Google Science Fair nasıl başvurulur

Google Science Fair 2018 Başvuruları Başladı!

11 dakikalık içerik

Her yıl düzenlenen Google Science Fair 2018 yılı başvuruları başladı. 13-18 yaş arasındaki genç mucitleri çağıran yarışmaya siz de katılabilirsiniz. Dünya çapında düzenlenen mühendislik ve bilim yarışmasında hedef, gençlerin projeleriyle Dünya’yı nasıl daha iyi bir yer haline getirebiliriz ve çevremizdeki problemleri yenilikçi bir yaklaşımla nasıl çözebiliriz sorusunu düşünmelerini sağlamak. Son başvuruların aralık ayında alınacağı yarışmada, finalistlerin açıklanma tarihi ise 2019 nisan ayında olacak.

Google Science Fair için verilen temel yol haritası şu 4 adımdan oluşuyor:

 1. Çözmek istediğiniz bir sorun bulun.
 2.  Fikir üretin ve aralarından en iyisini seçin
 3. Çözümünüzü test ederek araştırın.
 4. Sonuçlarınızı paylaşın.

Öğrenciler için ve eğitmenler için farklı iki rehber hazırlayan Google yarışmaya katılmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Google science fair ödülÖğrenciler için Rehber

Öğrenciler için hazırlanan başvuru rehberinde 7 ana başlık bulunuyor. Bu 7 ana başlık sorunun bulunmasından bu soruna dair üretilebilecek çözümlerin neler olabileceğine dair örnekler ve rehberler içeren kitaplıklara sahip. Örneğin 1. Başlık olan “ Çözmeye değer sorun bulun” u tıkladığınızda konuyla ilgili bir yol haritası karşınıza çıkıyor. Bu yol haritası güzel örnekler içeren bir sunuyla başlıyor. Sunumdan bazı örnekler:

Google Science Fair ÖdülüBu örneklerden sonra sorunları nasıl analiz edebileceğinizi anlatıyor ve derinlemesine olarak sorunların sebeplerini ele almanızı sağlıyor Google Science Fair.

Daha sonra Fikir üretme aşamasına geçiliyor. Araştırma yapmaya hazırlanma ve araştırma yapma konusunda rehberlik ediyor. Bunun devamında ise üçüncü adım olan keşfetmeye geçiliyor. Daha sonra Deney Yapma, Toplama, Sonuçlandırma ve Gönderme adımlarıyla öğrenci rehberi görevini tamamlıyor. 13-18 yaş arasındaki gençlerin kolaylıkla kullanabileceği ve proje üretmelerini sağlayacak derli toplu bir kaynak oluşturuyor.

Öğretmenler için rehber

Öğretmenler ve eğitmenler için ise ayrı bir rehber hazırlamış Google Science Fair sayfası. Öğrenciler için verilen 7 adımlı yol haritasını sınıf ortamında nasıl uygulayabileceklerini anlatan eğitmen rehberinde bir de sınıfta kullanılabilecek bir set daha sunulmuş. Ebeveynler için de yardımcı olabilecek bu yardım rehberi de yine herkese açık olarak yer alıyor.

Eğitmen rehberi içeriği, sorun çözme, iletişim ve ekip çalışması becerileri gibi noktalara da odaklanıyor. Böylece öğretmenlerin sınıf içinde derslere destek olarak kullanabilecekleri bir kaynak olarak da öne çıkıyor.

Siz de katılın!

13-18 yaş arasındaysanız, Google Science Fair ‘a katılmamak için hiç bir sebebiniz yok. Yarışmaya katılmak için hassas laboratuvarlar da gerçekleştirilen detaylı deneylerden çok, bulunan problemin etkin bir şekilde nasıl çözüldüğü önem kazanıyor. Böylece etrafınızdaki problemler ve olası çözümler içinde düşünmek için size iyi bir fırsat sunuyor.

google bilim şenliği başvuruGoogle Science Fair Yarışma Takvimi

 • Başvuru başlangıç tarihi: 13 Eylül 2018
 • Son başvuru tarihi: 12 Aralık 2018
 • Eyalet ödülünü kazananların açıklanması: Mart 2019
 • Bölgesel finalistlerin açıklanması: Nisan 2019
 • Dünya genelinde finalistlerin açıklanması: Mayıs 2019

(Resmi saat, Mountain View, Kaliforniya, ABD saatine göredir. Türkiye saat dilimindeki son teslim tarihini mutlaka kontrol edin.)

