Google, Verve şirketinin CRISPR gen düzenleme tedavisini finanse edecek.

Google CRISPR’a kalp hastalıklarını önlemek için destek olacak

2 dakikalık içerik

CRISPR gen düzenleme tedavisi tartışılmaya devam ederken, Google “kalp hastalıklarını önlemek” için CRISPR’i destekliyor. Google’ın ana şirketi Alphabet, CRISPR’in tek seferlik enjeksiyonları ile uygun DNA varyasyonlarını yaymak için gen düzenlemeyi planlayan bir şirketi finanse ediyor. İlgili kalp doktorları,  tedavinin kalp hastalıklarına karşı “yaşam boyu koruma sağlayabileceğini” söylüyor.

Google CRISPR desteği için, tedavi planı yapan Verve Therapeutics’e fon sağlıyor. Şirket Google Ventures dahil diğer fon sağlayıcılardan 58.5 milyon dolar yatırım aldı. Verve’yi farklı kılan nedir peki? Çoğu gen tedavisi şirketi hemofili gibi nadir hastalıkların peşinden gitmiştir. Ancak Verve, insanların DNA’sını düzenlemenin, en yaygın ölüm nedenini çözmede yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Uzmanlar, insanları kalp hastalıklarından korudukları bilinen bir genetik mutasyon listesine bile sahipler; PCSK9, HMGCR ve NPC1L1 gibi isimlerdeki genlerdeki farklılıklar. Verve’nin planı, bu tür faydalı mutasyonları başkalarına aktarmak için CRISPR’i kullanmak.

Google CRISPR destekliyor
Kaynak; MIT Technology Review

Verve, tedavi uygulayacaklarının gen listesini gizli tutacak. Ancak, insanların karaciğerini düzenlemeye çalışacaklar çünkü atardamarlarda tıkanmaya sebep olan yağın işlendiği yer burası.

Şu anda, kalp hastalığından kaçınmak için diyetinizi değiştirebilir, egzersiz bisikletine binebilirsiniz ama insanlar buna bağlı kalmakta zorlanıyorlar. Verve’deki bilim insanları, vücudunuza uygun genleri kurabilirlerse bunları yapmaya mecbur kalmayacağınızı düşünüyorlar.

Bilim insanları ayrıca, tedavinin kalp krizi geçirmiş ve ikinciden kaçınmak isteyen yetişkinlerde kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak; MIT Technology Review