Fitbit ne kadar güvenilir

Fitbit ve benzeri cihazlar ne kadar güvenilir?

5 dakikalık içerik

Fitbit kalp atışlarımızı ne kadar doğru ölçüyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 40 milyon insan kalp atışlarını izleyebilecek akıllı saatlere veya spor takip cihazına sahip. Ancak bazı araçlar kalp atışlarını yanlış okuyabilir. STAT’ta yer alan habere göre, Fitbit cihazları koyu tenliler için daha az güvenilir. Samsung ve Garmin‘in Fitbit cihazları bulunuyor. Apple Watch da Fitbit üretiyor ancak kalp atışlarını aynı anda başka bir yöntemle de izliyor.

Son yıllarda akıllı saatler ve Fitbit pazarı gittikçe büyüyor. Ancak tüketiciler ve bilim insanları bu cihazların güvenirliliğini sorguluyor. Tüketicilerden, cihazların daha koyu ciltlerde okuma alamadıklarına yönelik şikayetler geliyor. Üreticiler ise konuya ilişkin yeterince açıklama yapmıyor.

Data and Society Research Institute‘den sağlık bilgi teknolojilerinin sosyal, kültürel ve etik etkilerini inceleyen kültürel antropolog Kadija Ferryman, bir açıklama yaptı. Ferryman, “Gerçekten tıpta var olan önyargıyla ilgili bir sorun. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, muhtemelen mevcut önyargıları sürdürmeye devam edeceğine dair kanıtlar var.” dedi.

Ne kadar koyu tenli olursanız cihazın güvenirliliği o kadar azalıyor

Fitbit ne kadar güvenilir
Foto; Dom Smith / STAT

Neredeyse tüm alıcılar, kanın hacmini sürekli izleyen optik sensörlere sahip olan bu cihazlara güveniyor. Vuruşlar arasında, bilekteki daha az kan hacminden ötürü sensöre geri yansıyan daha fazla ışık oluşuyor. Ancak tüm cihazlar aynı tür ışığı göstermiyor. Fitbit, Samsung saatler ve diğer birçok marka sadece yeşil ışıklara güveniyor. Bu ışıklar, hastane sınıfında yer alan kalp atış hızını izleyen cihazlardaki kızılötesi ışıklardan daha basit ve ucuzdur. Ama yeşil ışığın dalga boyunun daha kısa olması nedeniyle, daha koyu tenli insanlarda daha yaygın olan cilt pigmenti melanin tarafından daha kolay emiliyor. Yani kısacası; daha fazla melanin içeren cilt, yeşil ışığı engeller ve doğru bir okumayı zorlaştırır. Cildiniz ne kadar koyu olursa, doğru okuma o kadar zorlaşır.

İsveç’teki Karolinska Institutet‘den araştırmacılar Mikael Mattsson, “Farklı cilt tipleri ve cilt renkleri arasında doğrulukta bazı farklılıklar olduğunu görebildik.” diyor. STAT’a konuşan Fitbit sözcüleri, yeşil ışığa güç veren akımları artırdıklarını söyledi. Apple, cihazlarının yeşil ışığına güvenmesine rağmen, cihazın ayrıca her beş dakikada bir yaklaşık olarak kızılötesi ışıkla bir okuma yaptığını açıkladı. Garmin ve Samsung ise, yorumlara karşı bir cevap vermedi.

Absorpsiyon (emme) etkisi, araştırmada belgelendi ancak bu etkinin, kalp atış hızını ölçen araçların doğruluğunu nasıl etkileyip etkilemediğine dair çok az araştırma yapıldı. 2017’de Journal of Personalized Medicine‘de yayımlanan bir makale, o zamanlar piyasada bulunan bir dizi cihazın hata oranları yazıldı. Makalede daha koyu cilt tonuna sahip olanlar için cihaz hatasının daha yüksek olduğu vurgulandı. Fitbit Surge, Samsung Gear ve Basis Peak (v. 2) cihazları için hata oranları istatistiksel olarak önemli bir seviyedeydi. Apple Watch, Microsoft Band (v.1), Mio ve PulseOn için istatistiki hata oranları kayda değer değildi.

Kaynak;

STAT News