Geleceğin Bilim İnsanları, Bugünün Çocukları

15 dakikalık içerik

Çocuklar geleceğimiz… Onların yetişmesinde yaptığımız her yatırım oldukça önemli. Çünkü yeni nesilleri onlar oluşturuyor. Aileler, çocukları için çaba harcayıp, onları en iyi şekilde yetiştirmeye kendini adıyor. Çünkü hem şimdiki hem de ileriki yaşamlarında mutlu olmalarının buna bağlı olduğunu biliyorlar.

Bilinçli, başarılı, en önemlisi de mutlu çocuklar yetiştirmek bizler için oldukça önemli. Tüm bunları sağlamak da iyi bir eğitimden geçiyor. Çocuklara erken yaşta bilim eğitimi vermek, bilimi onlara sevdirerek öğretmek de bu bağlamda oldukça önemli. Çünkü geleceğin bilim insanlarının onlar arasından çıkacağı muhakkak. Bu minik bilim severlere ulaşmanın yolu ise sandığımız kadar zor değil.

Çocuklarla Bilimi Buluşturma Sanatı

 

Bilim Kutusu projesi sayesinde, pek çok çocuğumuz bilimle tanıştı. Tanıyan çocuklarımız onu çok sevdi. Bu sevgiyle günden güne bilime yatkınlıkları gelişmeye ve merakları artmaya devam ediyor. Proje dâhilinde yapılan etkinlikler sayesinde çocuklarımız eğlenerek öğrenme fırsatı yakalıyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen “Marsta Yaşam” isimli resim yarışması, bilim ve çocuğu buluşturan bu güzel organizasyonlarından sadece biri. Biz de bugün, Bilim Kutusu yöneticilerinden, değerli Hazan Küçük ile bilim ve çocuk konulu bir sohbet gerçekleştirmek istedik. Keyifli okumalar…

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Kimdir Hazan Hanım, ne işle meşguldür?

Evli ve bir erkek çocuğu annesiyim. Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Marka İletişimi gibi bölümlerde lisans derecesinde eğitim aldım.  Eşimle birlikte uzun yıllardır medya ve dijital pazarlama sektöründe çalışıyoruz. Sektöre başlangıç yaptığım yıl 2010 yılı. TRT belgeselleri görsel planlama ve koordinatörlüğü, dergi editörlükleri, ünlü markalar için içerik yazarlığı ve editörlüğü gibi çalışmalarım oldu. Onun dışında marka oluşturma ve geliştirme, algı yönetimi, sosyal medya ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarımız devam ediyor. Eşimle aynı zamanda reklam senaryoları da yazıyoruz. Yoğun bir iş yaşamımız var.

“Her Çocuğun Doğuştan Birer Bilim İnsanı Olduğuna İnanıyoruz”

 

Oldukça yoğun bir kariyere sahipsiniz. Aynı zamanda Bilim Kutusu’nda da sosyal medya yönetimi görevinize devam etmektesiniz. Nasıl gidiyor Bilim Kutusu?

Evet, Bilim Kutusu çok çok keyif alarak yönettiğimiz bir oluşum. Çocuklara yönelik özel çalışmalar yaparak hem ailelerimizi daha fazla bilinçlendirmeyi hem de temel bilim eğitiminin Türkiye genelinde yaygınlaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Her çocuğun doğuştan birer bilim insanı olduğuna inanıyoruz. Çocukları bilimin eğlenceli ve faydalı yönleriyle heyecanlandırarak, onların bilimi sevmesine yardımcı olmak istiyoruz.

Bilimi çocuklara tanıtmak ve bilimle iç içe çocuklar yetiştirmek için çok iyi bir yöntem. Peki, Bilim Kutusu’nda neler var, neler yapıyorsunuz?

Bilim Kutusu’nda, alanında uzman bilim insanlarının çok büyük bir özen ve temel ilkelerle hazırladığı farklı konseptlerde bilim deneyi setleri var. Bu setlerin her biri çocuklara bilimin farklı bir alanını tanıtmayı amaçlıyor. Örneğin Astronot Çiftçiler Deney Seti, Kâğıt Devre ve Elektrik Deney Seti, Asit Baz Ph Deney Seti gibi eğlenceli kutularımız bulunuyor. Uzay bilimi, elektrik, fizik, kimya, doğa, roket yapımı gibi çok sayıda konuyu, eğlenceli bir şekilde deneyimlemiş oluyor çocuklarımız. Hepsinin yüzündeki tebessüm ve yaşadıkları heyecan görülmeye değer diye düşünüyorum. 7 ve 12 yaş aralığında olan ve okuma yazma bilen her çocuk bilimle tanışabiliyor. Bu, onlar için gerçekten çok keyifli.

“Marsta Yaşam” konulu resim yarışması, 7-8 yaş grubu 1.si (Resme tıklayarak resim bağlantısına gidebilirsiniz.)

Çocukların Hayal Gücü ve Bilim

 

Bilim ve çocuk arasında bir bağ kurmak için çok çalışıyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde Bilim Kutusu olarak bir resim yarışması etkinliği düzenlediniz. Bu yarışmaya fazlaca katılım da oldu. Bize biraz yarışmadan bahsedebilir misiniz?

Evet, aslında temel amacımız yarışma değil de çocukların bilimsel düşünme yeteneklerini artırmaktı. Zaten yarışmamızın temasını da kendisi de başarılı bir bilim insanı olan Biyolog Elçin Ekşi seçti. Temamız “Mars’ta Yaşam” oldu. İki ayrı yaş grubunda da çok başarılı resimler gördük. Bize göre tüm çocuklarımız yarışmamızın birincisiydi. Çocukların hayal gücünü geliştiren çeşitli etkinlikler planlamayı sürdürüyoruz. Yeni yarışmalarımızı ve bizden gelecek tüm haberleri Instagram hesabımız olan : @bilimkutusucom adresimizden takip edebilirler.

