futbol beyin hasarına yol açabilir

Amerikan futbolu oynamak beyin hasarına yol açabilir

4 dakikalık içerik

Amerikan futbolu oynamak -beyin sarsıntısı olmasa bile- beyin hasarına yol açabilir.

Science Advances‘ta yayımlanan yeni bir çalışma, sadece bir sezon kolej futbolu (Amerikan futbolu) oynamanın bir beyin sarsıntısı geçirilmese bile futbolcunun beynine zarar verebileceğini gösteriyor. New York Potsdam’daki Clarkson Üniversitesi‘nden araştırmacı Stephen Casper, doktorların ve futbolcuların bulguları not etmesi gerektiğini söylüyor. Casper, çalışmanın sonuçlarına ilişkin, “İnsanlara futbol oynama konusunda çok net ve şeffaf uyarılar verilmesi gerektiğine yönelik bir kanıt” şeklinde konuştu.

Özellikle orta beyin incelendi

Sadece klinisyenler bir sarsıntıyı teşhis edebilir. Genelde uzmanlar, geveleyerek konuşmayı ve düzensiz hareketleri kontrol ediyor. Beyin sarsıntısı dışında kalan yaralanmalar ise çoğunlukla göz ardı ediliyor ancak bu sarsıntılar eğer sık sık meydana gelirse, beyine de zarar verebilir.

Bu çalışmada New York Rochester Üniversitesi‘nden araştırmacılar, okulun futbolcularının 38’ini takibe aldı. Sporcular, uygulamalar ve oyunlar sırasındaki vuruşların sayısını ve kuvvetini takip etmek için ivmeölçerler takılmış olan kask taktı. Her futbol sezonundan önce ve sonra, bilim insanları, oyuncuların beynini MRI taramasından geçirdi.

Araştırmacılar, özellikle beyin sapı üzerindeki bir bölge olan orta beyine baktı. Ekip, bir oyuncunun kafasına herhangi bir açıdan çarpıldığında, beynin tıpkı bir göle atılan taşın oluşturduğu dalgalanmayı yaşadığını açıkladı. Kuvvet, çarpma beynin birçok bölgesini etkiler ancak orta beyin merkezi hasarı devam ettirebiliyor.

Futboldaki darbeler birçok rahatsızlığa yol açabiliyor

38 oyuncunun sadece ikisinin beyin sarsıntısı almasına rağmen, üçte ikisinden fazlası orta beyindeki beyaz maddenin bütünlüğünde değişiklikler gösterdi. Çalışma, rotasyonel (döngü halindeki) darbelerin, özellikle orta beyindeki beyaz madde için çok çarpıcı ve kötü etkiler gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca bu oyuncuların kan dolaşımında artmış tau proteini buldu.

Beyin hücresi hasarını gösteren protein, hafıza kaybına, depresyona ve duygusal dengesizliğe neden olabilecek ve sonunda bunaklığa yol açabilecek bir durum olan kronik travmatik ansefalopati ile ilişkili.

Araştırma ekibi, orta bölgenin gelecekteki doktorlar ve araştırmacılar için faydalı çalışma alanı olacağını söyledi. Ekip, futboldaki tekrarlayan darbelerin, futbolcuların beyinlerine nasıl zarar verebileceğini daha ayrıntılı şekilde açıklanacağını umuyor. Ek olarak, araştırmacılar, araştırmalarını kask ivmeölçerden veri toplayabilen ve bir oyuncunun tehlikeli hasar seviyelerine ulaştığını belirten algoritmalar geliştirmek için kullanmayı planlıyor. İlk adım olarak, takım oyuncularının kask verilerini yükleyebilecekleri Open Brain Project / Açık Beyin Projesi‘ni geliştirdiler.

Kaynak;

Science