Haber

İlk güneş yelkenli uydu; LightSail 2

Güneş yelkenli uydu LightSail 2, önümüzdeki günlerde yelkenlerini açacak ve sadece Güneş’ten gelen fotonlar sayesinde uzayda yolculuk yapmaya başlayacak. LightSail 2 küp uydusu, Dünya’nın yörüngesinde kontrol edilen ilk güneş yelkenli uydu oluyor.

Güneş yelkenli uzay aracı LightSail 2, 25 hazirandan SpaceX’in Falcon Heavy roketiyle fırlatıldı. Kâr amacı gütmeyen uzay organizasyonu The Planetary Society, geçtiğimiz günlerde LightSail 2 uzay aracının ilk sinyallerini uzaydan merkeze geldiğini açıkladı. Ekip açıklamada test denemeleri için hazır olduklarını ifade etti. Foton yelkeni teknolojisini test edecek olan LightSail 2, 5 kilogram ağırlığa sahip küp uydu kullanılar geliştirilen küçük bir uzay aracı. Bu küçük uzay aracının, 32 metre kare genişliğinde uzay yelkenleri bulunuyor.

LightSail 2’den Dünya’nın görüntüsü

The Planetary Society, şu anda LightSail 2’nin test denemeleri öncesindeki son hazırlıklarını tamamlıyor. LightSail 2, önümüzdeki günlerde 32 metre karelik yelkenlerini açarak, Güneş’ten gelen fotonlar yardımıyla itici güç sağlamayı hedefleyecek.

LightSail 2 uzay aracından hilal şeklinde görünen Dünya. Foto; The Planetary Society

LightSail 2, bu işi yapan ilk uzay aracı değil. Örneğin, Japonya’nın IKAROS uzay aracı, 2010 yılında gezegenler arası alanda güneş yelkenleri kullandı. IKAROS, Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen bir uzay sondasıdır. 21 Mayıs 2010 tarihinde H-IIA roketi ile Tanegashima Uzay Merkezi’nden Akatsuki ve diğer dört uzay aracı ile birlikte fırlatıldı. IKAROS, gezegenler arası alanda uzay yelken teknolojisini başarıyla deneyen ilk uzay aracı oldu.

Kaynaklar;

Space.com

The Planetary Society

Wikipedia-IKAROS

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Starlink uyduları UFO zannedildi

HaberUzay

Mars'taki yaşam Mars Çölü Araştırma İstasyonu'nda deneniyor

Haber

SpaceX'in fırlatacağı uydular yörüngede kazayı artırabilir

Haber

İsrail'in uzay aracı Ay'a çakıldı

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir