Biyoteknoloji

///

Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Ne Kadar Etkin?

Araştırmacılar yapay zekayla 30 gün içinde kanser tedavisinin uygulanabileceği bir sistem geliştirdi. Bu sistemle hastaların hayata tutunma oranı tahmin edilebilecek.
Araştırmacılar “Pharma.AI” ismini verdikleri yapay zeka ilaç keşif platformuyla bir karaciğer kanseri türüne özgü potansiyel bir tedavinin olduğunu açıkladı.
Chemical Science akademik dergisinde yayınlanan…

Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Ne Kadar Etkin?

///

Araştırmacılar yapay zekayla 30 gün içinde kanser tedavisinin uygulanabileceği bir sistem geliştirdi. Bu sistemle hastaların hayata tutunma oranı tahmin edilebilecek.
Araştırmacılar “Pharma.AI” ismini verdikleri yapay zeka ilaç keşif platformuyla bir karaciğer kanseri türüne özgü potansiyel bir tedavinin olduğunu açıkladı.
Chemical Science akademik dergisinde yayınlanan araştırmaya göre tedavi ilacının oluşturulması için hedefin seçilip ardından 30 gün içinde ilacın uygulanması gerektiği belirtildi. Ancak ilacın kullanıma geçmeden önce klinik deneylerden geçmesi gerekiyor. Çalışmayı yürüten araştırmacıların görüşü yapay zeka algoritmasının AlphaFold gibi bir yapıya sahibi olduğu ve güçlü inhibitörleri tasarlamayı başardığı yönünde. Bilim insanları tarafından AlphaFold yazılımının insan vücudundaki proteinlerin yapısını tahmin etmede büyük başarı kaydettiği …

Tavuk Seslerini Çevirmek Mümkün mü?

//

Japonya’daki araştırmacılar tavukların gıdaklama seslerini yapay zekayla çevirebileceklerini açıkladılar. Peki tavuk sesleri nasıl çözümlenebilir? Yapay zekanın bu konuda etkisi nedir? Tüm detaylarıyla haberimizde…

Tavukların duygusal durumlarını yorumlayabilecek bir sistem geliştiren bilim insanları, bu sistemin korku, öfke, açlık gibi duyguları tanımlayabileceğini belirtiyor. Duyguların, derin duygusal analiz öğrenmesi olarak adlandırılan yapay zekâ tekniğiyle açığa çıkarılacağını söyleyen araştırmacılar, söz konusu tekniğin karmaşık matematiksel algoritmalara dayandığını belirttiler. Tekniğin tavukların değişken seslerinde dahi kullanılabileceği öngörülüyor.
80 Tavuktan Örnek Sesler Alındı
Söz konusu araştırma ekibi, yapay zeka sisteminin test edebilmesi için 80 tavuktan farklı örnekler aldı ve analiz edildi. Sonraki süreçte ses kaydı örnekleri kuşların duygusal durumlarıyla ilişkilendirmek adına …

Yapay Böbrek İmplantı: Böbrek Yetmezliği Tedavisinde Yeni Umut

//

Silikon naopor membranlarla yapay böbrek implantı mümkün olacak. UC San Francisco’daki araştırmacılar, böbrek yetmezliği tedavisinde devrim niteliğinde bir cihaz geliştiriyorlar. Böylece yakın gelecekte yapay böbrek implantı ile diyaliz sınırlamalarını  nakil sonrası güçlü bağışıklık baskılayıcı ilaçlar gerekliliğini ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.
Büyük bir başarıya imza atan araştırmacılar, böbrek hücrelerini barındırmak için tasarlanmış yerleştirilebilir bir “biyoreaktör” olarak bilinen mucizevi bir cihazı tanıttılar. Bu hücrelerin canlı bir organizma içindeki temel böbrek işlevlerini başarıyla taklit edebilirliğini kanıtlayarak domuzlar üzerinde denemeleri gerçekleştirildi. Kalp pili kadar dikkat çekmeyen bu cihaz, alıcının bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir yanıt uyandırmadan ince bir şekilde çalıştığı gözlemlendi.
Yapay böbrek bir biyoreaktör
Araştırmacılar, gelecekte bu …

Akciğer Kanseri Hastaları için “Pralsetinib” Akıllı İlacı FDA Onayı Aldı

//

Dördüncü evre pozitif küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi konulmuş hastalar için “Pralsetinib (Gavretom)” ismi verilen akıllı ilaç ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından hızlandırılmış onay aldı. 4 Eylül 2020 tarihinde onaylanan Pralsetinib ilacı eşzamanlı olarak, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden ek tanı olarak Oncomine ™ Dx Hedef (ODxT) Testini (Life Technologies Corporation) onayını aldı.
9 Ağustos 2023’te FDA metastatik RET füzyon pozitif olan küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi konulmuş yetişkin bireyler için pralsetinibe normal onayı verildi.

Pralsetinib ilacı daha önce ARROW denemesinde var olan kayıtlı 114 teşhiste genel yanıt oranı ve yanıt süresi temel alınarak küçük hücreli dışı akciğer …

Nesli Tükenmiş Dodo Kuşu Geri Getirilebilir Mi?

///

Geçtiğimiz hafta bir biyoteknoloji şirketi, dodoyu geri getirmek için cesur bir girişimde bulunduğunu duyurdu. On yedinci yüzyılın sonlarında Hint Okyanusu’ndaki Mauritius adasında nesli tükenen Dodo kuşları, insanların doğal yaşam üzerindeki olumsuz etkisinin kurbanı olmuştu.
Şirket Bu Çalışma İçin Büyük Yatırım Aldı
Merkezi Dallas, Teksas’ta bulunan Colossal Biosciences şirketi, 225 milyon ABD doları yatırım aldı. Şirket daha önce Avustralyalı bir keseli hayvan olan Thylacine (Tazmanya Canavarı)’lerin neslinin tükenmesini önleme ve yünlü mamut özelliklerine sahip filler yaratma planlarını duyurdu. Colossal’ın bu planları genom düzenleme, kök hücre biyolojisi ve hayvancılıktaki büyük ilerlemelere bağlı görünüyor.
New York, Aurora’daki Wells College’da hücre ve moleküler üreme fizyoloğu olan Thomas …

Dokuları İçten Dışa Doğru İyileştiren Bir Biyomateryal Keşfedildi

//

Yeni bir biyomateryal, dokuların iyileştirilmesi alanında oldukça başarılı oldu. Damara enjekte edilebilen biyomateryal, dokudaki iltihaplanmayı azaltıyor, hücre ve doku onarımını destekliyor.
Hasarlı Doku İçten Dışa Tedavi Ediliyor
Yapılan testlerde hem kemirgen hem de büyük hayvan modellerinde denenen biyomateryal, kalp krizlerinin neden olduğu doku hasarını tedavi etme konusunda test edildi. Yapılan testler sonucu bilim insanları, gayet etkili olduğu sonucuna vardılar. Araştırmacılar ayrıca bir kemirgen modelinde, biyomateryalin travmatik beyin hasarı ve pulmoner arteriyel hipertansiyonu olan hastalara faydalı olabileceğini de keşfetti.
California San Diego Üniversitesi’nde Biyomühendislik bölümü öğretim görevlisi ve aynı zamanda araştırma ekibinin baş araştırmacısı olan Dr. Karen Christman konuyla ilgili, “Bu biyomateryal, hasarlı dokuyu …

