Meteoroloji

/

3. Ulusal Arktik Araştırma Seferi Önemli Bulgularla Tamamlandı

Türk bilim insanlarının gerçekleştirdiği 3. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi (TASE-III), Arktik bölgesindeki önemli sonuçlarıyla tamamlandı. Arktik araştırma seferi ekibi, 28 istasyon noktasında gerçekleştirdiği örneklemeler ve ölçümlerle, iklim değişikliği, çevre kirliliği, deniz canlıları ve ekosistem hakkında önemli veriler elde etti. Bu çalışmalar,…

3. Ulusal Arktik Araştırma Seferi Önemli Bulgularla Tamamlandı

/

Türk bilim insanlarının gerçekleştirdiği 3. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi (TASE-III), Arktik bölgesindeki önemli sonuçlarıyla tamamlandı. Arktik araştırma seferi ekibi, 28 istasyon noktasında gerçekleştirdiği örneklemeler ve ölçümlerle, iklim değişikliği, çevre kirliliği, deniz canlıları ve ekosistem hakkında önemli veriler elde etti. Bu çalışmalar, geleceğe ışık tutacak sonuçlar sunması ve ülkenin bilimsel arenadaki öncü konumunu pekiştirmesi açısından büyük önem taşıyor.
3. Ulusal Arktik Araştırma Seferi ‘nde neler bulundu?
İklim değişikliğinin etkilerinin iki kat daha fazla gözlendiği Arktik bölgesindeki Arktik Araştırma Seferi çalışmaları dünya genelindeki orta enlem ülkeleri için de değerli bilgiler sunması bekleniyor. Mikroplastikler, deniz kirliliği, biyoçeşitlilik ve yenilenebilir enerji gibi konularda yapılan çalışmalar, …

Hava Sıcaklıkları Mevsim Normallerinin Üstüne Çıkacak

////

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, hava sıcaklıkları hissedilir derecede artacak. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstüne çıkacağı uyarısını yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11-16 Temmuz tarihlerini işaret etti.
14 Temmuz Cuma Günü Sıcaklık Pik Noktasına Ulaşacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son yaptığı değerlendirme sonucunda, 11 Temmuz Salı günü itibariyle, ülkenin sıcak hava dalgasının etkisine gireceği ifade ediliyor. Hem Afrika hem de Basra’dan yola çıkan sıcak hava dalgası, 11 Temmuz’dan sonra etkilerini hissettirecek. Uzmanlar sıcaklığın pik günlerinin cuma, cumartesi ve pazar günleri olacağını ön görüyor. Sıcak hava severlerin bile gölgelere sığınacağı bu sıcak günlerde, işverenlerin homeoffice çalışma kararı alması öneriliyor.

Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesinde Yaşayanlar …

Hatalı Planlama Doğal Afet Tehlikelerine Kapı Aralıyor

////////

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen şiddetli yağış ve fırtına dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Şentepe semtinde yaşanan taşkını değerlendirdi. Gökçeoğlu, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Hatalı planlama, olası doğal tehlikelerin dikkate alınmaması bu sonucu oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesaplarından Ankara’da oluşabilecek şiddetli yağış, fırtına ve taşkına karşın uyarılarda bulunuldu. Ancak, altyapı sorunu dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Şentepe semtinde bir apartmanda şiddetli taşkın meydana geldi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Twitter hesabından 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen …

Etna Yanardağı Patladı! Çıkan Küller Türkiye’ye Mi Geliyor?

//

Geçtiğimiz Pazar günü Avrupa’nın en aktif yanardağı Etna Yanardağı patlamaya başladı. Aktivitesine başlayan dağ doğu Sicilya’nın en büyük şehri olan Catania’ya kül püskürttü. Bu doğa olayı nedeniyle havaalanlarındaki uçuşlar askıya alındı.
Kül Yağışı Nedeniyle Bölgede Uçuşlar Askıya Alındı
İtalya’nın Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), yanardağı yakından takip ediyor. Yetkililer, bölgede mevcut olan bulutlu günün alevli volkan patlama görüntülerini engellediğini söyledi. INGV, Catania’ya ve Etna Dağı’nın ikamet edilen yamaçlarındaki en az bir kasabaya kül düştüğünü söyledi. Şuan herhangi bir yaralanma haberi yok.
Catania havaalanı, kül yağışı nedeniyle uçuş operasyonlarının geçici olarak askıya alındığını söyledi. Etna Yanardağı yağmur dolu kara bulutlarla kaplı olduğu için …

Akdeniz Tayfunu Medicane Tulpar Türkiye’ye gelecek mi?

/

Akdeniz Tayfunu Tropikal Medicane’ın (Medicane Tulpar) Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konuşuluyor. Akdeniz ve Ege bölgelerinde meteorolojik hareketlilik yaşanıyor. 
Deniz suyu sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Meteorolojik tahmin modellerine göre, Akdeniz ve Ege’de Akdeniz Tayfunu olarak adlandırılan kasırga benzeri meteorolojik olay meydana gelebilir. Tahminlere göre, hafta sonu İyon Denizi (İtalya ile Yunanistan arasında) üzerinde Akdeniz tayfunu oluşabilir. Bazı meteorolojik senaryolara göre, bu kasırga Türkiye’yi de etkileyecek.
Meteoroloji modelleri, 18-19 Eylül günlerinde İyon Denizi üzerinde sürekli rüzgarlarla güçlenmesi beklenen kasırganın, rotasını Türkiye’ye çevireceğini gösteriyor. Model, 18 Eylül Cuma günü Akdeniz Tulparı’nın, Yunanistan’ın güneyinde yer alan Mora Yarımadası üzerinden Ege ve Akdeniz’e hareket edeceğini öngörüyor. Akdeniz …