Fransa yaz sıcakları can aldı

Fransa ‘da sıcaktan bin 435 kişi öldü

5 dakikalık içerik

Fransa Sağlık Bakanlığı’na göre, Haziran ve Temmuz aylarında rekor sıcaklık dalgaları, Fransa’da bin 435 kişinin ölümüne neden oldu. Basına açıklama yapan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Agnès Buzyn, ölenlerin yarısının 75 yaşından büyük olduğunu söyledi. Ancak Bakan Buzyn, önleyici tedbirler sayesinde, 2003’teki ölümcül hava dalgalarının Avrupa’yı vurduğu aynı döneme göre 10 kat daha düşük olduğunu söyledi.

Fransa ulusal hava durumu servisinin bildirdiği verilere göre, Haziran ayından bugüne kadar en yüksek sıcaklık, ülkenin güneyindeki Gallargues-le-Montueux kentinde görüldü. Gallargues-le-Montueux’ta, 28 Haziran tarihinde hava sıcaklığı 46 C derece olarak kaydedildi. Başkent Paris, Temmuz ayında 42.6C’lik rekor bir sıcaklık gördü. Sağlık Bakanlığı’na göre, Fransa’nın ilk sıcak hava dalgası sırasında 567 kişi 24 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında öldü. İkinci ölümcül hava dalgasının yaşandığı 21 ila 27 Temmuz arasında ise 868 kişi daha hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Buzyn, 10 kişinin mesai içinde öldüğünü ve çoğunluğunun dışarıda çalışan insanlar olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı, 24 Haziran – 7 Temmuz ve 21 Temmuz – 27 Temmuz tarihleri arasında etkili olan iki sıcak hava dalgası sırasında ölüm oranının, normalden yüzde 9,1 daha yüksek olduğunu ifade etti.

Reuters’e göre France Inter radyosuna verdiği demeçte Buzyn, “2003’teki sıcak hava dalgası 20 gün sürdü. Bu yıl yaşanan iki sıcak hava dalgası toplamda 18 gün sürdü. Bu yıl önleyici tedbirler sayesinde ölüm oranını 10 kat azaltmayı başardık.” dedi.

Fransa sıcaklardan önce birçok önlem aldı

Yaz aylarında, Fransa’nın çeşitli bölgelerinde kırmızı alarm verildi. Sıcak dönemlerde, halkın sıcağa daha az maruz kalmasını sağlamak için birçok okul ve halk etkinliği kapatıldı. İnsanların serinlemesine yardımcı olmak için bazı şehirlerde büyük parklar ve yüzme havuzları açık tutuldu. Paris’te acil telefon hatları kuruldu ve belediye binalarında geçici “soğuk odalar” oluşturuldu.

Komşu ülke İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde büyük orman yangınları çıktı. Katalonya’da son 20 yılın en yıkıcı yangınlarından bazıları yaşandı. Yüksek sıcaklıklar Avrupa’nın Akdeniz kıyıları hariç de birçok ülkesinde etkili oldu. İngiltere, Belçika, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda da dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde -ülke çapında- tüm zamanların en yüksek sıcaklıkları kaydedildi.

Uzmanlar, sera gazı emisyonlarının yol açtığı artan sıcaklıklardan kaynaklanan bu tür hava dalgalarının endişe verdiğini söylüyor. Araştırmacılar, küresel iklim kriziyle birlikte bu tür sıcak hava dalgalarının Avrupa için yeni bir norm haline gelebileceği konusunda uyarıyor. 2017 tarihli bir çalışmaya göre, tüm Avrupa’daki hanelerin yüzde 5’inden bile daha azında klima bulunuyor. Ayrıca toplu taşıma, yoğun sıcaklıkta durma noktasına gelebiliyor. Yaşlı nüfus, sıcaklıklara karşı özellikle savunmasız durumda.

Fransa, 2019 yazında sıcak hava dalgalarının neden olduğu ölümleri resmi olarak açıklarken, diğer ülkeler henüz bir veri yayımlamadı.

Kaynaklar;

BBC News

Fox News

CNN