orman stadyum

Futbol stadyumu orman oldu

2 dakikalık içerik

Futbol stadyumunun ortasında orman oluşturuldu. Küresel iklim krizine dikkat çekmek için yapılan sergide stadyumun ortasına 300 ağaç dikildi.

Avusturya’nın Klagenfurt kentindeki Wörthersee Futbol Stadyumu, İsviçreli sanatçı Klaus Littmann’ın yeni bir projesi için görkemli bir ormana dönüştürüldü. Littmann, eserini küresel iklim krizine ve ormansızlaşmaya dikkat çekmek için yaptığını belirtti.

orman stadyum
Foto; UNIMO

Stadyum, ülkenin güneyinde bulunan Carinthia eyaletindeki Wörthersee Gölü yakınında yer alıyor. Wörthersee Futbol Stadyumu şu an her biri altı tona kadar olan yaklaşık 300 ağaçla kaplı. 27 Ekim’e kadar açık olacak sergideki orman akçaağaç, titrek kavak, ak söğüt, gürgen, ova akçaağaçları ve meşe gibi çeşitli ağaç türlerinden oluşuyor. Stadyumun seyirci koltukları, beton zemin ve projektörler ile birlikte filizlenen ağaçların bir arada bulunarak oluşturdukları görüntü dikkat çekiyor.

orman stat
Foto; Gerhard Maurer

8 Eylül’de başlayan “For Forest – The Unending Attraction of Nature” sergisi, 27 Ekim’e kadar halka açık olarak devam edecek. Sanatçı Littmann, eserini oluştururken Avusturyalı ressam ve mimar Max Peintner’in 1970’lerde tamamladığı distopya çiziminden ilham aldığını söyledi.

orman stadyum
Max Peintner’ın, “The Unending Attraction of Nature” eseri.

Littmann’a göre amaç, “doğa algımıza meydan okumak ve geleceğimizi sorgulamak”. Littmann, ormanların bir gün sadece özel olarak belirlenmiş alanlarda bulunabileceği kavramını sembolize ettiğini ifade ediyor.

orman stadyum
Foto; Gerhard Maurer

Kaynak;

CNN