fazla parmaklar 6 parmaklı insanlar

Fazla parmaklar el becerisi için avantajlı olabilir

3 dakikalık içerik

Fazla parmağa sahip olmak bazen inanılmaz derecede kullanışlı olabilir. Genellikle işe yaramaz olarak görülen fazla parmaklar, el becerisi konusunda büyük avantajlar sunabilir. Bir vaka çalışması fazladan bir parmağa sahip olmanın yazma ve yemek için yararlı olduğunu gösterdi. Örneğin elinde altı parmakla doğan kişiler tek bir elle ayakkabılarını bağlayabilir, telefon kullanabilir ve karmaşık bir video oyunu oynayabilir.

Nature Communications’te yayınlanan bir makalede, bir elinde 6 parmağa sahip iki kişi üzerinde yapılan araştırmalar açıklandı. Makalede, cerrahi olarak fazla parmağın alınması yerine, fazla parmakların fayda sağlayabileceği öne sürüldü. Sonuçlar aynı zamanda, insan beyninin ne kadar esnek olabileceğini, beyni kontrol eden robotik uzantıların tasarımında merkezi olacak bir özelliği de vurguluyor.

Araştırma için, Imperial College London’daki biyo mühendis Etienne Burdet ve meslektaşları, her ikisi de altı parmakla doğan (polidaktili) 52 yaşında bir anne ve 17 yaşındaki oğlu ile birlikte çalıştı. Araştırmacılar, deneklerin nöromekanik ve el işlerindeki yeteneklerini inceledi.

Fazla parmaklı insanlar beş parmaklı insanlar için tasarlanmış bir dünyada yaşıyor

Beyin taramaları ve anatomik MRI taramaları, fazla parmakların kas ve tendonların yanı sıra özel bir beyin sistemi tarafından kontrol edildiğini ortaya koydu.  Sonuçlar, bu insanların beyinlerinin fazladan parmakları yönlendirmekte sorun yaşamadıklarını gösteriyor. Fazla parmaklar veya bir kişinin zihni tarafından kontrol edilen diğer uzantılar sinirsel iş yüklerinde benzer artışlar getirebilmesine karşın bu zorluk fazla parmağa sahip olmayan bir kişi için daha büyük olabilir.

Araştırmacı Burdet, bu katılımcıların beş parmağı olan insanlar için tasarlanmış bir dünyada yaşadığını söylüyor. Burdet, katılımcılarla zaman geçirdikten sonra, “Beş parmaklı ellerimle yavaş yavaş kendimi kötü hissettim” diyor. Burdet, sonuçların fazla parmağı olan diğer insanları kapsayamayabileceğini de ekledi. Bazı durumlarda fazla parmaklar daha az gelişmiş olabilir.

Her iki elinde de fazladan birer parmağa sahip insanların bunu nasıl avantaja dönüştürdüğünü izleyebilirsiniz; 

Kaynak;

Nature

Science News