gökyüzü gözlem

Tübitak Ulusal Gözlemevi’nde Halk Günü Gökyüzü Gözlemine Davetlisiniz!

3 dakikalık içerik

Gökyüzü gözlem etkinliği için beklenen programlardan ilki açıklandı. Tübitak Ulusal Gözlem Evi, 27 Ocak 2023’de saat 18:00-20:00 arasında, TUG-TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, BİTOM, Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi’nde yapılacak halk günü etkinliğimizde gece gökyüzünün güzelliğini ve harikasını deneyimlemeye davet ediyor. Tübitak Ulusal Gözlemevi tarafından düzenlenen bu etkinlik, her yaştan insanın astronomi ve evren hakkında daha fazla bilgi edinmesi için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Gökyüzü gözlem etkinliğinde katılımcılar, deneyimli astronomların rehberliğinde güçlü teleskoplar aracılığıyla yıldızlar, gezegenler ve galaksiler gibi gök cisimlerini görüntüleme fırsatı bulacaklar. İster deneyimli bir yıldız gözlemcisi olun ister meraklı bir acemi olun, herkesin göreceği ve keyif alacağı bir etkinlik gerçekleştirecekler. Teleskopla görüntülemeye ek olarak, etkinlikte çeşitli astronomi konuları üzerine bir dizi eğitici sunum yer alacak. Bu sunumlar, alanında uzman kişiler tarafından verilecek ve her yaştan ve geçmişten insan için erişilebilir ve ilgi çekici olacak şekilde tasarlanmıştır.

Halk Gününde Teleskopla gökyüzü gözlem etkinliği

Halk Günü Programı boyunca katılımcılar, çeşitli bilgilendirici sunumlarla astronomi ve gözlemevleri dünyasını daha derinden inceleme şansı bulacaklar. Ayrıca bilgili astronomlarımızla bağlantı kurma ve olabilecek tüm soruları sorma fırsatına sahip olacaklar. Program kapsamında katılımcılar, 30 cm ayna çapında son teknoloji tam otomatik teleskopumuz (T30) ile gece gözlemlerine de katılma şansına sahip olacaklar. Açık gecelerde, katılımcılar Ay ve Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn ve uyduları gibi çeşitli gök cisimlerinin yanı sıra parlak bulutsular, galaksiler, yıldız kümeleri ve ay ve güneş gibi önemli astronomik olayları görmeyi bekleyebilirler. tutulmalar, kuyruklu yıldızlar vb. Programın sadece uygun hava koşullarında gerçekleşeceğini lütfen unutmayın.

Etkinlik ücretsiz ve halka açık olacak. Herkesi astronominin ve gökyüzünün güzelliğini deneyimlemeye davet ediyoruz.

Takvimlerinizi işaretleyin ve yıldızların altında unutulmaz bir gece için siz de bu etkinliğe katılın.

Lütfen bilgileri, etkinliğin tarihini ve saatini aşağıdaki Tübitak Gözlem Evi duyuru sayfasından takip edin.

Gökyüzü Gözlem Halk Günü Etkinlik Detayları için tıklayınız.