Ödüller 

 • Büyük ödül: 50 000 dolar Eğitim Bursu verilecektir. 
 • LEGO® Education Ödülü : 15 000 Dolar Eğitim bursu ve kazananın yasal vasisiyle Danimarka, Billund şehrinde LEGO Group genel merkezine seyahat ve LEGO’nun tarihini, çalışmalarını ve okullarda yaptığı işleri bizzat öğrenme. “LEGO® Education Ödülü bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki en büyük sorunlardan bazılarını çözmek için yenilikçi ve pratik bir yaklaşım ortaya koyan öğrencilere verilir.”
 • National Geographic Explorer Ödülü: 15 000 Dolar Eğitim Bursu, Bir yıllık rehberlik desteği, National Geographic Student Expedition (Öğrenci Gezisi) ile biri olan Galápagos Adaları’na 18-20 kişilik bir öğrenci grubuyla seyahat, bilim insanları ve doğa araştırmacılarıyla tanışma ve incelemek için 18 günlük seyahat. “National Geographic Explorer Ödülü, gezegenimizin karşılaştığı en büyük zorluklardan birine deneysel bir yaklaşım ve yaratıcı bir çözüm getiren sıra dışı projelere verilir.”
 • Scientific American Innovator ödülü : 15 000 dolar eğitim bursu, bir yıllık rehberlik desteği, kazananın resmi vasisiyle birlikte cientific American Cruise kapsamında seyahati ve bu seyahatte bilim insanları ve araştırmacılarla toplantılar, eğitimler ve keşifler yapılacaktır. “Scientific American Innovator ödülü, doğadaki en önemli sorulardan bazılarını yanıtlamak adına deneysel bir yaklaşım ortaya koyan, üstün nitelikli projelere verilmektedir.”
 • Virgin Galactic Pioneer Ödülü: 15.000 dolar eğitim bursu, bir yıllık mentorluk hizmeti, Virgin Galactic tesislerinde gezi, uzay mühendisleriyle tanışmak ve Virgin Galactic’in uzay gemisini yakından görmek. “Virgin Galactic Pioneer Ödülü, en büyük mühendislik sorunlarından bazılarını çözmek için yenilikçi ve pratik bir yaklaşım ortaya koyan öğrencilere verilir.”
 • İlham Veren Eğitimci Ödülü : İlham Veren Eğitimci Ödülü, öğrencilerini harika projeler geliştirmeleri için teşvik eden eğitimcilere verilecek olan ödüldür. LEGO Education’dan sınıfına ve okuluna hediye olarak eğitim ürünleri için kullanabileceği 5.000 doları tutarında hediye kartı kazanır.
 • 20 Küresel Finalist Temmuz 2019’da gerçekleşecek final için Amerika Kaliforniya’da bulunan Google Genel merkezine seyahat edecek. Bu seyahatte ayrıca finalistlere LEGO Education ve Virgin Galactic hediye çantası, Scientific American ve National Geographic dergilerine 12 aylık üyelik gibi ödüller de verilecek.
 • 53 adet Eyalet Kazananları için ise tablet hediye edilecek.
 • 100 adet bölge (Dünya çapında) kazananı için ise chromebook (laptop) ve çanta, çıkartma, tişört gibi hediyeler verilecek.

Kurallar ve Değerlendirme

Yarışmaya katılmadan önce yarışma kurallarını dikkatle okumayı unutmayın ve aklınıza takılan soruları Google yetkililerine ya da yarışma forumuna sormaktan çekinmeyin.  

Kurallar : https://storage.googleapis.com/science-fair/Official_Rules_Google_Science_Fair_2018.tr.pdf

Google Foruma sor:  https://groups.google.com/a/googlesciencefair.com/forum/#!forum/google-science-fair-help-forum-2018

Başvurunuzu gönderdikten sonra jüri üyeleri başvurunuzu değerlendirecek.Astronottan Nature dergisi yazarına kadar pek çok bilim insanı ve mühendisten oluşan jüriyi buradan inceleyebilirisiniz. 

Değerlendirme kriterleri ise şunlar:

 1. İlham veren proje/fikir
 2. Etki yaratma kapasitesi
 3. Bilime ve mühendisliğe duyulan tutku
 4. Yöntemin mükemmelliği
 5. İletişim

Başvuru sayfası (Google hesabınızla buraya erişebilirsiniz.):
https://www.googlesciencefair.com/intl/tr/register 

Öğrenci Rehberi : https://www.googlesciencefair.com/intl/tr/student-resources 

Öğretmen Rehberi : https://www.googlesciencefair.com/intl/tr/educator-resources

İlham almak için önceki projeleri inceleyin : https://www.googlesciencefair.com/intl/tr/competition/past-projects

Yazarın Tavsiyesi 

Yarışmada projenizde kullanabileceğiniz en güzel araçlardan biri Google Science Journal. Pek çok farklı ölçüm için telefonunuzu bir bilimsel araştırma ekipmanına dönüştüren bu uygulamada ayrıca verilerinizi düzenli olarak kaydedebiliyorsunuz ve değerlendirmek için kolayca bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz.

Science Journal : https://sciencejournal.withgoogle.com

Örnek deneyler : https://sciencejournal.withgoogle.com/experiments/