Ancak halkta Geleneksel tıp bilimsel mi? sorusu akıllara geldi. 
/

Geleneksel tıp bilimsel mi?

6 dakikalık içerik

Geleneksel tıp bilimsel mi? Sağlık Bakanlığı, 2 yıl önce “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” adıyla bir yönetmelik yayımladı. Yönetmeliğin ardından açılan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi (GETAT)” klinikleri faaliyetlerini sürdürüyor.

Daha çok koruyucu tıp yöntemlerinin uygulanacağı kliniklerdeki başlıca tedavi türleri şunlar; akupunktur, sülük, mezoterapi, hipnoz, hacamat, fitoterapi, refleksoloji, homeopati, osteopati, ozon, apiterapi, proloterapi, larva ve müzikterapi.

2 yıllık süreçte 20’ye yakın üniversitede Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi hizmete açıldı. Ayrıca 500’e yakın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ünitesi de açıldı. Ancak halkta geleneksel tıp bilimsel mi sorusu akıllara geldi.

Geleneksel tıp yöntemlerine ilişkin, 2. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi düzenleniyor. Kongre, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde düzenleniyor. Bugün açılış konuşmalarıyla başlayan kongre, 27 Nisan’a kadar sürecek. Kongrede, Türkiye’den ve Dünya’nın farklı bölgelerinde çalışan birçok sağlık uzmanı konuşma yapacak. Kongrenin bu yılki konusu “Kronik hastalıklarda GETAT uygulamaları.”

Geleneksel tıp bilimsel mi ve etkileri kanıtlandı mı?

Ancak GETAT uygulamaları tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle geleneksel tıp bilimsel mi ya da uygulanan yöntemler ne kadar bilime uygun gibi tartışmalarla bu uygulamalar ele alındı. Özellikle insanları yanıltan ve hayatlarına mal olan Aidin salih gibi uygulamalardan dolayı bu konu temkinlilikle ele alındı. Son olarak Sağlık Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar sosyal medyada tartışıldı. Sağlık Bakanlığı, yaptığı paylaşımlarda geleneksel yöntemlerin faydalı olduğunu yazdı ve bu tedavi yöntemlerini destekledi. Fakat birçok sağlık uzmanı ise geleneksel yöntemlerin bilimsel dayanağı olmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın ilgili tweetleri;

https://twitter.com/saglikbakanligi/status/1116626012698075136

Bakanlık, tweetinde sülüklerin kullanıldığı tedavi yönteminin faydalı olduğunu belirtti.

Bakanlığın paylaştığı bir diğer tweette ise homeopati yöntemi var. Homeopatinin kişiye özgü yapıldığını ifade eden Bakanlık, bu tweetiyle de birçok kullanıcı tarafından eleştirildi.

https://twitter.com/saglikbakanligi/status/1117412244940296192

Sağlık Bakanlığı’nın eleştirilere hedef olan bir diğer tweeti ise kupa tedavisi (hacamat) ile ilgiliydi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Mehmet Raşit Tükel, sülük tedavisi sonucu çeşitli rahatsızlıkların baş gösterdiğini ifade ederek şu tweeti attı;

İç hastalıkları doktoru olan Erdal Yanbuloğlu, bir tweet dizisi yaparak sülük tedavisine ilişkin açıklamalar yazdı. Yanbuloğlu özellikle şeker hastalarını bu yöntemden uzak durması konusunda uyararak, şunları yazdı;

Sağlık Bakanlığı resmi twitter hesabının retweet yaparak desteklediği GETAT’ın tweetinde ise, larva-maggot yönteminde kullanılan larvaların sterile edildiği yazıldı.

Sülüklerin sterilizasyon tartışmaları

Yanbuloğlu ise ayrıca, sterilizasyona da değindi;

Bir kullanıcı ise Erdal Yanbuloğlu’nun paylaşımını destekledi;

Bir başka kullanı ise sülük tedavisinin menenjit ve birçok sağlık sorununu ortaya çıkarabileceğine değindi;

“Tıbbi sülük” kavramı mizahi dille eleştirildi

Kimi kullanıcılar ise uygulamayı mizahi dille eleştirdi. İşte onlardan bazıları;

https://twitter.com/Azuth/status/1120970472886349826

Yine Raşit Tükel, hacamatla ilgili ise yöntemin çeşitli sağlık sorunlarına sebep olduğunu belirtti;

Hacamatla da ilgili mizahi içerikler yapıldı. İşte onların içinden biri;

Hacamat yöntemi ile ilgili bir Twitter kullanıcısı ise bir deneyimini yazdı.

Kaynaklar; GETAT