covid-19 aşısı ne zaman çıkıyor
//

FDA İlk Covid-19 Aşısını Onayladı!

3 dakikalık içerik

Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech COVID-19 olarak bilinen aşının, Covid-19 ‘a karşı, 16 yaşından büyük kişilere uygulanmasını resmi olarak onadı. 12-15 yaş arasındaki çocuklar için acil kullanım izni (EUA) altında kullanımına devam edilecek.

FDA’in  basın bülteniyle duyurduğu gelişme aşı karşıtlarının sıklıklıkla başvurduğu “FDA’in onayını almamış ilaç” argümanına karşı da etkili olmuş oldu.

2020 yılının 11 Aralık gününden beri, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısı FDA’in acil kullanım izniyle 16 yaşından gün almış kişilerde kullanılabiliyordu. 10 Mayıs 2021’den itibaren ise 12-15 yaş arası için kullanımı yine acil kullanım izniyle mümkün kılınmıştı. FDA, toplum sağlığı konularında acil müdahele gerektiğinde “Acil Kullanım İzni”nden faydalanabiliyor.

Covid-19 aşısı için ilk acil kullanım izni, binlerce kişi üzerinde, rastlantısal, kontrollü ve kör deneylere dayalı güvenilir veriler temel alınıp verilmişti.

FDA’nın vermiş olduğu acil kullanım izninin doğruluğu desteklemek için güncellenmiş ve uzun zaman aralığındaki klinik veriler ışığında değerlendirmesini tamamladı.

Klinik veriler ışığında aşığının Covid-19’u engellemeye karşı %91 oranında etkili olduğu görüldü. En çok görülen yan etkiler ise ağrı, aşı bölgesinde kızarıklık ve şişme, bitkinlik, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, titreme ve ateş.

FDA ve Hastalık Engelleme ve Kontrol Merkezi’i , aşının zaman içinde herhangi bir güvenlik endişesine sebep olmaması için sürekli kontrollerine devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak: fda.gov