Çeşitli etkinliklerle çocukların hayal gücünü geliştirmek istediğinizi söylediniz, sırada nasıl etkinlikler bekliyor çocuklarımızı?

Çocuklar için planladığımız etkinlikler arasında; bilim temalı şarkı ve şiir okuma, yeni resim yarışmaları, kitap okuma yarışmaları gibi etkinlikler var. Her biri için özel bir konsept belirleyerek büyük bir özenle konu seçiyoruz. Bu arada kitap demişken, bilim meraklısı minikler için hazırladığımız küçük bir sürprizimiz de var. Eşim Tolga Küçük ‘ün yazarlığını ve benim ise hikâyelendirme ile koordinasyon çalışmasını yaptığımız harika bir bilim hikâyesi kitabı çalışmamız var. Çocuklarımıza çok sayıda sosyal ve gelişimsel mesaj verdiğimiz, aynı zamanda sanat ve tarih bilinci aşılamayı hedeflediğimiz güzel bir çalışma çıktı ortaya. 7 ve 12 yaş aralığındaki çocuklar için faydalı, aynı zamanda eğlence ve macera dolu bir çocuk kitabı çalışması olduğuna inanıyoruz. Yakında bilim severlerle buluşturmak için çalışmalarımız sürüyor.

Evde Çocuklarınızla Bilim Deneyleri Yapabilirsiniz

 

Sabırsızlıkla bekliyoruz. Hem bilim kutusu projesi, hem burada gerçekleştirdiğiniz çeşitli etkinlikler, hem de bahsettiğiniz hikâye kitabı çalışmanıza dayanarak bir soru sormak isterim. Sizce çocuklara erken yaşta bilim sevgisi aşılamak neden önemli? Hem bu alanda çalışan biri, hem de bir anne olarak; bilime merakı olan çocukların ebeveynlerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Erken yaşta bilim sevgisi aşılamanın çok sayıda faydası olduğunu hem dünyada hem de ülkemizde uzmanlarımız belirtiyor biliyorsunuz. Çocuklar bilimsel düşünmeyi öğrenme, problem çözme, temel ve ince motor gelişimi, enerjiyi olumlu yönde kullanma, zekâ fonksiyonlarını kullanma ve geliştirme, hafızada güçlenme, özgüven kazanma gibi pek çok konuda ilerleme kaydediyor. Aynı zamanda bilim sevgisinin hem okul yaşamına hem de bireysel gelişim sürecine çok büyük katkıları oluyor.

Bir anne olarak hem anne babalara hem de çocukla ilgilenen diğer tüm velilere tavsiyem; bilimi çocukların yaşamına olabildiğince çok almaları. Bunun için aslında çok fazla çaba da gerekmiyor. Çünkü çocukların temel merak duyguları bu konuda çok yardımcı oluyor. Bilim ve kültür merkezlerini gezebilir, eğlenceli bilim kitapları okuyabilir, etkinlikler yaparak bilimi sevdirebilirler. Bunun dışında evde bilim deneyleri yapabilirler. Örneğin; www.bilimkutusu.com üzerinde çok eğlenceli ücretsiz deney etkinlikleri sunuyoruz. Bununla birlikte deney setlerimizle ailece keyifli vakit geçirme imkânı sağlıyoruz. Bu süreçte çocuklar ve aileler arasındaki bağlar da güçlenmiş oluyor.

“Marsta Yaşam” konulu resim yarışması, 9-12 yaş grubu 1.si (Resme tıklayarak resim bağlantısına gidebilirsiniz.)

Marsta Yaşamayı Hayal Eden Çocuklar

 

Bilime meraklı çocuklarımız aynı zamanda da eğlenmek istiyor elbette. Hem eğlendiren hem öğreten etkinlikler sayesinde, bilimle bağ kurmaları kolaylaşıyor. Siz de bilim ve eğlenceyi kesiştiren resim yarışmasıyla miniklere ulaştınız. Nasıl geçti yarışma? Çocuklardan ve velilerden nasıl geri dönüşler aldınız?

Bilim Kutusu resim yarışmamızda mesaj bölümümüzden harika geri dönüşler aldık. Aileler bize çok teşekkür ettiler ve inanılmaz yoğun bir katılım oldu. Ailelerimiz çocukların hayal gücünü harekete geçirdiğimiz için ve yarışmayı düzenlediğimiz için bize samimiyetle teşekkür ettiler. Sonuç olarak çocuklarımız da çok mutlu olmuş oldu. Mars’ta yaşamayı hayal eden çocuklarımız mucizeler yarattılar. Yarışma jürimiz bir aylık süreç boyunca gece gündüz çalıştı diyebilirim. Sayfamızda el birliğiyle tüm Bilim Kutusu severlerden oy toplayarak sonuçları belirledik ve her bir oyu sayarak neticeye ulaştık. Dediğim gibi bizim gönlümüzde tüm çocuklarımız zaten birinciydi.

Bu gibi çalışmalarla çocuklara ulaşmanız ve geleceğin bilim insanları olma yolunda onların ilk adımlarında ellerinden tutmanız çok kıymetli. Çalışmalarınızın devamını dilerim Hazan Hanım. Değerli vaktinizi ayırıp benimle bu keyifli sohbet gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Daha çok çocuğu bilimle tanıştırmanız ümidiyle…

Bana ve Bilim Kutusu’na vakit ayırdığınız için ben teşekkür ederim Tuğçe Hanım. Böyle bir oluşuma imza attığı için de buradan, kurucumuz Elçin Ekşi Hanım’a teşekkürlerimi iletiyorum. Sevgi, bilim ve sağlıkla kalın.