Psikoloji

//

Ebeveynlerin İmtiyazlı Muamelesi Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

Uzmanlar ebeveynlerin kendi aralarında ve bazen kendilerinden bile habersiz “gözde çocuk” seçme davranışının ailedeki diğer çocuklarda ciddi hasarlar bırakabildiğini söylüyor.
Yapılan araştırmalara göre ailelerin yüzde 65’inde görülen gözde çocuk seçme davranışı birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. Çocuklar üzerinde yaşam boyu devam edebilecek…

Ebeveynlerin İmtiyazlı Muamelesi Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

//

Uzmanlar ebeveynlerin kendi aralarında ve bazen kendilerinden bile habersiz “gözde çocuk” seçme davranışının ailedeki diğer çocuklarda ciddi hasarlar bırakabildiğini söylüyor.
Yapılan araştırmalara göre ailelerin yüzde 65’inde görülen gözde çocuk seçme davranışı birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. Çocuklar üzerinde yaşam boyu devam edebilecek sorunlar bıraktığı kanısına varılan gözde çocuk seçme davranışına psikologlar “ebeveynlerin imtiyazlı muamelesi” anlamına gelen PDT yani “Parental differential treatment” ismini veriyor. PDT üzerinde araştırmalar yapan, ABD Northeastern Üniversitesi’nden uygulamalı psikoloji uzmanı Profesör Laurie Kramer, bu durumu insanların ebevenlerinin diğer çocuğu kendilerine tercih ettiği deneyimi olarak tanımlıyor. Ailedeki tüm bireylerin gözde çocuk seçme davranışını göremeyebileceğini söyleyen Kramer, “Ebeveynin yaptığına …

Narsist Ne Demek ve Narsist insanların özellikleri

///

Narsist ne demek narsist insan nasıl olur gibi sorular sıkça ya kendimizi değerlendirmek ya da çevremizdekileri değerlendirmek için düşündüğümüz sorulardır. Günümüzde narsizm terimi sıkça duyduğumuz bir kavram olmuştur. Ancak bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiği konusunda ya hep aynı tanımlar ya da çok farklı bilgiler bulmuş olabilirsiniz. “Narsist ne demek?” sorusuna açıklık getirerek, narsistik kişilik özelliklerini ve bu özelliklerin nasıl tezahür ettiğini inceleyeceğiz. Kendi iç dünyamızı ve etrafımızdaki insanları daha iyi anlamak için bu derinlemesine yolculuğu sizler için hazırladık.
Narsist Ne Demek
“Narsist” terimi, bir kişinin aşırı derecede kendi kendine odaklandığı, kendi yetenekleri, görünüşü ve başarıları üzerine aşırı özgüven ve ilgi …

Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir?

///

Depresyon hem oldukça yaygın hem de pek çok doğru bilinen yanlışla gündemde olan bir sağlık sorunu. Bu sorunu anlamak çözmek için de bir başlangıç olabilir.
Depresyon nedir?
Beynin karmaşık yapısı, bazen içinde bulunduğumuz duygusal zeminde çatırtılar ve çarpışmalar yaratır. Bu zihinsel çalkantıların en belirgin örneklerinden biri de depresyondur. Depresyon, nörolojik ve psikolojik etkileşimlerin karmaşık bir yansıması olarak kendini gösteren bir ruhsal bozukluktur. Zihinsel durumun biyolojik, kimyasal ve çevresel faktörlerle kesiştiği bir kavşak olan depresyon, bir bireyin ruh halini, düşünce yapısını ve davranışlarını derinden etkileyebilir. Duygusal keder ve umutsuzluk fiziksel enerji kaybı, düşünce ve odaklanma zorlukları, hatta intihar düşünceleri gibi semptomlar depresyonun geniş …

