Duyurular

Hacettepe Üniversitesi’nin kurucularından Nihat Şişli vefat etti

Hacettepe Üniversitesi Nihat Şişli hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görev yapmış olan emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. M.Nihat Şişli hayatını kaybetti. 

Nihat Şişli, hem Hacettepe Üniversitesi’nin hem de biyoloji bölümünün kurucuları arasında yer alıyor. Merhum Profesör, 1978-1981 yılları arasında Fen Fakültesi dekanlığı da yaptı. Şişli, zooloji ve ekoloji anabilim dallarının kurulmasına öncülük etti; 1982 yılından beri anabilim dalı olan zooloji bölümünün ilk anabilim dalı başkanlığını yapmıştır. Zooloji gibi Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Ekoloji Anabilim Dalı’nın da ilk başkanlığını yapan Şişli’nin adı Ekoloji Laboratuvarlarına verilerek, “Prof. Dr. M. Nihat Şişli Ekolojik Bilimler Araştırma Laboratuarı (EBAL)“ oluşturuldu.

Şişli, ülkemizde ekoloji ve çevre bilimlerine büyük katkılar sağladı. Nihat Şişli’nin “Ekoloji” isimli bir kitabı bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi resmi twitter hesabından bir duyuru ile vefat haberini paylaştı. Duyuruda, “Fakültemizin önceki dekanlarından Biyoloji bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Şişli 8 Haziran 2019’da vefat etmiştir. Fakültemize ve biyoloji bölümüne büyük hizmetleri olan hocamıza Tanrı’dan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi resmi Instagram hesabından bir paylaşım ile cenaze töreni hakkında bilgi verdi. Merhum Nihat Şişli’nin cenaze töreni bugün Beytepe yerleşkesi Biyoloji bölümü önünde düzenlendi ve öğle namazını müteakiben Cebeci mezarlığındaki İsmet Oğultürk Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci Asri mezarlığına defnedilecek.

Kaynak; 

Hacettepe Ekoloji

Hacettepe Zooloji

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Instagram hesabının duyurusu

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
BilimekolojiEvrimHaber

EkoEvo yıllık bülteninin 3. sayısı çıktı!

AkademiekolojiEvrimHaber

EkoEvo Öğrenci Başarı Ödülleri Başvuruları Başladı!

Haber

Avustralya'da yangınlarda en az bin koala öldü - Neslin fonksiyonel olarak tükendiği tartışılıyor

HaberTürkiye

Araştırma ve aday araştırma üniversitelerinin performansı açıklandı

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir