İlk güneş yelkenli uydu; LightSail 2

2 dakikalık içerik

Güneş yelkenli uydu LightSail 2, önümüzdeki günlerde yelkenlerini açacak ve sadece Güneş’ten gelen fotonlar sayesinde uzayda yolculuk yapmaya başlayacak. LightSail 2 küp uydusu, Dünya’nın yörüngesinde kontrol edilen ilk güneş yelkenli uydu oluyor.

Güneş yelkenli uzay aracı LightSail 2, 25 hazirandan SpaceX’in Falcon Heavy roketiyle fırlatıldı. Kâr amacı gütmeyen uzay organizasyonu The Planetary Society, geçtiğimiz günlerde LightSail 2 uzay aracının ilk sinyallerini uzaydan merkeze geldiğini açıkladı. Ekip açıklamada test denemeleri için hazır olduklarını ifade etti. Foton yelkeni teknolojisini test edecek olan LightSail 2, 5 kilogram ağırlığa sahip küp uydu kullanılar geliştirilen küçük bir uzay aracı. Bu küçük uzay aracının, 32 metre kare genişliğinde uzay yelkenleri bulunuyor.

LightSail 2’den Dünya’nın görüntüsü

The Planetary Society, şu anda LightSail 2’nin test denemeleri öncesindeki son hazırlıklarını tamamlıyor. LightSail 2, önümüzdeki günlerde 32 metre karelik yelkenlerini açarak, Güneş’ten gelen fotonlar yardımıyla itici güç sağlamayı hedefleyecek.

LightSail 2 uzay aracından hilal şeklinde görünen Dünya. Foto; The Planetary Society

LightSail 2, bu işi yapan ilk uzay aracı değil. Örneğin, Japonya’nın IKAROS uzay aracı, 2010 yılında gezegenler arası alanda güneş yelkenleri kullandı. IKAROS, Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen bir uzay sondasıdır. 21 Mayıs 2010 tarihinde H-IIA roketi ile Tanegashima Uzay Merkezi’nden Akatsuki ve diğer dört uzay aracı ile birlikte fırlatıldı. IKAROS, gezegenler arası alanda uzay yelken teknolojisini başarıyla deneyen ilk uzay aracı oldu.

Kaynaklar;

Space.com

The Planetary Society

Wikipedia-IKAROS