanımı ile) geri kazanıldığını keşfetti

Bu çalışma hastalığa ilişkin anlayışımızı, anıları tahrip edeceği fikrinden, sadece hatırlama mekanizmalarını bozduğu düşüncesine kaydırabilir. Ekip, farelerin beyinlerine mavi bir lazerle fiber optik kablolar sayesinde elektrik verdi. Bu, elektrik çarpması, farenin belleğini başarıyla “yeniden aktive” etti. Araştırma, muhtemelen Alzheimer’in araştırma ve tedavisine devrim yapacak. Bilimsel gelişmeler bu tür hastalıkları tedavi edebilmek için önem taşıyor.

Kaynak: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hipo.22756/abstract

Kendinizle üçüncü şahıs gibi konuşmak stres ve olumsuz duyguları azaltabilir

Kendinizle üçüncü şahıs gibi konuşmak, stres ve diğer olumsuz duyguların etkisini azaltmanın basit ve etkili yolludur. Ayrıca, duygularınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Araştırma, kendinizle üçüncü şahıs gibi konuşmanızın, birinci kişi tarafından normal bir kendi kendine yapılan sohbet kadar zihinsel bir çaba harcadığını, ancak duyguları dengede tutmada daha etkili olduğunu buldu.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-017-04047-3

Yeni çalışmalar şeker alımının, depresyon ve zihinsel bozukluk ile ilişkili olduğunu savunuyor

Tatlı yiyeceklerin, içeceklerin ve şekerlerin alımları çeşitli popülasyonlarda depresif belirtilerle bağlantılı. Bu çalışmanın amacı, tatlı yiyecek/içecek alımı, genel zihinsel bozukluk (CMD) ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek; ters nedenselliğin rolünü, gözlemlenen bağlantı için potansiyel bir açıklama olarak incelemektir.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-017-05649-7

Araştırmacılar, elektrikten besin olarak sunulabilecek protein ürettiler

Araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak akşam yemeği için servis edilebilecek kadar besleyici, tek hücreli bir protein topluluğu yarattılar. Tüm süreç sadece elektrik, su, karbondioksit ve mikrop gerektirdi. Sentetik gıda, Food From Electricity projesinin bir parçası olarak oluşturuldu.

Kaynak: https://www.lut.fi/web/en/news/-/asset_publisher/lGh4SAywhcPu/content/protein-produced-from-electricity-to-alleviate-world-hunger