//

Flamingolar Satılmak İçin Kaçırıldı!

3 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde dehşet verici bir olay yaşandı. Tuz gölü civarında flamingo yavruları bir grup kişi tarafından kaçırıldı. Söz konusu bu kişiler flamingo yavrularını kutulara koyup satma amacıyla şehirlerarası otobüsle Mersin’e götürmeye çalıştı. Bu şartlara dayanamayan 47 flamingonun 26’sının öldüğü söyleniyor.

Kutulara Koyulan 47 Flamingodan 26’sı Hayatını Kaybetti

Medyada fazlaca yer bulan habere göre yavru flamingolar kaçırılarak satılmak istendi. Bunu yapan kişiler Tuz Gölü’nden topladıkları 47 flamingoyu bağlayarak kutulara koydu. 40’ı yavru olan bu flamingolar, şehirlerarası seyreden bir otobüsün bagajına koyuldu. Bir süre sonra kutulardan gelen seslerden şüphelenen vatandaşlar polise haber verdi.

Kaçırılan 47 flamingodan 26’sının öldüğü saptandı. Şüphelilerin ve otobüs şoförünün hakkında adli işlem başlatıldığı söylendi.

“Ne Çekti Bu Flamingolar Yeter!”

Uzman Veteriner Hekim Gökçe Coşkun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla üzüntüsünü belirtti. Flamingo yavrularının kaçırıldığı ve öldüğünü duyuran Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Ne çekti bu flamingolar yeter!” dedi. Daha önce yaşanan ‘drone ile flamingoların strese sokulması’ olayını hatırlatan Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Tuz Gölü’nde kuraklık oldu binlercesi öldü. Bu yavruların üzerine drone sürülerek strese maruz bırakıldılar. Şimdi ise flamingo yavruları çalındı! Peki, bunlara karşı ne yapılacak? Hiç!” ifadelerine yer verdi.

“Oysa Flamingolar Özgürdür ve Uçmak İster”

“Bu flamingoları çalıp ne yapıyorlar?” sorusuna yanıt veren Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Saray gibi çiftlik evi sahiplerine satıyorlar. Kanatları kesiliyor ve esarete alınıyorlar. Bu tamamen yasak! Ama bazen görevliler bile bildiği halde bir şey yapamıyor. Oysa flamingolar özgürdür ve uçmak ister” diye paylaştı.

Flamingoların böyle bir eziyete maruz bırakılması büyük üzüntüye yol açtı. Hem flamingoların hem de diğer hayvanların özgürce yaşama hakkı olduğunu unutmamak gerekiyor. Zarar gören canlarımız için çok üzgünüz…