Teknoloji

//

Akıllı Kıyafet Çağı: Smart E-Pants

Değişen dünyanın günden güne yeni gelişmeler kaydetmesi üzerine bu defa teknoloji dünyasında gündeminde e-pantolonlar var. Üzerine milyon dolarlık yatırımlar yapılan akıllı kıyafetler için çalışmalar devam ediyor. Hem sorunsuz yıkanıp katlanabilen hem de veri kaydedebilecek kıyafetler için büyük yatırımlar yapılıyor. ABD, veri kaydedebilen…

Akıllı Kıyafet Çağı: Smart E-Pants

//

Değişen dünyanın günden güne yeni gelişmeler kaydetmesi üzerine bu defa teknoloji dünyasında gündeminde e-pantolonlar var. Üzerine milyon dolarlık yatırımlar yapılan akıllı kıyafetler için çalışmalar devam ediyor. Hem sorunsuz yıkanıp katlanabilen hem de veri kaydedebilecek kıyafetler için büyük yatırımlar yapılıyor. ABD, veri kaydedebilen akıllı kıyafetlerin geliştirilebilmesi için 22 milyon dolarlık yatırım yaptı.
Aksiyon ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz akıllı kıyafetler, yapılan yatırımlarla gerçek dünyada görebileceğimiz kıyafetlere dönüşecek. Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi’nin yaptığı basın açıklamasına göre, akıllı tekstil şu anda İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Faaliyeti (IARPA) kapsamında geliştirilme aşamasında ilerliyor. Techtimes’ın haberine göre, Smart E-Pants Program Yöneticisi Dr. Dawson Cagle konuya ilişkin şöyle …

James Webb Uzay Teleskobu Evrenin İlk Günlerini Keşfediyor!

///

NASA’ya ait James Webb Uzay Teleskobu Herbig-Haro 46/47 olarak bilinen bir çift yıldız görüntüledi. Yüksek çözünürlüklü yakın kızılötesi ışıkta görünen Herbig-Haro 46/47, sıkıca bağlı ve aktif olarak oluşan bir yıldız olma özelliğini taşıyor.
James Webb Uzay Teleskobu evrenin ilk günlerini keşfetmeye devam ediyor. Evrenin ilk günleri hakkında soru işaretlerini cevaplayan James Webb Teleskobu peşinden yeni soruları da sürüklüyor. Avrupa Uzay Ajansı’ndaki James Webb Uzay Teleskobu ekibi, 26 Haziran 2023 tarihinde, Dünya’dan 1.470 ışık yılı uzakta Vela Takım Yıldızında bulunan aktif olarak varlığını sürdüren iki yıldızın en ayrıntılı görüntülerini paylaştı. Paylaşılan bu görüntüde Herbig-Haro 46/47 ismiyle bilinen yıldızın, yıldızları milyonlarca yıl besleyen …

Elektronik Sutyen Meme Kanserini Erken Teşhis Edecek

////

MIT Medya Laboratuvarı’ndan Doç. Dr. Canan Dağdeviren ve ekibinin, uzun yıllar üzerinde çalıştıkları elektronik sutyen projesi tamamlandı. Meme kanserinde erken teşhis için kullanılacak olan cihaz pek çok kadının hayatını kurtaracak.
“Tüm Memenin Ultrason Filmini Bir Kaç Saniye İçinde Çekiyor”
Çalışmanın kıdemli araştırmacısı olan Doç. Dr. Dağdeviren projeyi sosyal medya hesabından duyurarak, “6 yıldır üzerinde çalıştığımız elektronik sutyen projesi tamamlandı ve geçtiğimiz cuma günü tüm dünyaya duyuruldu. Bu sutyen, herhangi bir operatöre gerek duyulmaksızın tüm memenin ultrason filmini bir kaç saniye içinde çekiyor ve meme kanserini erken teşhis için kullanılıyor” dedi.

