Haber

Greta Thunberg Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

Greta Thunberg Nobel

Greta Thunberg, henüz 16 yaşında bir genç ama Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Thunberg, 2018 yılında iklim değişikliği ile mücadele için bir grev başlattı. Bu grev, zamanla yayılarak tüm dünyayı sardı. Şu anda, bugün yapılacak olan büyük “FridaysForFuture” yani “Gelecek için Cuma Günleri” eylemlerine 92 ülkede katılım sağlanacak.

Gelecek İçin Cuma Günleri eylemleri, gençlerin okul asma şeklindeki eylemleridir. Thunberg, tek başına, ilk olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında okula gitmeyerek bu eylemleri başlattı. Genç aktivistin, Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak başlattığı iklim değişikliği ile mücadele eylemleri, hükümetlere, bir an önce harekete geçmeleri ve yeni kararlar almaları için bir çağrıdır.

Greta Thunberg, küresel çapta bir duyarlılığa sebep oldu ve Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.  Parlamenterler, Greta’yı aday göstermelerinin sebebini, “Greta’yı aday olarak gösterdik. Çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir.” şeklinde açıkladı.

Thunberg, jenerasyonunun aksine farkındalık yaratarak adını duyurdu

Greta Thunberg, kendi jenerasyonun aksine adını farkındalık yaratarak duyurdu. Genç aktivist adını, sosyal medyada bir virüs gibi yayılan kısa komedi skeçleri ya da makyaj dersleriyle değil, dünya liderlerinin doğrudan yüzlerine karşı iklim değişikliği ile mücadeleci politikalar izlemediklerini söyleyerek ve onları kınayarak duyurdu. (2019, Davos)

Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü’nü alırsa, şimdiye kadar ki en genç ödül sahibi olacak. Şu anki rekor sahibi, 17 yaşındaki eğitim hakları aktivisti Malala Yousafzai’de. Ödülü kazanan Ekim ayında açıklanacak ve ödül, sahibine 10 Aralık’ta Oslo, Norveç’te düzenlenecek olan törende verilecek.

Thunberg, aday gösterilmesiyle ilgili hislerini Twitter üzerinden attığı bir paylaşımla açıkladı. Thunberg sadece, “Bu adaylık için onurlu ve minnettarım.” dedi. Bu tweetin ardından Greta, bugünkü büyük eylemlerle ilgili paylaşımlarını sürdürdü.

Kaynak; Popular Science

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Kültürel evrim iklim değişikliğini gölgede bıraktı - Çin megafauna çalışması

Haber

İklim acil durumu; #ClimateEmergency - Doğamız yok oluyor!

Haber

Sera gazı emisyonları hala yükseliyor

Haber

Avustralya'da yangınlarda en az bin koala öldü - Neslin fonksiyonel olarak tükendiği tartışılıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir