Gaziantep Üniversitesi akademisyenlerinden Sedat Bayseç öğrencilere hakaretler etti ve soruşturmaya alındı

Gaziantep Üniversitesi açıkladı; Öğrencilere hakaret eden akademisyen soruşturma altında

4 dakikalık içerik

Gaziantep Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Bayseç’in odasının kapısına astığı yazı sosyal medyanın gündemine düştü. Yazıda, 2018-2019 döneminde mezun olan öğrencileri için ağır hakaretler eden okulun mühendislik fakültesi makina mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Bayseç hakkında, okul yönetimi soruşturma açtığını duyurdu.

Sedat Bayseç’in okul kapısına astığı, öğrencilerine hakaretler ettiği yazı gündeme bir öğrencinin yazının fotoğrafını çekip Twitter’da paylaşmasıyla geldi. Ardından birçok kullanıcı da aynı fotoğrafı yayınlayarak, Bayseç’i eleştirdi. Bayseç, astığı yazıda, “2018-19 akademik yılında bölümümüzden ayrılan öğrenci grubunun içinde tembel ve beyinsiz, ancak tembel ve beyinsiz oldukları için aldıkları düşük notları beğenmeyen ve bundan okulunu, hocalarını sorumlu tutan alçak ve saygısız bir öğrenci grubu var. Bu sene mezun olan herhangi bir öğrenci için benden referans istendiği takdirde yalancı, fırsatçı, ahlaksız ve bozguncudur ya da bu karakterdeki insanların okulun kalitesini bozar davranışları karşısında sessiz ve akışkan gibi davranmıştır şekinde referans vereceğim” dedi.

Sosyal medyadaki tepkilerin ardından, Sedat Bayseç isimli bir Twitter hesabı, eleştirilere yönelik tweetler attı. Birçok kullanıcı ile tartışmaya giren hesap, ardından bir tweet atarak, “Çocuklar epeyce içimizi döktük. Bu tartışmayı kapatıyorum.” dedi.

https://twitter.com/sedatbaysec/status/1141455943072399361

Sedat Bayseç ile ilgili yüzlerce tweet atıldı. Tweetlerin arasında bir kullanıcının 10 yıl öncesine dayanan Bayseç ile ilgili çarpıcı iddiaları vardı. Bir kullanıcı, aynı hocanın 10 yıl kadar önce, başörtülü öğrencilerin başörtülerini fakülte içinde açtıkları için öğrencilere hakaret ettiğini iddia etti.

Gaziantep Üniversitesi Sedat Bayseç hakkında soruşturma başlattı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Sedat Bayseç hakkında iddialar üzerine soruşturma açtıklarını duyurdu. Rektör Gür, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, “Sevgili öğrencilerimiz, Üniversitemiz makina mühendisliği bölümü akademisyenlerinden birinin her ne sebeple olursa olsun öğrencilerine bu şekilde hakaret etmesi, aşağılaması ve bunu alenen yapması kabul edilemez. Hakkında soruşturma açılmış olup, gereği yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.