AntropolojiHaber

Farklı yerlerdeyiz ama yedi ortak kuralımız var

Yeni bir araştırmaya göre tüm kültürler aslında yedi ortak işbirlikçi davranış ve kurallara bağlı.

Araştırmacılar, dünyadaki 60 toplumun 600’den fazla kültürel kaydının derinlemesine analizine dayanarak, ahlaki değerler açısından ortak olan kurallarımızı tespit etti. Bu çalışmanın, alanında şimdiye kadarki en büyük örnek olduğunu belirtelim.

“Herkes ortak yararı teşvik etmek için işbirliği yapmaya katılıyor.”

Foto; Khadija Yousaf

Oxford Üniversitesi’nden antropolog Oliver Scott Curry, “Herhangi bir yerdeki herkes ortak ahlaki kodu paylaşıyor.” dedi.

Curry ve diğer araştırmacılar, Human Relations Area Files (Yale Üniversitesi tarafından barındırılan HRAF) adlı kültürlerarası çeşitlilik üzerine bir araştırma veritabanına girerek,  ahlakın işbirliğini geliştirmek için insan kültürlerinde geliştiği teorisini araştırdı.

Araştırma alanına giren tüm kültürlerin ortak yedi işbirlikçi davranış ve kuralları ortaya çıktı. Bu işbirlikçi davranışlar ve kurallar şu şekilde ifade edildi; aileye yardım etmek, grubunuza yardım etmek, karşılık vermek, cesur olmak, saygı duymak, tartışmalı kaynakları bölmek (adalet) ve önceki mülkiyete saygı duymak (mülkiyet hakları).

Ekip, analizlerinde, bu yedi kuralın, ankete tabi tutulan farklı kültürlerde eşit derecede önemli olduğunu ve asla ahlaki olarak kötü olarak algılanmadığını buldu.

Ayrıca evrensel kurallar aynı zamanda kooperatif davranışlara muhalif olarak davranmanın ahlaki açıdan kötü olduğunu kabul eder; akrabayı ihmal etmek, grubunuza ihanet etmek, karşılık vermemek, korkaklık, saygısızlık, haksızlık ve hırsızlık.

Kaynak; https://www.sciencealert.com/these-7-rules-form-a-universal-moral-code-shared-by-every-culture-study-finds

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

ArkeolojiHaber

Çatalhöyük sakinleri için biyolojik etmenden daha önemlisi sosyal etmen

Haber

Çöplükte beslenen kutup ayıları iklim değişikliğinin sonuçlarının bir önizlemesi

GenetikHaber

Uzmanlar embriyolar üzerinde gen düzenlemelerinin yasaklanmasını istiyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın