Hacettepe Üniversitesi Nihat Şişli hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi’nin kurucularından Nihat Şişli vefat etti

2 dakikalık içerik

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görev yapmış olan emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. M.Nihat Şişli hayatını kaybetti. 

Nihat Şişli, hem Hacettepe Üniversitesi’nin hem de biyoloji bölümünün kurucuları arasında yer alıyor. Merhum Profesör, 1978-1981 yılları arasında Fen Fakültesi dekanlığı da yaptı. Şişli, zooloji ve ekoloji anabilim dallarının kurulmasına öncülük etti; 1982 yılından beri anabilim dalı olan zooloji bölümünün ilk anabilim dalı başkanlığını yapmıştır. Zooloji gibi Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Ekoloji Anabilim Dalı’nın da ilk başkanlığını yapan Şişli’nin adı Ekoloji Laboratuvarlarına verilerek, “Prof. Dr. M. Nihat Şişli Ekolojik Bilimler Araştırma Laboratuarı (EBAL)“ oluşturuldu.

Şişli, ülkemizde ekoloji ve çevre bilimlerine büyük katkılar sağladı. Nihat Şişli’nin “Ekoloji” isimli bir kitabı bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi resmi twitter hesabından bir duyuru ile vefat haberini paylaştı. Duyuruda, “Fakültemizin önceki dekanlarından Biyoloji bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Şişli 8 Haziran 2019’da vefat etmiştir. Fakültemize ve biyoloji bölümüne büyük hizmetleri olan hocamıza Tanrı’dan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi resmi Instagram hesabından bir paylaşım ile cenaze töreni hakkında bilgi verdi. Merhum Nihat Şişli’nin cenaze töreni bugün Beytepe yerleşkesi Biyoloji bölümü önünde düzenlendi ve öğle namazını müteakiben Cebeci mezarlığındaki İsmet Oğultürk Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci Asri mezarlığına defnedilecek.

Kaynak; 

Hacettepe Ekoloji

Hacettepe Zooloji

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Instagram hesabının duyurusu