Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Fahire Battalgazi İlk Türk Kadın Zoolog

Fahire-battalgazi

Fahire Battalgazi Türkiye’nin ilk kadın zooloji profesörüdür. Fahire Hanım, 1902 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının görevi için Şam’a gitmesi sebebiyle okula Şam’da Notre Dame de Sion Fransız Mektebi’nde başlamıştır. Daha sonra yurda dönmüşlerdir ve Bezmi Alem Lisesi’nden 1924’te mezun olmuştur. İstanbul Dârülfünûnu (Fen Fakültesi) Tabii İlimler bölümünden de 1926’da mezun olmuştur. Daha sonra Tercan Kazası, İlk Mektep Başmuallimliği görevini yapmıştır. 1927 Haziran’ında Fen Fakültesi Teşhir ve Fizyoloji asistanlığına başlamıştır. 1931 yılında ise Hayvanat (Zooloji) Enstitüsü laboratuvar şefi olmuştur. 1931-1932 yıllarında yüksek öğrenim görmek için Paris Sorbonne Üniversitesi Zooloji ve Karşılaştırmalı Anatomi Enstitüsüne gitmiştir. Üniversite Reformu sonrası 1934’te zooloji doçenti olarak İstanbul Üniversitesinde görevini sürdürmeye devam etmiştir. Çalışmalarını sürdüren Fahire Hanım 1944 yılında profesör olmuştur. Erken bir yaşta, 1948 yılında ölmüştür.

Fahire BattalgaziSoyadı kanunundan önce çalışmalarını Fahire Akif Hanım olarak yayınlamıştır. Soyadı kanunundan sonra Fahire Battalgazi ismini kullanmıştır. Adli tıp profesörü olan Ethem Akif Battalgazi’nin kızı olan Fahire Hanım’ın 4 kız kardeşi vardır. Kardeşleri de kendisi gibi öğrenimlerini tamamlamışlardır. Büyük ablası gazeteci olmuştur. Küçük kardeşlerinden biri ise ilk kadın hakimleriden biri olarak çalışmıştır.

Fahire Battalgazi ve çalışmaları

İlk dönemlerinde Crustacea çalışmıştır. Daha sonra Türkiye’deki tatlısu balıkları alanında önemli çalışmalar yürütmüştür. Pek çok yeni taksonu keşfetmiş ve adlandırmıştır. Bununla birlikte Türkiye biyocoğrafyasının ortaya çıkmasında emekleri büyüktür. 

Fahire Battalgazi

Kaynak: http://bluepoint.gen.tr/Kosswig/fotograflar.html

Türkiye biyoloji çalışmaları için en nemli isimlerden olan Curt Kosswig Fahire Hanım için uzun bir not yazmış ve sonunda “Fahire Battalgazi ile aramızdan çok çalışkan, değerli bir ilim kadını, bize hiçbir zaman yardımlarını esirgemeyen iyi bir meslektaş ve iyi kalpli, müşfik bir insan ayrılmış oluyor. Onun ismi ilmi eserlerinde ve onu tanıyan herkesin kalbinde yaşamaya devam edecektir.” demiştir.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

8 Maddede Kara delik avcısı Feryal Özel

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Lynn Margulis kimdir? Devrimci bilim kadını!

AkademiHaberToplumsal Cinsiyet Eşitliği

Bilim dünyasında birçok kadın cinsel tacizden dolayı işini bırakıyor

Bilim İnsanlarıHaberÖzel Haberler

Bilmeniz Gereken 10 Bilim Kadını

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
İlk kimyagerimiz Remziye Hisar