Endurance Enkazındaki Ekosistem Görenleri Büyüledi

5 dakikalık içerik

Derin deniz araştırmacılarından bir grup, uzunca zamandır aranmakta olan Endurance Batığı’nı sonunda buldu. 5 Mart 2022 tarihli bu keşifte Endurance gemisi, sulara gömülmesinden 107 yıl sonra açığa çıkarıldı. Bir asırdan daha uzun süredir sular altında olan gemi enkazının bulunma sevinci ile birlikte, enkazın ev sahipliği yaptığı derin deniz canlıları dikkat çekti.

Endurance Nasıl Battı ve Bir Asır Sonra Nasıl Bulundu

1915 yılında Ernest Shackleton liderliğinde bir keşif gezisi planlanmıştı. Bu keşfe 144 metrelik “The Endurance” isimli gemiyle başlandı ve bazı nedenlerle gemi battı. Gemi mürettebatı gemiyi terk etti ve Endurance’nin kaptanı Frank Worsley batığın koordinatlarını not etti. Şimdi ise Endurance keşif direktörü Mensun Bound keşfin, Frank Worsley’in ünlü batma koordinatlarının 4 deniz milinin biraz üzerinde, güneye doğru 3008 metre suda yapıldığını söyledi.

107 yıl sonra bulunan Endurance enkazı kadar, enkaz üzerindeki çeşitli deniz canlıları da dikkat çekti. İngiliz Antarktika Araştırması (British Antarctic Survey,BAS) deniz biyocoğrafyacısı ve keşfin de bir parçası olan Huw Griffiths, “Endurance keşfi için ilgilileri tebrik ederim. Endurance batığı mükemmel! Şimdi onu ev olarak benimseyen antarktik deniz tabanı canlılarından da bahsedelim” şeklinde açıklama yaptı.

“Gemi Enkazı Hassas ve Güzel Bir Ekosisteme Ev Sahipliği Yapıyor”

Bir asırdır Antarktika’nın derinliklerinde gömülü olan geminin oldukça sağlam kaldığını ifade eden Griffiths, “Geminin sağlam yapısı, buzul yüzeyinin 3 kilometre aşağısında, filtreyle beslenen hayvanlardan oluşan hassas ve güzel bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor” dedi. Gördüğü deniz canlılarını tek tek inceleyen Griffiths, “Şimdiye kadar tespit ettiğim tüm hayvanlar filtreyle besleniyor” diye konuştu. Griffith, keşif sırasında pek çok deniz canlısını net bir şekilde fotoğraflama imkânı yakaladığını söyleyerek, bu fotoğrafları şahsi Twitter hesabında paylaştı.

“Daha Önce Weddell Denizi’nde Hiç Yengeç Görülmememişti”

Buranın, antarktik deniz canlılarının beslenmesi için oldukça uygun bir ortam olduğunu ifade eden Griffiths, “Deniz üzümleri (sea squirts), plankton ve deniz yüzeyinden yağan ölü şeyler ile dışkılar gibi malzemeleri toplamak için, 2 borusuyla içeri ve dışarı su pompalar” dedi. Denizyıldızları ve deniz süngerleri gibi pek çok deniz canlısını inceleyen ve açıklayıcı bir şekilde anlatan Griffiths, “Endurance’de şimdiye kadar gördüklerim arasında benim favorim sarı deniz zambağı. Deniz zambakları 480 milyon yıl öncesine dayanır ve Triyas devrine kadar tüm dünya okyanuslarında yaygın ve çeşitliydi” diye konuştu.

Keşfi esnasında bir yengeçle karşılaşınca çok şaşırdığını belirten Griffiths, “Muhtemelen bir Yeti Yengeci olabileceğini düşünüyorum. Daha önce Weddell Denizi’nde hiç yengeç görülmemişti. Bu harika bir buluş” şeklinde konuştu.