/

FDA ilk yapay pankreasa yeşil ışık yaktı!

3 dakikalık içerik

Özellikle şeker hastalarının bildiği insülin pompası firması Medtronic’in ilk yapay pankreas olarak isimlendirdiği cihaza FDA onay verdi. MiniMed 670G isimli cihaz 14 yaş altı tip 1 diyabetli çocuklar için kullanılacak. Geliştirilen cihaz ile kan şekeri seviyesi otomatik ölçülüyor ve insülin otomatik olarak veriliyor.

Diyabetliler gün içinde düzenli olarak kan şekeri seviyelerini ölçmek zorundalar. Bu ölçüm sonuçlarına göre de kendilerine insülin enjekte ediyorlar. Bu şekilde şan şekeri seviyelerini koruyorlar. Geliştirilen yeni cihaz ile diyabetlilerin kendi kendini takip etmesine ve kendi kendine enjeksiyon yapmasına gerek kalmayacak. Böylece hipoglisemi gibi risklerin önüne geçilmiş olacak. MiniMed 670G otomatik olarak kan şekeri seviyesini takip ediyor ve gerekli durumlarda gereken insülin dozunu ayarlayarak otomatik olarak kana veriyor. Tip 1 diyabet otoimmün bir sağlık problemi olarak ortaya çıkmakta ve çoğunlukla çocukluk çağında görülmekte. Bu durum ise hem çocuklar hem de aileleri için zorlayıcı olmakta. Geliştirilen “yapay pankreas” tip1 diyabetli çocuklar için ölçüm ve insülin enjeksiyonu süreçlerini kolaylaştırıcı olması bakımından çok büyük önem taşımakta.

igne

Amerikada 1.25 milyon insanın tip 1 diyabete sahip olduğu düşünülmekte. Günümüzde, insanlar ölçüm cihazları ile kan şeker seviyelerini gün içinde düzenli olarak ölçüyorlar. Bunun yanı sıra kimi hastalar ise şeker monitörü kullanarak gün içinde sürekli takip etmekte. İnsülin alımında ise, kimi hastalar kendileri enjektör ile insülin alırken kimileri insülin pompası kullanmaktalar.

MiniMed 670G ise “hibrit kapalı döngü” sistemi ile mönitor ve pompa sistemini bir arada sunan ilk teknoloji olarka öne çıkıyor. FDA’in açıklamalarına göre cihaz her beş dakikada bir kan şekeri seviyesini ölçüyor ve buna vücuda gereken miktarda insülin veriyor. Ayrıca diyabetliler yemek zamanlarında manuel olarakta bu cihazla ölçüm yapıp insülin alıyorlar.

Cihaz, tip 1 diyabete sahip 123 kişi üzerindeki klinik çalışmada denendi ve çıkan rapora göre hipoglisemi, hiperglisemi, deri iritasyonu gibi yan etki risklerinin olmadığını belirlendi.

Kaynak: https://diatribe.org/drugdevice-name/medtronic-minimed-670g