Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Staj Başvuruları Başladı

3 dakikalık içerik

Güney Kore’de yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenler için bir staj programı açıldı. Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST) tarafından yürütülen bu staj programı, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için hazırlık niteliğinde olacak. TÜBİTAK’ın internet sitesi üzerinden duyurusu yapılan staj programı için başvurular 1 Nisan tarihinde başladı.

KIST staj programına başvurabilecek olan adayların, mevcut üniversitelerinde öğrencilik statülerinin devam etmesi bekleniyor. Üniversitelerinden mezun olmuş kişiler ise bu programa başvuru yapamayacak. KIST School Staj Programıyla, KIST yüksek lisans ve doktora eğitimine hazırlık yapılması amaçlanıyor. Bu üniversite bünyesinde yükseköğrenimine devam etmek isteyen adayların, üniversiteye kabulden önce hazırlık niteliğindeki staj programıyla eğitilmesi hedefleniyor.

Program Dâhilindeki Araştırma Alanları Belli Oldu

Staj programına başvuru tarihi aralığı 1 Nisan- 24 Nisan 2022 olarak duyuruldu. Başvurusu kabul edilen adayların staj dönemi ise, 1 Ağustos 2022 ile 31 Ocak 2023 arasında gerçekleşecek. Program dâhilindeki araştırma alanları; biyomedikal bilim ve teknolojiler, enerji & çevre teknolojileri ve yapay zekâ/ robotik ile nanobilimler ve teknolojiler şeklinde olacak.

Program ile öğrenciler; İngilizce yeterlilik, Korece ve Ar-Ge faaliyetleri açısından yüksek lisans ve doktora programlarına hazırlanacak. 2023 yılı Bahar döneminde KIST lisansüstü programına başlamayı hedefleyen adayların, öncesinde KIST School Staj Programına başvurması gerekiyor.

6 Aylık Bu Staj, 2 Yıllık Lisansüstü Eğitimi Olarak Düşünülmeli

Bu staj programının 6 aylık bir program olduğu duyuruldu. Ancak TÜBİTAK yaptığı açıklamada, “KIST School Staj Programı, lisansüstü eğitime hazırlık amacıyla tasarlandığı için başvuru sahiplerinin programı yalnızca 6 aylık bir staj dönemi olarak değil, akademik hazırlığı da içeren en az 2 yıllık bir lisansüstü program olarak değerlendirmesi tavsiye edilmektedir” dedi.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST), staj programına başvuran adayların her birine, KIST lisansüstü eğitime kabul edilme garantisi vermiyor. Ayrıca KIST öğrencileri, adaylar arasında daha avantajlı konumda olarak kabul ediliyor.