Taşınabilir, Kullanımı Kolay, Kullanıcı Dostu
Çalışma science.org’da yayımlandı. Esnek yapıdaki bir yama şeklinde olan …

Süper İletkenler Mi Geliştiriliyor?

////

Bilim insanları oda sıcaklığında süper iletkenler geliştirdiklerini iddia ediyorlar. Konuya dair yazılan makale şu anda hakem değerlendirme sürecinde. Bu nedenle de bilim camiası kendi içerisinde bu haberi tartışıyor.
Süper İletkenler Hayatımızı Büyük Ölçüde Etkileyebilir
Bilim insanları ortam sıcaklığındaki süper iletkenlerin hayatımıza büyük etkileri olduğunu söylüyor.
Yalnızca ABD’de her yıl 100 milyar kWh elektrik, iletim kayıpları nedeniyle boşa gidiyor. Bu, 7/24 çalışan en büyük 3 nükleer reaktöre eşdeğer kabul ediliyor. Böyle bir durumda süper iletkenlik, yüksek gerilim ve akımlarda kayıpsız elektrik iletimi sağlayabilir.

Son Derece Temel Laboratuvar Ekipmanlarıyla Hazırlanabiliyor
Yazarlara göre, LK-99 materyali son derece temel laboratuvar ekipmanlarıyla (havan ve tokmak, temel vakum ve fırın) yaklaşık …

NASA, İnsansı Robot Valkyrie’yi Test Etmeye Başladı

///

NASA’nın insansı robot olarak tanıttığı Valkyrie, test için Avustralya’ya gönderildi. Valkyrie insansı robotun, Artemis ve uzay görevlerinde kullanılması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda, NASA’nın Valkyrie insansı robotu kapsamlı testlerden geçirilmek üzere Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki ana üssünden Avustralya’da bulunan Woodside Energy’ye gönderildi. Valkyrie, testlerde geçerse insan uzay görevlerinde kullanılabildiği gibi insan astronotlara da yardım edebilecek.
NASA ve WOODSİDE ENERGY Anlaşma Yaptı
NASA ve Woodside Energy arasında kapsamlı bir araştırma yapıldı. NASA ve Woodside Energy’nin Valkyrie için yaptığı anlaşmada Valkyrie robotunun kapsamlı testleri ve uzay dışındaki kullanım alanlarının keşfi üzerinde duruldu. Woodside Energy’nin verdiği bilgilere göre testler kapsamında Valkyrie insansı robotun mürettebatsız ve açık deniz …

Çağın Hastalığı: Teknoloji Bağımlılığı

///

Doğru kullanılmadığında bireylerin hayatını doğrudan olumsuz etkileyen, doğru kullanıldığında ise hayatı olanca kolaylaştıran teknoloji son yıllarda tehlike saçıyor. Bireyler teknoloji bağımlılığının bedelini bazen fiziksel bazense ruhsal bozukluklarla ödeyebiliyor. Peki nedir teknoloji bağımlılığı? Kimlere teknoloji bağımlısı denebilir?
Yeşilay’a göre, teknolojinin kontrolsüz kullanımıyla ortaya çıkan davranışsal bağımlılığa teknoloji bağımlılığı deniyor. Bu davranışsal bağımlılıklar kapsamında ise, oyun bağımlılığı, sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığı, kumar oynama bağımlılığı var. Uzmanlara göre ise günümüzde en yaygını ise oyun oynama bağımlılığı diye adlandırılan oyun oynama bozukluğu.

Yaşlara Göre Sağlıklı Dijital Ortam Maruziyeti Nasıl Olmalıdır?
Yeşilay’a göre 0-3 yaş bebekleri ebeveynler olabildiğince ekrandan uzak tutmalıdır. 3-6 yaşa gelindiğinde günlük toplam …

ChatGPT Samsung Şirketinden Gizli Bilgiler Sızdırdı Mı?

