su üstünde yürüyen köpekler ve Grönland'da eriyen buzullar

Grönland’da eriyen buzullar ilginç bir görüntü oluşturdu

3 dakikalık içerik

Grönland’da eriyen buzulların en dikkat çekici görüntüsünü klimatolog Steffen Olsen kaydetti. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’ne bağlı Okyanus ve Buz Merkezi’nden Steffen Olsen’ın 13 Haziranda çektiği “su üzerinde yürüyen köpekler” fotoğrafı sosyal medyada sıkça paylaşıldı. Fotoğrafta sığ kristal-mavi renkli buzulların üzerinde kızakla ilerleyen, ayakları suların içinde kalan köpekler bulunuyor. Olsen, fotoğrafın çekildiği yerde normalde 1,2 metre kalınlığında bir buz tabakası olduğunu, ancak ekibin sular içinde kaldığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta, Grönland’da sıcaklıklar normal seviyelerin çok üzerine çıkarak buz tabakası yüzeyinin yarısının erimesine neden oldu. Haliyle bölgenin etrafındaki deniz buzu da bu sıcaktan etkilendi. Olsen ve ekibi Inglefield Bredning Fiyordu’nda bir hava istasyonundan ekipman almaya gidiyordu. 1,2 metre kalınlığındaki deniz buzunda ilerlerken, su, yüzeyde birikmeye başladı. Bu esnada sanki suyun üzerinde köpekler kızak çekiyormuş gibi bir görüntü ortaya çıktı. Olsen’in çektiği görüntüyü daha sonra ekip arkadaşı Rasmus Tonboe, Twitter’da paylaşarak takipçilerine “hızlı erime” yaşandığını ifade etti.

O gün, Grönland’ın 2 milyar ton buz kaybettiği tahmin ediliyor. Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’ne göre sıcaklıklar, bir gün önceki günün normal değerlerinin üzerindeydi; 22 C dereceden fazlaydı. Grönland’ın buz tabakası yıllık olarak genellikle haziran-ağustos ayları arasında erir. Özellikle Temmuz ayında erime doruğa ulaşır. Ancak uzmanlar, bu yıl bu denli büyük çaplı erimenin erken olduğunu söylüyor.

Qaanaaq havaalanı yakınlarındaki meteoroloji istasyonunda, fotoğrafın da çekildiği 13 Haziran tarihinde 17.3 derece sıcaklık kaydedildi. Bu değerler, Kuzey Grönland’da yaz ayları için bile olsa yüksek seviyeler olarak açıklandı.

Lincoln Üniversitesi’nde klimatolog olan Profesör Edward Hanna, bu eğilimler devam ederse Grönland’ın bu yıl rekor erime yaşayabileceğini söyledi. Hanna, sonuçların yalnızca yerel olarak değil küresel olarak da hissedileceğini ekledi.

Deniz buzu eridikçe, ulaşımın sıkıntıya düşmesinin yanısıra avcılık ve balık avıyla geçinen yerel toplulukların acı çekmesi bekleniyor. Araştırmacılar, “Yıllık ortalama 250 milyar ton buz kaybediyoruz. Karadan okyanuslara doğru devasa bir kütle aktarılıyor. Gelecekte bunlardan daha fazlasını görmeyi bekleyebiliriz” dedi.

Kaynak;

BBC