/

Gece Hawaii Semalarında Tuhaf Bir Sarmal Nesne Belirdi

3 dakikalık içerik

Gökyüzü gözlemi yeni bazı keşifleri ve etkileyici manzaraları tanıtmaya yardımcı oluyor. Geçtiğimiz günlerde Hawaii’nin en yüksek dağının tepesindeki bir kamera, gece vakti gökyüzünde dönen bir sarmal gibi görünen nesneyi yakaladı.

Spacex Roketinden Fırlatılan Askeri Bir GPS Uydusu Olabilir

Görüntüler, 18 Ocak’ta Japonya’nın Ulusal Astronomik Gözlemevi’nin dışındaki Mauna Kea’nın zirvesinde bir kamera ile çekildi. Araştırmacılar, keşfedilen bu ilginç nesnenin Florida’daki bir SpaceX roketinden fırlatılan askeri bir GPS uydusuna bağlı olduğuna inanıyor.

Hızlandırılmış bir video ile yayınlanan görüntüler, gökyüzünde hareket ederken yayılan, sarmal oluşturan ve daha sonra kaybolan beyaz bir küreyi gösteriyor. Gözlemevinde araştırmacı olan Ichi Tanaka, o gece başka işlerle meşgul olduğunu ve nesneyi hemen görmediğini söyledi.

Ardından, kameranın YouTube’daki canlı yayınını izleyen bir yıldız gözlemcisi, çevrimiçi mesajlaşma platformu Slack’i kullanarak ona sarmalın ekran görüntüsünü gönderdi.

Dudak Uçuklatan Bir Olay

Araştırmacı Tanaka, Slack’i açtığında gördüğü şeyi dudak uçuklatan bir olay olarak ifade etti. Geçtiğimiz Nisan ayında yine bir SpaceX lansmanından sonra benzer bir sarmal gördüğünü belirten Tanaka, bu seferkinin daha büyük ve daha sönük olduğunu söyledi.

SpaceX, 18 Ocak sabahı Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan askeri bir uydu fırlatmıştı. Spiralin yeri, SpaceX roketinin fırlatıldıktan sonraki ikinci aşamasında olması beklenen yerle eşleşti.

Dünyanın En Gelişmiş Gözlemevlerinden; Mauna Kea Zirvesi

Mauna Kea’nın zirvesi, astronomi için Dünya’daki en iyi görüntüleme koşullarına sahip bir bölge olarak biliniyor. Bu da, onu dünyanın en gelişmiş gözlemevleri arasında tercih edilen bir yer haline getiriyor.