/

Geçtiğimiz günlerde ChatGPT ile ilgili ilginç bir haber ortaya çıktı. Bu habere göre Samsung firmasına ait bazı bilgilerin bahsi geçen yapay zeka robotu aracılığıyla sızmış olabileceği iddia edildi. Birçok Kore haber kaynağına göre sızdığı söylenen bilgiler içinde yarı iletken ekipman ölçüm verileri ve ürün verim bilgileri gibi bilgiler yer alıyor.
Mühendisler Tarafından Bu Yapay Zekâ Robotuna Talep Çok
OpenAI tarafından geliştirilen bu robot, 2022’nin Kasım ayında ücretsiz olarak genel kullanıma sunulmuştu. Birçok şirkette mühendislerin kullandığı bir doğal dil işleme robotu olan ChatGPT, yazılım veya raporlama gibi pek çok alanda kullanılabiliyor. Mühendisler ya da diğer çalışanlar bu sistemi, bazen şirketteki işverenin bilgisi dâhilinde …

Akademisyenler, Yapay Zeka Tarafından Yazılan Yazıları İnsan Yazısından Ayırt Edebilecek Bir Araç Geliştirdi

/

Geliştirilen DetectGPT, büyük bir dil modelinin o makaleyi mi yoksa sosyal medya gönderisini mi yazdığını yüzde 95’e varan doğrulukla belirleyebiliyor. Özellikle ChatGPT ile yapılan ödevler, rapaorlar, akademik çalışmalar gibi çıktılarda bu tür araçlarla orjinallik doğrulaması gittikçe önem kazanacak.
Yapay Zekanın Yazdığı Yazılar, İnsan Yazarlarınkinden Ayırt Edilebilir Mi?
OpenAI’nin ChatGPT’si piyasaya sürülünce, yapay zekanın sorulara ve istemlere son derece tutarlı yanıtlar vermesi, büyük dil modellerini (LLM) ve bunların yeteneklerini kamu bilincine gösterdi. Yapay zekanın bu denli gelişmesi şaşkınlık yaratırken bu konuda her geçen gün daha farklı sorular gündeme geliyordu. “Yapay zeka ön yazı yazabilir mi?”, “Bu teknoloji yazarları işsiz mi bırakacak?” ve “Bu …

Jupyter

///

Jupyter kullanıcıların canlı kod, denklemler, görselleştirmeler ve açıklayıcı metin içeren belgeler oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılım platformudur. Genellikle veri bilimi, bilimsel bilgi işlem ve makine öğrenimi için kullanılır ve özellikle bilgisayar bilimi ve yapay zeka alanında popülerdir.
Jupyter üç programlama dilinin kısaltmasıdır: Julia, Python ve R. Adını bu üç programlama dilinden almıştır çünkü başlangıçta yalnızca bu üç dili desteklemek için geliştirilmiştir, ancak şimdi 100’den fazla programlama dilini desteklemektedir.
Jupyter canlı kod, denklemler, görselleştirmeler ve açıklayıcı metin içerebilen bağımsız bir belge olan “not defteri” kavramına dayanmaktadır. Not defterleri başkalarıyla paylaşılabilir, bu da kullanıcıların veri bilimi projelerinde işbirliği yapmasına ve …

TensorFlow

///

TensorFlow makine öğrenimi ve yapay zeka için açık kaynaklı bir yazılım kitaplığıdır. Google tarafından geliştirilmiştir ve doğal dil işleme, görüntü ve konuşma tanıma ve tahmine dayalı modelleme dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.
TensorFlow Nedir
TensorFlow özünde makine öğrenimi modelleri oluşturmaya ve eğitmeye yönelik bir kitaplıktır. Esnek ve ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların çeşitli farklı teknikler ve mimariler kullanarak karmaşık modeller oluşturmasına olanak tanır. TensorFlow ayrıca verileri ön işlemek, sonuçları görselleştirmek ve modelleri üretim ortamlarına dağıtmak için çok çeşitli araçlar ve kitaplıklar içerir.
TensorFlow’un ana güçlü yönlerinden biri, masaüstü bilgisayarlar, sunucular ve mobil cihazlar dahil olmak üzere çeşitli platformlarda …

1 2 3 5