Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

8 Maddede Kara delik avcısı Feryal Özel

Feryal Özel

Feryal Özel, geçtiğimiz nisanda yayınlanan kara delik fotoğrafıyla oldukça gündeme gelmişti. Olay Ufku Teleskobu ekibinde yer alan Özel, ilk kara delik fotoğrafının çekilmesinde pek çok katkıya sahip. Peki Feryal Özel kim? 8 maddede tanıyın.

1) Feryal Özel – İstanbul’dan Amerika’ya Yıldızlı Yol
Feryal Özel

Ron Medvescek / Arizona Daily Star

Feryal Özel 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Üsküdar Amerika Lisesi’nden mezun olmuş ve daha sonra üniversite eğitimi için Amerika’ya gitmiştir. Colombia Üniversitesi’nde fizik ve matematik üzerine eğitim görmüş ve üniversiteyi dereceyle bitirmiştir.

2) Nötron yıldızları peşinde
nötron yıldızı

NASA/JPL-Caltech/SAO/NOAO https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA18841

Manyetik ve Kütle Çekimsel alanın nötron yıldızları üzerine etkilerini incelediği doktora tezi astrofizik alanında oldukça ses getirmiş ve dikkatleri üzerine çekmiştir.  Özel’in akademik yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Ödüllerle dolu bir kariyer

Feryal ÖzelBaşarılı bir öğrenci olarak mezun olduktan sonra akademik kariyeri de başarılarla dolu olan Özel, Maria Goeppert Mayer Ödülü, the Radcliffe Institute for Advanced Study Fellowship gibi pek çok ödül almıştır.

4) Kara delik için dev teleskop : Olay Ufku Teleskobu
Olay Ufku Teleskobu

Olay Ufku Teleskobu Kontrol Odası, Feryal Özel’in Herkese Açık Facebook hesabından bir fotoğraf, https://www.facebook.com/feryal.ozel.astro/photos/a.237123136312301/1536063246418277/?type=3&theater

Dünya’nın çeşitli noktalarındaki teleskopların koordinasyonuyla ortaya çıkan Olay Ufku Teleskobu uzun zamandır süren bir çalışma. Bu çalışmanın ekibinde Özel’de yer alıyor. Özellikle koordinasyon merkezinde gözlem yapılan süreçlerde yer alan Özel, ilk kara delik fotoğrafı için ekiple oldukça yoğun çalıştı.

5) Kara deliğin fotoğrafı

kara delikFeryal Özel, uzun süredir kara deliklerin gözlemlenmesi üzerine araştırmalar yürütüyordu. 20 yıl önce yazdığı makale, günümüzde Olay Ufku Teleskobu’yla yaptıkları gözlem için önemli bir adımdı. Geçtiğimiz nisan ayında da ilk defa bir kara deliğin fotoğrafı çekilmiş oldu.

6) Fiziği 10 yaşında seven kız çocuğu

teleskopFeryal Özel, bir şeyleri öğrenirken bunları belirli bir mantık silislesine oturtamadığında duyduğu rahatsızlığın altını çizerek, 10 yaşında fizikçi olmaya karar verdiğini belirtmiştir. Bilime ilgisinin küçük yaşlarda oluştuğunu anlatmıştır.

7) Astrofizikçi aile

Feryal ÖZelEşi, Dimitrios Psaltis, ise kendisi gibi astrofizikçidir ve Olay Ufku Teleskobu projesinde yer almıştır. Dimitrios Psaltis ve Feryal Özel’in iki kız çocuğu vardır. Özel’in anne ve babası ise doktordur.

8) Belgesellerde Feryal Özel

Black Hole ApocalypseÖzel, astrofizik ve kara deliklerle ilgili pek çok konuşma yapmakta ve belgesellerde yer almaktadır. En son PBS’nin belgesel serinde, Nova – Black Hole Apocalypse ( NOVA – Kara delik Kıyameti) bölümünde yer alıyor ve Olay Ufku Teleskobuyla yaptıkları çalışmayı anlatıyor.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
AkademiBilimBilim İnsanlarıHaber

Rosalind Franklin 100 yaşında!

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Türkan Saylan

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Remziye Hisar

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Nüzhet Gökdoğan

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
CRISPR teknolojisi genetik sağırlığa çözüm olabilir