Haber

Fransa bilim kurgu yazarları ile geleceğin savaşlarını tahmin edecek

Fransa bilim kurgu yazarları ile ortak çalışarak geleceğin savaş tehditlerini tahmin edecek. Fransa ordusu, ülkeye ve çıkarlarına yönelik gelecekteki tehditleri değerlendirmek için bir “gelecek bilimci ve bilim kurgu yazarı” ekibi oluşturuyor. Çalışmayı yürüten Savunma Teknolojisinde Yenilikler Ajansı, askeri stratejistlerin bile aklına gelemeyecek tehdit unsurlarını bu yöntemle tahmin etmeyi amaçlıyor.

Fransa ordusu geleneksel savaş yaklaşımlarını değiştirmeye ve uluslararası tehditlere karşı ordusunu modernize etmeye çalışıyor. 4-5 bilim kurgu yazarından oluşacak ekibe, “Kızıl Ekip” ismi verildi. Gizli yürütecek olan çalışmada Kızıl Ekip, devletlerin ve terör örgütlerinin Fransa’ya karşı geliştirebileceği ileri teknolojileri tahmin etmeyi amaçlayacak. Yeni savunma teknolojileri geliştirmeye çalışan Fransa, Mali’de bulunan Fransa askerlerine destek için bir süredir robotlar geliştiriyor.

14 Temmuz günü Bastille Günü kutlamalarında Fransa, yeni teknolojilerini sergiledi. Bunlar arasında insansız hava araçlarının kumanda ile iletişimini kesmesine yarayan Nerod F5 mikrodalga sinyal bozucu silah bulunuyor. Zapata şirketinin CEO’su Franky Zapata ise, kendi icadı jet motoruyla havalanarak, kalabalığın üstünde elindeki boş bir silah ile saatte 188 kilometre hıza ulaştı.

Savunma bakanı Florence Parly, “Barakuda” isimli bir robotun savaş alanındaki askerlere kısa sürede lojistik destek sağlamak için görevlendirilebileceğini söyledi. Diğer projeler arasında, dronelarla etkileşime girebilen uçak ve binlerce uydu görüntüsünü anında analiz edebilen yazılım yer alıyor.

Franky Zapata, jet motoruyla havalanarak uçuş yaptı. Foto; Reuters

Bilim kurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz türden bir silah; Nerod F5 mikrodalga sinyal bozucu silah. Foto; Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından Zapata’nın jet motoruyla uçuşunun kısa bir video görüntüsü eşliğinde bir tweet attı. Macron, “Yenilikçi ve modern ordumuzla gurur duyuyorum” dedi.

Kaynaklar;

The Telegraph

BBC Türkçe

Independent

Alakalı İçerikler
Haber

"Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?" - İlk bilim-kurgu eserimiz modern Türkçe'siyle okuyucuya sunuldu

Haber

Notre Dame için umut verici dijital tarama

ArkeolojiHaber

Megalitler birbirinden bağımsız mı, değil mi?

Bilim KurguÖzel Haberler

Doctor Who - Bilim Kurgu Dizileri - İnceleme

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir