Google Expeditions ile sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sınıflarda

4 dakikalık içerik

Google Expeditions uygulaması ile okul sınıflarında sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri gerçekleştiriliyor. Şimdi Google, uygulamasını daha da geliştirerek Hubble Teleskopunu, Uluslararası Uzay İstasyonunu ve daha fazlasını keşfetmeyi sağlıyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sayesinde öğretmenler, dersleri sınıfların sınırlarının dışına taşıyabiliyor. Google, uygulamayı, “Sanal gerçeklik, dünyayı sanal olarak keşfetme olanağı sunarken, artırılmış gerçeklik soyut kavramlara hayat veriyor. Böylece öğretmenler, öğrencileri için 360° manzaralar ve 3D nesnelerden oluşan koleksiyonlarda rehberlik etme ve tur boyunca görülmesi gereken ilginç yerleri ve materyalleri özel olarak ele alma olanağına kavuşuyor.” şeklinde açıklıyor.

sanal gerçeklik uygulamaları
Foto; Google for Education

Expeditions uygulaması ve yanı sıra Cardboard gözlüğü ile Cardboard Kamera, sanal dünya deneyimlerini okullara taşımak için geliştirildi. Uygulamayı ücretsiz olarak Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz. Expeditions uygulaması ile tarih, bilim, sanat ve doğada keşif yapabilirsiniz. Dinozorlarla dolaşmaktan Rönesans dönemi heykellerini incelemeye kadar birçok sanal faaliyette bulunabiliniyor. Expeditions uygulamasında Everest Dağı’ndan Louvre Müzesi’ne kadar 900’ün üzerinde VR Keşif Seferi bulunuyor.

Sanal gerçeklik deneyimi için ihtiyacınız olanlar; Expeditions uygulaması, mobil cihaz veya Chrome OS. İsteğe bağlı olarak da Cardboard veya Daydream gözlük.

artırılmış gerçeklik uygulamaları
Foto; Google for Education

Artırılmış gerçeklik ile de sınıfınıza tozu dumana katan bir hortum ya da vızıldayan bir arı kovanı getirme fırsatı bulabilirsiniz. Expeditions uygulamasının artırılmış gerçeklik modu sayesinde soyut kavramlar hayat bulabiliyor. Uygulamada, 100’ün Üzerinde Artırılmış Gerçeklik Keşif Seferi var.

Artırılmış gerçeklik deneyimi için ise; yine Expeditions uygulamasına, ARCore (Android) veya ARKit (iOS) desteği sunan bir mobil cihaza ve isteğe bağlı olarak bir selfie çubuğuna ihtiyaç duyacaksınız.

Google, binin üzerinde VR ve AR turu oluşturmak için önde gelen müzeler, üniversiteler, laboratuarlar ve yayımcılarla birlikte çalışıyor. Bunların arasında National Geographic, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ve Guggenheim Sanat Müzesi yer alıyor.

National Geographic kaşiflerinden Mike Libecki ile dünyanın her yerine seyahat etme şansınız var! Antarktika’nın buzlu topraklarını ve vahşi yaşamını, mesela katil balinaları ve penguenleri keşfedebilirsiniz.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ile memelilerin milyonlarca yıl içinde nasıl evrim geçirdiğini öğrenebilir, okyanusların en derin noktalarındaki hayatı keşfedebilir ve dev bir Tiranozor Rex iskeletinin altında durabilirsiniz.

New York’taki Guggenheim Sanat Müzesi’ne giderek, Frank Lloyd Wright’ın tasarımı olan müze binasının önünde durabilir veya içeri girip müzenin popüler sergi salonlarını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak;

Google Education