Yapay Zeka Sıfırdan Orijinal Proteinler Üretebilir

//

Sizce yapay zeka protein üretebilir mi? Bilim insanlarının 26 Ocak’ta yayınlanan son çalışmasına göre evet! Teknolojinin ve yapay zekanın her geçen gün gözlemlenen bu ilerleyişi bizleri hayrete düşürmeye devam ediyor.
Bilim insanları, sıfırdan yapay enzimler üretebilen bir AI sistemi geliştirdi. Laboratuvar testlerinde bu enzimlerden bazıları, yapay olarak üretilen amino asit dizileri, bilinen herhangi bir doğal proteinden önemli ölçüde farklılaştığında bile, doğada bulunanlar kadar iyi çalıştı.
50 Yıllık Protein Mühendisliği Alanına Enerji Verecek
Salesforce Research, amino asit dizilerini yapay proteinlere dönüştürmek için sonraki belirteç tahminini kullanan ProGen adlı yapay zeka programını geliştirdi. Deney, NPL/Natural Language Processing (Doğal Dil İşleme)’in, dil metinlerini okumak ve yazmak …

Bilimin Geleceği ‘Biyo-Yakınsama’da Mı Yatıyor?

//

Halkın bilime ve bilim insanlarına duyduğu güven günümüzde oldukça fazla. Dünya çapında çoğu insan bilimin daha iyi, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir geleceğe giden en güvenilir yol olduğuna inanıyor.
Farklı Ekipler ve Tamamlayıcı Teknolojiler
Yakın tarih boyunca, biyoloji ve kimya gibi bilimsel disiplinler esas olarak izole bir şekilde faaliyet gösteriyordu. Bununla birlikte, bilim son yıllarda çok karmaşık ve iç içe geçmiş bir hale geldi. Bir laboratuvarda tek başına oturan bir bilim insanı tarafından keşiflerin yapıldığı günler geride kaldı. Gelecekteki atılımlar, genellikle farklı ekipler işbirliği yaptığında ve tamamlayıcı teknolojiler birleştiğinde ortaya çıkacak durumda.
Bilimde çok disiplinli bir yaklaşımı benimsemek; iklim değişikliği, kronik hastalıklar …

Akıllı Telefonunuz Ölme Riskinizi Tahmin Edebilir

//

Telefonlarınızdaki sensörlerin insan sağlığına dair önemli ipuçları verebileceğini biliyor muydunuz? Akıllı telefonlardaki hareket sensörleri aracılığıyla toplanan ve sadece 6 dakikalık yürümeden elde edilen verilerin, birinin önümüzdeki beş yıl içinde ölme riskini tahmin etmek için yeterli olabileceği konuşuluyor.
Akıllı Saatler Gibi Akıllı Telefonların Da Sensörleri Kullanılabilir
Yapılan bazı çalışmalar, spor saatleri gibi cihazlarda giyilebilir hareket sensörleri ile ölçülen günlük fiziksel aktivite düzeyini kullanarak ölüm riskini tahmin etmişti. Bu bilinen faydayla birlikte akıllı saatlere ve fitness takip cihazlarına yönelik popüler bir eğilim olmasına rağmen, bu cihazları kullananların sayısı kullanmayanlara göre oldukça az.
Bu tip lüks görülen cihazlar maddi gücü olan bir azınlık tarafından kullanılıyor olsa …

Ankara Üniversitesi’nde Kimyasal Kullanılmadan Mantar Üretildi

//

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde kimyasal kullanılmadan kültür mantarı yetiştirildi. Bir süredir sürdürülen mantar üretimi nihayet sonuçlandı. Bu üretim Türkiye’nin ilk tematik teknokenti olan Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti’nde gerçekleştirildi.
Kestane Mantarı ve Beyaz Şapkalı Kültür Mantarı Üretildi
Ankara Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti’nde Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nce mantar üretim tesisi kurulmuştu. Bu tesiste hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilen mantarların ilk hasadı gerçekleşti. Kestane mantarı ve beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştirilen projede iki ayrı üretim odası kullanıldı. Tamamen biyolojik müdahalelerle yetiştirilen mantarlar başarılı bir şekilde toplandı.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin …