Covid2019

//

Eris Varyantı: Maske, Mesafe ve Kapanma Tehlikesi Kapıda mı?

Eris Varyantı’nın Türkiye’ye gelmesi halk arasında endişe yarattı ve vatandaşlar arasında kapanma ihtimali hakkında tartışmaları gündeme getirdi. Sosyal medyada kapanma ihtimaline dair vatandaşlar görüşlerini paylaştılar. Okulların uzaktan/hibrit olmasından borsanın etkilenmesine kadar pek çok farklı yönden konuyu değerlendirdiler.
Eris için kapanma şu anda söz…

Eris Varyantı: Maske, Mesafe ve Kapanma Tehlikesi Kapıda mı?

//

Eris Varyantı’nın Türkiye’ye gelmesi halk arasında endişe yarattı ve vatandaşlar arasında kapanma ihtimali hakkında tartışmaları gündeme getirdi. Sosyal medyada kapanma ihtimaline dair vatandaşlar görüşlerini paylaştılar. Okulların uzaktan/hibrit olmasından borsanın etkilenmesine kadar pek çok farklı yönden konuyu değerlendirdiler.
Eris için kapanma şu anda söz konusu değil
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid-19’un Eris Varyantı‘nın Türkiye’de 9 kişide tespit edildiğini açıkladı. Ancak bakan mevcut tedbirlerin devam edeceğini ve günlük hayatın normale dönmeyeceğini belirtti. Bakan Koca, “Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme” dedi ve Eris Varyantı’nın Referans Laboratuvarında yapılan incelemede sadece yurt dışı temaslı kişilerde görüldüğünü vurguladı. Bu nedenle, mevcut tedbirlere ve gündelik hayata devam edilmesi …

Covid-19 BA.2.86 Varyantı: Son Gelişmeler

/

Covid-19 BA 2.86 varyantına karşı çeşitli bölgelerde maske kullanımının başlanmasıyla dikkatleri çekti. Son günlerde dünya genelinde Covid-19’un en son varyantlarından biri olan “BA.2.86″‘ya karşı tedbirler artmaya başladı. Sağlık uzmanları ve araştırmacılar bu yeni varyantı olabildiğince yakından takip ediyor ve Covid-19’un evrilen doğasını daha iyi anlamak için çaba sarf ediyorlar. Covid-19 BA.2.86 varyantı hakkında güncel bilgiler:
Covid-19 BA.2.86 Nedir ve Nasıl Tanımlandı?
Covid-19 BA.2.86 varyantı, özellikle son dönemde Danimarka, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail gibi ülkelerde tespit edilen bir varyant olarak dikkat çekiyor. Amerika Atlanta’da kolejlerdeki kalabalık etkinliklerin yasaklanması ve maske takma zorunluluğunun gelmesiyle ciddi olabileceği ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) …

Covid-19 Ölümlerinin Yüzde 50’si Önlenebilirdi

////

Yeni bir çalışmada bilim insanları covid-19 aşı eşitsizliklerinin etkisini araştırdı. Araştırmaya göre; düşük orta ve düşük gelirli ülkelerde meydana gelen ölümlerin yüzde 50’si önlenebilirdi.
Düşük Orta Ve Düşük Gelirli Ülkeler İncelendi
Covid-19 sürecinde hastalığın önlenebilmesi ve ölümlerin engellenebilmesi için büyük aşı çalışmaları yürütülmüştü. Aşı konusunun sıkı takip edildiği ve şiddetle önerildiği bu süreçte herkes aşılara eşit erişim şansına sahip değildi.
Yapılan çalışmada, küresel ölçekte covid-19 aşılarına erişimin, yapısal sosyo-ekonomik eşitsizlikler nedeniyle büyük ölçüde engellendiği söylenerek, “Burada, tüm Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bölgelerinden seçilen yirmi düşük orta ve düşük gelirli ülkede (LMIC), COVID-19 aşı eşitsizliklerinin etkilerini değerlendirmek için veriye dayalı, yaşa göre sınıflandırılmış bir …

BioNTech Aşısının Riskleri Doğru Mu? Aşı Zarar Verir Mi?

//

Şu sıralar, Covid-19 sürecinde üretilen BioNTech aşısının kalp iltihaplanması, lenf bezinde şişlik ve zona gibi yan etkilerin görülme sıklığında artışa neden olduğuna dair bilgiler dolaşıyor. Peki, konunun aslı nedir ve bilimsel bir dayanağı var mıdır?
Aşı Kalp İltihaplanması Riskini 4 Kat Azaltıyor
Mikrobiyolog Dr. Semih Tareen, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şunları söyledi, “İki sene önce bu gözlemler yayınlandı zaten. Önemli olan detay: myokardit (kalp iltihaplanması) Covid’in kendisi ile daha fazla. Aşılar bu riski dört kat azaltıyor”.

İki sene önce bu gözlemler yayınlandı zaten. Önemli olan detay: myokardit (kalp iltihaplanması) Covid’in kendisi ile daha fazla. Aşılar bu riski dört kat azaltıyor. Detayları kaynak ile …

Global Sağlık Acil Durumu Covid-19 İçin Sona Erdi! DSÖ Açıkladı

//

Covid-19’dan bu yana süregelen global sağlık acil durumu artık sona erdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 5 Mayıs’ta yaptığı basın toplantısında duyurdu. Covid-19 için acil durum çağrısının ilk yapıldığı tarihten bu yana 3 yıldan fazla zaman geçti. DSÖ, 6,9 milyondan fazla insanı öldüren virüs ve diğer bulaşıcı hastalıklar konusunda ülkelerin doğru yönetimler tercih etmesi gerektiğini vurguladı.
Ölüm Oranlarında Ciddi Düşüş Yaşandı
30 Ocak 2020’den bu yana yürürlükte olan ve en yüksek alarm seviyesi kabul edilen, “uluslararası kaygı uyandıran bir halk sağlığı acil durumu” şeklinde nitelendirilen korona virüs salgını sürecine son verildi.
DSÖ verilerine göre, Ocak 2021’de haftada 100 binden fazla kişi Covid-19 nedeniyle ölürken, …

COVID XBB.1.5 ‘Kraken’ Varyantı Hakkında Bilgiler

//

Omicron varyantının hücreleri kolayca enfekte etme yeteneği, mutasyonlu virüsün bazı yerlerde hızla yayılmasına neden olabilir. Yeni varyant Kraken varyantı ise hızla yayılıyor.
Yeni Enfeksiyonların Yarısından Fazlası XBB.1.5
Covid-19 süreci yeni varyantların ortaya çıkmasıyla devam ederken, şimdilerde Omicron varyantından doğan yeni mutasyonlar konuşuluyor.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, BQ.1 ve BQ.1.1 adı verilen iki versiyonun, 7 Ocak haftası boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni enfeksiyonların yarısından fazlasına neden olduğunu tahmin ediyor.
Varyantın Dünya Geneline Etki Edip Etmeyeceği Belli Değil
Şuan güncel varyant olarak XBB.1.5 konuşuluyor. Tahminlere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusundaki bazı bölgelerdeki yeni vakaların yüzde 80’inden fazlasını XBB.1.5 oluşturuyor. Ön kanıtlara göre XBB.1.5’teki “Kraken” diye …

Araştırmacılar Genom Dizilimini Covid’den Gribe Doğru Genişletecek

///

Genomik dizileme, dünyanın pandemi boyunca yeni koronavirüs varyantlarını takip etmesine olanak sağladı. Şimdi araştırmacılar bu yöntemi, gripten solunum sinsityal virüsüne (RSV) kadar başka solunum yolu patojenlerini daha iyi anlamak için kullanmayı planlıyor.
Virüs Tehditlerine Işık Tutmak Amaçlanıyor
Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Teşkilatı ile birlikte çalışan Wellcome Sanger Enstitüsündeki ekip, çalışmanın bilinen tehditlere ve potansiyel olarak ortaya çıkabilecek tehditlere daha fazla ışık tutmayı amaçladığını söyledi.
Yeni Solunum Virüsü ve Mikrobiyom Girişimi başkanı Ewan Harrison Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, dünyanın bu virüsler için bilim insanlarının milyonlarca genom dizilimi yoluyla SARS-CoV-2 hakkında elde ettikleri türden gerçek zamanlı bilgilere hiçbir zaman erişimi olmadığını söyledi.
Bu bilgiler virüslerin …

Covid-19 Sona Erdi Mi Yoksa XBB.1.5 Varyantıyla Mı Tanışıyoruz?

//

Covid-19 virüsünü geride bıraktığımızı düşündüğümüz şu günlerde, konuyla alakalı yeni haberler geliyor. Virüsün dönem dönem mutasyonlara uğrayarak değiştiği bilinirken, Omicron varyantından sonra da XBB.1.5 varyantı gündeme geldi. ABD ve İngiltere’de vaka sayılarında görülen artış ve XBB.1.5 varyantı, dünya genelinde de endişeye sebep oldu.
ABD ve Avrupa’da Her Geçen Gün Vaka Sayıları Artıyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, medya brifingi açılış konuşmasında konuyla ilgili önemli noktalara değindi. XBB.1.5’in, Omikron’un alt varyantlarından biri olduğunu söyleyen Dr. Ghebreyesus, “XBB.1.5, ilk olarak Ekim 2022’de tespit edilen Omicron alt varyantlarından biri, iki BA.2 alt soyunun rekombinantıdır. Bu varyant, ABD ve Avrupa’da her …

Çin 2023’te Yüksek Oranda Covid-19 Ölümü Yaşayabilir

//

Çin’de hızla yayılan covid-19 salgını nedeniyle araştırmacılar, gelecek yıl virüse bağlı ölümlerde artış olacağını öngörüyor. Bilim insanlarının birkaç analizine göre, şimdiye kadar korona virüsü büyük ölçüde kontrol altında tutan bu ülke, gelecek yıl 1 milyondan fazla ölüm ile karşı karşıya kalabilir.
Çin Halkı Virüse Karşı Savunmasız Durumda!
Bu ayın başlarında Çin, halkın büyük çoğunluğunun katıldığı protestoların ardından, katı “sıfır covid” politikalarını önemli ölçüde azalttı. Bu katı politikalar arasında yıllarca süren sıkı tecritler, toplu testler ve merkezi karantinalar bulunuyordu. Halkın bu katı politikalardan bıkması ve protesto gösterileri, Çin’de uzun yıllardır gösterilen en önemli halk muhalefeti olarak biliniyor.
Tüm katı politikalara rağmen günümüzde Çin’in 1,4 …

Pandemi Süreci Bitti Ama Virüs Hala Aramızda Yaşıyor!

/

Covid-19 pandemi süreci ile ilgili sık sık kişisel Twitter hesabından paylaşımlar yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz, yeni açıklamalarıyla gündeme geldi. Prof. Dr. Unutmaz’a göre söz konusu pandemi süreci sona erdi. Pandeminin bitmiş olması her ne kadar heyecan uyandırsa da, virüsün aramızda dolaştığı gerçeğini de unutmamak gerekiyor.
Aşıları Tam Olanlar, Covid Olsa Bile Korkmamalı

2 ay önce artık pandemi sürecinin sona erdiğini, ama virüsün asla bitmeyerek, hep bizle olacağını söyledim. Yani-artık bundan sonra her türlü yasak & vakaları saymak anlamsızdır. Aşısı tam olanlar da covid olsalar da korkmamalıdırlar. Bazılarının hoşuna gitmesede burada anlattım: pic.twitter.com/6VG5ZOOdsF
— Derya Unutmaz, MD (@DeryaTR_) August 15, 2022

Prof. Dr. Derya …

1 2 3 6