Haber

Greta Thunberg OPEC’in açıklamalarını memnuniyetle karşıladı

Greta Thunberg

Greta Thunberg, OPEC genel sekreteri tarafından yapılan açıklamaların dünya görüşünün fosil yakıtlara karşı döndüğünü kanıtladığını söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), piyasayı istikrara kavuşturmak için petrol fiyatlarını koordine etmek isteyen 13 ülkeden oluşan uluslararası bir kuruluştur. OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, “Dünya çapında petrole karşı gittikçe artan bir ayaklanma söz konusu. Bu belki de sektörün karşısındaki en büyük tehlike. İş arkadaşlarımızın çocukları bize gelip geleceklerinin tehlikede olup olmadığını soruyor. Çünkü yaşıtlarını sokaklarda petrole karşı eylem yaparken görüyorlar.” diye konuştu. Barkindo’nun açıklamalarını paylaşarak bir tweet atan Greta Thunberg ise protestolarının “petrole karşı en büyük tehdit” olarak anılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Thunberg, “Bu açıklama, bugüne kadar aldığımız en güzel iltifat. Teşekkür ederiz” dedi.

Thunberg: OPEC’in bizi tehdit olarak görmesi bir iltifat

Greta Thunberg’in tweeti;

School Strike 4 Climate” hareketinin 16 yaşındaki kurucusu Thunberg tarafından yapılan açıklamada, OPEC genel sekreterinin “en büyük tehdit” ifadesi iltifat olarak nitelendirildi.

Geçtiğimiz hafta başındaki toplantının ardından konuşan Mohammed Barkindo, “Petrole karşı giderek artan bir kitlesel hareketlilik var. Sivil toplum örgütleri, petrolün, iklim değişikliğinin nedeni olduğuna yönelik ifadeleri toplumları yanlış yönlendiriyor.” dedi. Barkindo, iklim değişikliği aktivistleri tarafından petrol endüstrisine karşı yapılan eylemleri, “bilim dışı” şeklinde ifade ederek eleştirdi. Barkindo, fosil yakıtlara yönelik değişen tutumların, “sektöre yatırım dahil olmak üzere politikaları ve kurumsal kararları dikte etmeye” başladığını da söyledi.

Kaynaklar;

The Guardian 

Independent UK

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

İklim grevleri tüm dünyayı kuşatıyor

Haber

Kadıköy iklim grevine ev sahipliği yapacak - "Gelecek için Cuma"

Haber

Greta Thunberg Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Haberİklim

11 yaşındaki Atlas "İklim İçin Okul Asma Eylemi"ne destek verecek

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir