Gökyüzü gözlem şenliği iptalini belirten görsel. Arka fonda şenlik alanındaki çakırlar var. Covid-19 önlemleri çerçevesinde bu yıl düzenlenmeyecektir yazıyor.
///

Gökyüzü Gözlem Şenliği Pandemi Sebebiyle İptal Edildi

1 dakikalık içerik

TÜBİTAK’ın düzenlediği Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği bu yıl COVID-19 pandemisi sebebiyle iptal edildi. Şenlik katılımlarının çekilişle belirlendiği bu etkinliğe katılmaya hak kazananların haklarıysa 2021 yazında düzenlenmesi planan şenliğe devredildi.

Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği 22 yıldır TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından düzenleniyor ve her yıl yüzlerce astronomi severe kapılarını açıyor.  Bu yıl 20-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında, TUG Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne yakın olan ve 2000 metre yükseklikteki Saklıkent’te yapılması planlanmıştı. Ancak COVID-19 salgın tedbirleri gözetilerek diğer pek çok ketkinlik gibi iptal edildi.

Gökyüzü gözlem şenlikleri astronomi severler için büyük fırsatlar sunan etkinlikler. Güneş gözlemleri, çeşitli boylarda teleskoplarla detaylı gökyüzü gözlemleri, robotik teleskoplarla gözlemler gibi etkinliklerin yanı sıra Umut yıldız gibi astronomi ve uzay alanında uzmanlarla bir araya gelme şansı sunuyor.

Detaylı bilgi ve duyurular için : http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/