Etkinlik

Akademik ve akademik olmayan bilimsel etkinlik duyuruları

///

Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri

Muğla Belediyesi 13 Ağustos Pazar günü çok dikkat çekici bir etkinlik düzenliyor. Knidos Antik Kenti/ Datça’da düzenlenecek konser “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” ismiyle duyuruldu.
Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri Ücretsiz
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konseri 13 Ağustos Pazar günü saat…

Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri

///

Muğla Belediyesi 13 Ağustos Pazar günü çok dikkat çekici bir etkinlik düzenliyor. Knidos Antik Kenti/ Datça’da düzenlenecek konser “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” ismiyle duyuruldu.
Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri Ücretsiz
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konseri 13 Ağustos Pazar günü saat 21.00’da gerçekleşecek. Konserin şef koltuğunda Kutay Maktay, başkemancı olarak ise İrem Kırbay bulunuyor. Konser için belirli bir ücret talep edilmiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konserine bütün vatandaşlarımızı aramızda görmek isteriz. ✨🎶🎵🎻 pic.twitter.com/F3G80XQTt1
— KNİDOS KAZISI (@knidoskazisi) August 7, 2023

Konsere Gitmek İsteyenler İçin Tavsiyeler
Knidos kazısında çalışmış bir arkeolog konserin duyurusunu yaptı. Etkinliğe gitmeden önce müze kart çıkarmayı …

İlk Dinozora “Megalosaurus Bucklandii” İsminin Verilmesinin Üzerinden 200 Yıl Geçti

////

İlk dinozor Megalosaurus Bucklandii’ ye isminin verilmesinin 200. yıl dönümü Doğa Tarihi Müzesi bünyesinde kutlanacak. Doğa Tarihi Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı öncü dinozor paleobiyolojisini sergileyen uluslararası konferansa, dünyanın dört bir yanından sekiz ana konuşmacı katılacak. Sekiz ana konuşmacının konuştuğu konferansta, diğer konuşmalar özet gönderimi ve başvuru yoluyla seçilecek. Natural History Museum Resmî Webb sayfasında yapılan duyuruya göre, diğer konuşmaların özet çağrısı için 2023 Eylül ayında kayıtlar açılacak.
Konferansta iki gün sürecek olan konuşmaların ardından deniz sürüngenleri galerisi gezisi yapılacak, konferans yemeği verilecek ve önemli sergilerden birine özel erişim sağlanacak.

Natural History Museum ’da yapılan açıklamaya göre ise açılış konuşmacıları listesi şöyle:
Dr. Xu …

Antik Limanda Meteor Yağmuru Gözlem Etkinliği

///

Mudanya Belediyesi, Bilim ve Amatör Astronomi Kulübü Derneği (BAAK) ve Trilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle unutulmaz bir meteor yağmuru gözlem etkinliği gerçekleşiyor. “Kahraman (Perseid) Takım Yıldızı Yönünden Saçılan Göktaşı (Meteor) Yağmuru” gözlemi, 12 Ağustos Cumartesi günü Kapanca Antik Liman’da yerel halk ve astronomi meraklıları için buluşma noktası olacak. Perseid meteor yağmuru gök olayı ülkemizde bu yıl çok sayıda (Tübitak TUG, Karacabey ve Olimpos ) etkinlikle ve sevinçle takip ediliyor.

Tarih: 12 Ağustos 2023, Cumartesi
Doğa Yürüyüşü: Saat 17.00 – 20.00, Yer: Tirilye / Kapanca
Bilim Sohbet Etkinliği: Saat 21.00
Satürn ve Jüpiter Teleskop Gezegen Gözlemi: Saat 23:00 – 00:30
Meteor Yağmuru Gözlemi: Saat …

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali İlgilileri Bekliyor!

//

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali kapılarını açtı. Antalya Olimpos’ta gerçekleştirilecek olan festival gökyüzüne ilgi duyan herkesi bekliyor.

Etkinlik Alanı Ulaşımın Kolay Sağlandığı Bir Noktada Yer Alıyor
Etkinlik 11 Ağustos 2023 Cuma günü sabah saat 08:00 ile 14 Ağustos 2023 Pazartesi sabahı 11:00 arasında gerçekleştirilecek. Festival “Don Kişot” isimli mekânda yapılacak. Bu mekân zaman içerisinde tecrübelerle düzenlenmiş, geliştirilmiş bir mekân olduğundan her türlü ihtiyaca cevap verir nitelikte. Ulaşım açısından da oldukça kolay bir lokasyonda yer alan etkinlik için, Antalya şehir içi ya da Antalya otogarı gibi merkezi noktalardan toplu taşımayla ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.
2 Farklı Konaklama Seçeneği Mevcut
3 gün sürecek festival için 2 farklı …

NASA, James Webb Uzay Teleskobu Keşiflerinin İlk Yılını Kutluyor

/////

NASA, resmî web sayfasında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en karmaşık uzay teleskobu olan James Webb’in bilim keşiflerinin ilk yılını andığını açıkladı. James Webb’in keşfinin ilk yılını kutlamak amacıyla ABD genelinde canlı ve çevrimiçi olarak birçok etkinlik düzenleneceği ifade edildi.
İlk renkli görüntülerini 12 Temmuz 2022’de, gözlemevinin bilim misyonunun başlangıcı olarak yayınlayan James Webb uzay teleskobu o günden beri birçok galaksi keşfetti. James Webb 12 Temmuz 2022’den bu yana gözlemlenen en eski galaksilerden bazılarına ulaştı ve Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin en ayrıntılı görüntülerine ulaştı. James Webb uzay teleskobu, aynı zamanda Güneş sistemi içindeki gezegenlerin yeni görüntüsünü de yayınlayıp bilim dünyasıyla …

Tübitak 25. Ulusal Gözlem Etkinliği

//

TÜBİTAK Ulusal Gözlem Etkinliği duyurusu yayınlandı. Bu yıl 25’incisi düzenlenen gözlem etkinliği 10-13 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Etkinliği, 10-13 Ağustos tarihleri arasında 2000 metre yükseklikte, Antalya Saklıkent’te gerçekleşecek. Katılımcılar kura ile belirlenecek olup, başvuru için son tarih 7 Temmuz gece yarısı olarak belirlendi.
TÜBİTAK, resmî web sayfasından yaptığı duyuruda, başvuru sisteminin 07.07.2023, Cuma günü saat 23.59’a kadar açık olacağını ve kura sonuçlarının 10 Temmuz Pazartesi günü ilan edileceğini belirtti. Kayıt menüsü altındaki bağlantıdan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine başvuru yapılabileceği açıklandı.
Etkinlikte her yaştan gökbilim meraklısı, profesyonel ve amatör astronomlarla bir araya gelebilecek. Etkinlik süresinde astronomi konulu sunumlar yapılıp, …

Perseid Meteor Yağmuru Gözlemi, 12 Ağustos’ta Bursa Karacabey’de!

///

Yer yıl gökyüzü severlerin heyecanla beklediği Perseid Meteor Yağmuru için bu yıl da etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl da 12 Ağustos’ta düzenlenen Perseid Meteor Yağmuru Karacabey Gözlem Etkinliği, bu yıl 12 Ağustos Cumartesi günü Bursa Karacabey’de gerçekleşecek.
Yaban hayatı ve doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in resmi Twitter hesabından yaptığı etkinlik duyurusuna göre, 12 Ağustos 2023 Cumartesi günü Bursa Karacabey’de Perseid meteor yağmuru gözlemi yapılacak.

2022 yılında düzenlenen gözlem etkinliğinde gece yarısına kadar programa katılan astrofotoğrafçıların çektiği gökyüzü fotoğrafları led ekran ile katılımcılara gösterilmişti. Gece yarısında, dolunay battıktan hemen sonra ışıklar kapatılıp gözlem yapılmış ve katılımcılara gece boyu yıldızlar ve gökyüzü hakkında …

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kız Çocuklarını Bilim ve Teknolojiyle Geleceğe Taşıyor!

/

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation işbirliğiyle hayata geçirdiği “Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar” projesi Ankara’da coşkuyla başladı. Bu özel projenin amacı, kız çocuklarının hayalleri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almalarını ve mesleklerinde ilerlemelerini sağlamak.
Bu müjdeli haberi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz! 10 Mayıs Çarşamba günü saat 14:00’te çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan açılış toplantısında, projenin tanıtımı yapılacak ve kız çocuklarının eğitim ve meslek seçimlerinde cinsiyet kalıplarının dışında düşünülmesine vurgu yapılacak. Toplantıda ayrıca toplumsal cinsiyet-STEAM ilişkisi ele alınacak. Eğlenceli ve bilgilendirici bir etkinlik bizi bekliyor!
Katılmak isteyenler için önemli bilgiler paylaşıyoruz:
Katılım için aşağıdaki formu doldurmanızı …

James Webb Uzay Teleskobu’yla sanat!

////

James Webb Uzay Teleskobu Hubble’ın yerini almaya hazırlanıyor. 21 Aralıkta yörüngesine gönderilen uzay teleskobu ilk çalışmalarını yapmaya başladı. NASA, ESA ve CSA (Kanada Uzay ajansı)’nın ortak projesi olan James Webb Uzay Teleskobu’nun geniş kitlelerce tanınması için pek çok program yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri isse NASA’nın yürüttüğü “James Webb Uzay Teleskobu ilhamlı Sanat” projesi. Proje ilk olarak 2016’da küçük bir sanatçı grubunun misafir edilmesi ve 2017 yılında bir sergi ile sonuçlanıyor. Bu proje çok sevildiği için online olarak devam ediyor. Projeyi online yürüten NASA Uzay Teleskobu’ndan ilham alanların eserlerini sosyal medya üzerinden kendileriyle paylaşmasını istiyor ve bu eserleri daha geniş kitlelere …

Seaspiracy İkilemi: Balıkçılık Deniz Yaşamını Nasıl Etkiliyor?

////////

Seaspiracy İkilemi: Balıkçılık Deniz Yaşamını Nasıl Etkiliyor?
Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, 2021 yılı için başlattığı webinar serisinin ilkini 6 Mayıs 2021 tarihinde Perşembe günü saat 17.30’da gerçekleştirecek. Ali Tabrizi’nin yönettiği belgesel filmi Seaspiracy üzerine konuşulacak etkinliğe link üzerinden katılabilirsiniz.
Ayrıca konuşmacılar hakkında ek bilgi edinmek isterseniz yine link üzerinden detaylara vakıf olabilirsiniz.
“Komplo mu, gerçeklik mi?”
“Komplo mu, gerçeklik mi?” sorusundan yola çıkarak, balıkçılığın deniz ve okyanus yaşamı üzerindeki etkisinin irdelendiği Netflix belgeseli etkinlikte enine boyuna incelenecek, sorgulanacak. Belgesel genel olarak, endüstriyel balıkçılığın detayları, okyanusların 2048 yılında boşalacağı iddiası, balık türlerinin küresel çöküşü, aşırı avlanma, istenmeyen balıkların yakalanması, yaşam alanı kaybı, kirlenme ve …