Çağın Hastalığı: Teknoloji Bağımlılığı

///

Doğru kullanılmadığında bireylerin hayatını doğrudan olumsuz etkileyen, doğru kullanıldığında ise hayatı olanca kolaylaştıran teknoloji son yıllarda tehlike saçıyor. Bireyler teknoloji bağımlılığının bedelini bazen fiziksel bazense ruhsal bozukluklarla ödeyebiliyor. Peki nedir teknoloji bağımlılığı? Kimlere teknoloji bağımlısı denebilir?
Yeşilay’a göre, teknolojinin kontrolsüz kullanımıyla ortaya çıkan davranışsal bağımlılığa teknoloji bağımlılığı deniyor. Bu davranışsal bağımlılıklar kapsamında ise, oyun bağımlılığı, sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığı, kumar oynama bağımlılığı var. Uzmanlara göre ise günümüzde en yaygını ise oyun oynama bağımlılığı diye adlandırılan oyun oynama bozukluğu.

Yaşlara Göre Sağlıklı Dijital Ortam Maruziyeti Nasıl Olmalıdır?
Yeşilay’a göre 0-3 yaş bebekleri ebeveynler olabildiğince ekrandan uzak tutmalıdır. 3-6 yaşa gelindiğinde günlük toplam …

Yeni Dünya Düzeninde Sosyal Psikoloji ve Sosyal Medya

//

Gelişen dünya düzeninde sosyal medya hayatımızın bir parçası olmanın dışında hayatımızın tam ortasındaki belirleyici faktör. Peki sosyal medya gerçeği sosyal psikolojide nasıl karşılık buluyor? İşte tüm detaylar…

Sosyal medya gelişen ve değişen dünya düzenin tam merkezinde yer alıyor. Paylaşım yaparken başka, haber okurken başka, video izlerken başka mecralar kullanmaktayız. Paylaşımlarımızın kaç beğeni aldığı, okuduğumuz haberin alanımıza hitap ediyor olması sosyal medya algılarımızın, bakış açımızın şekillenmesini ve değişmesini sağladığı bir gerçektir. Tüm algımızı ve bakış açımızı yeniden oluşturan sosyal medyanın psikolojimiz üzerindeki yansımaları aşikardır. Hiç ismini duymadığımız bir kişi milyonlarca takipçisi olan bir kişi tarafından paylaşıldığında milyonlarca takipçisi olan bir fenomen haline …

Bir Bilim Olarak: Yönetim Psikolojisi

Bireyleri; yaşadıkları ülkede, iş ortamında ve bazen aile ortamında derinden etkileyen psikolojinin alt dallarından biri olan yönetim psikolojisini detaylarıyla araştırıp sizler için derledik. Peki nedir yönetim psikolojisi?

Yönetim psikolojisi nedir?
Psikoloji uzmanlarına göre yönetim psikolojisi; bir topluluğun temelini oluşturan insanın psikolojisini ve davranışlarını bilimsel bir bakış açısıyla inceler. Uzmanlar yönetim psikolojisinde amacın toplumsal alanlarda insan davranışını etkileyen faktörler gözlemlenip, vatandaşların güdülenerek daha verimli bireyler olmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Yönetim psikolojisinin disiplinler arası bir bilim dalı olduğunu belirten araştırmacılar, yönetim psikolojisinin sosyoloji, antropoloji, sosyal psikoloji gibi diğer alanlarla iç içe olduğunu dile getiriyor.
Yönetim psikolojisinde, yönetici olumlu davranışları göstermek ve onları alışkanlık haline getirmek …

Seçim Sürecinde Belirleyici Gerçek: Seçmen Psikolojisi

///

Türkiye’de vatandaşların gözleri uzun süredir Cumhurbaşkanlığı seçiminde. Odak noktası bu kadar seçime kaymışken biz de geçtiğimiz günlerde anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlar ve sosyal deneyler sonucunda seçmen psikolojisini sizler için araştırıp, derledik.

Seçmen psikolojisi kavramı, seçmenin seçimlerde nasıl davrandığına ve hangi faktörlerin bu davranışları belirlediğine ilişkin bir kavramdır. Birçok psikolojik danışman ve psikoloğa göre yapılan seçimler bireylerin kendi otokontrolünde değildir. Nitekim, Stanford Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler Profesörü Jon Krosnick bu konuda, “50 yıllık psikoloji bilgimiz bize gösteriyor ki beynimiz iki bölüme ayrılıyor ve aslında bütün kararlar farkında olmadan alınıyor” diyor.
Uzmanlara göre kontrolü bireylerin kendilerinin sağlayamamasının birçok sebebi vardır. Bu etmenler arasında sağlık, eğitim …

Çocukluk Dönemi Travması Yetişkinlikte Zihinsel Bozukluk Riskini Artırıyor

/

Hospital del Mar Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, çocuklukta yaşanan psikolojik travmanın, yıllar sonra oluşabilecek bir tür zihinsel bozukluk riskini artırabileceğini fark etti. Araştırmaya göre çocukluk döneminde yaşanan travma, yetişkinlikte ciddi bir zihinsel bozukluk yaşama riskini üçe katlayabilir.
93 Binden Fazla Vaka Ele Alındı
Bir kişinin çocukluk döneminde psikolojik travma yaşamış olmasının, yetişkinlikte bir ruhsal bozukluk geliştirme riskini önemli ölçüde artırdığı düşünülüyor. Çalışma, bu konuda uzmanlaşmış dergilerde bugüne kadar yayınlanan on dört incelemeyi ve meta-analizleri irdeleyerek mevcut zihinsel bozuklukların tamamını dikkate alıyor.
Çalışma kapsamında incelenen araştırmalar toplamda 93 binden fazla vakayı ele aldı. Araştırmaya dahil olan araştırma ekibi, pediatrik yaşta …

Kediniz İçin Online Psikopati Testi

/

Bilim insanları tarafından, kedinizin psikopatinin üçlü modeli olarak bilinen disinhibisyon, küstahlık ve alçaklıktan hangisine meyilli olduğunu tayin eden bir anket oluşturuldu.
İnternette bulabileceğiniz anketi tamamlarsanız, evcil hayvanınızın psikopati düzeyi için CAT-Tri+ ölçümü adı verilen bir ölçüm sonucuna ulaşırsınız. Bu puanın hesaplanmasının insan ve kedi ilişkilerini iyileştirebileceği öngörülüyor.
Anket, kedinizin keşif yaparken ne kadar maceracı olduğu, tehlikeye nasıl tepki verdiği, diğer kedilere nasıl tepki verdiği, sürekli uyarıma ihtiyacı olup olmadığı ve ev kurallarına ne kadar uyduğu hakkında bilgi istemektedir. Ani ruh hali değişiklikleri, yeni insanlara karşı saldırganlık ve sevilmeye karşı tepkiler gibi davranış durumları hakkında da tayinler yapılır. Sorulara “kedimi tanımlamıyor” ile “kedimi çok iyi tanımlıyor” arası …

Bilim Nedir ve Bize Hangi Kapıları Açar?

/////

“Kısaca” Bilim Nedir?
Soru sormak, sonsuz bir devinime cesur bir adım atmak gibidir. Bir kere o adımı attıktan sonra geri dönüp bakmaz, hep daha ileri gidersiniz. Her soru tüm üretkenliği ile başka bir soruyu doğurur ve yanıt almak asla sizi doyurmaz. Hep daha fazlasını, nedenini ve nasılını merak edersiniz. Evet, bilimin insanı gün ışığıyla dolmuş aydınlık bir odaya doğru yönlendirmesinden bahsediyorum. Honoré de Balzac, “Herhangi bir bilimin anahtarı, soru işaretidir.” diyerek çok kişinin bu anahtarın peşinde durmaksızın koştuğu yolculuklara atıfta bulunmuş olabilir mi, ne dersiniz?
Bu yazı dizisinde birbirinden farklı bilim dalları ile yolu kesişen ve bu yol arkadaşlığından büyük keyif alan …