Haber

Google CRISPR’a kalp hastalıklarını önlemek için destek olacak

CRISPR gen düzenleme tedavisi tartışılmaya devam ederken, Google “kalp hastalıklarını önlemek” için CRISPR’i destekliyor. Google’ın ana şirketi Alphabet, CRISPR’in tek seferlik enjeksiyonları ile uygun DNA varyasyonlarını yaymak için gen düzenlemeyi planlayan bir şirketi finanse ediyor. İlgili kalp doktorları,  tedavinin kalp hastalıklarına karşı “yaşam boyu koruma sağlayabileceğini” söylüyor.

Google CRISPR desteği için, tedavi planı yapan Verve Therapeutics’e fon sağlıyor. Şirket Google Ventures dahil diğer fon sağlayıcılardan 58.5 milyon dolar yatırım aldı. Verve’yi farklı kılan nedir peki? Çoğu gen tedavisi şirketi hemofili gibi nadir hastalıkların peşinden gitmiştir. Ancak Verve, insanların DNA’sını düzenlemenin, en yaygın ölüm nedenini çözmede yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Uzmanlar, insanları kalp hastalıklarından korudukları bilinen bir genetik mutasyon listesine bile sahipler; PCSK9, HMGCR ve NPC1L1 gibi isimlerdeki genlerdeki farklılıklar. Verve’nin planı, bu tür faydalı mutasyonları başkalarına aktarmak için CRISPR’i kullanmak.

Kaynak; MIT Technology Review

Verve, tedavi uygulayacaklarının gen listesini gizli tutacak. Ancak, insanların karaciğerini düzenlemeye çalışacaklar çünkü atardamarlarda tıkanmaya sebep olan yağın işlendiği yer burası.

Şu anda, kalp hastalığından kaçınmak için diyetinizi değiştirebilir, egzersiz bisikletine binebilirsiniz ama insanlar buna bağlı kalmakta zorlanıyorlar. Verve’deki bilim insanları, vücudunuza uygun genleri kurabilirlerse bunları yapmaya mecbur kalmayacağınızı düşünüyorlar.

Bilim insanları ayrıca, tedavinin kalp krizi geçirmiş ve ikinciden kaçınmak isteyen yetişkinlerde kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak; MIT Technology Review

Alakalı İçerikler
AkademiBilimBilim İnsanlarıHaber

Rosalind Franklin 100 yaşında!

Haber

Yeni "asal genom düzenleme" CRISPR'ı geride bırakabilir

Haber

Google kuantum üstünlüğe ulaştığını ileri sürüyor

Haber

Başkanlık seçimleri deepfake manipülasyonlarına karşı hazırlıklı mı?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir