HaberUzay

En yaşlı kadın astronot uzayda !

kadın astronot

Peggy Whitson, bu gün 56 yaşında. Iowa’da şehir dışında bir çiftlikte yetişmiş. Liseyi bitirdikten sonra Iowa Wesleyan College’den biyoloji ve kimya derecelerini alıp daha sonra ise Rice Üniversitesinde biyokimya okumuş. Peggy şu anda uzayda ve 56 yaşında en yaşlı kadın astronot olarak Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) 3. misyonunu gerçekleştiriyor. 39 saat 46 dakikalık uzay yürüyüşü süresine sahip olan ve ayrıca en yaşlı kadın astronot olan Peggy, önceki görevlerinde ömrünün 377 gününü uzayda geçirmiş.

En yaşlı kadın astronot Peggy!

En yaşlı kadın astronot Peggy, Expedition 5 ile 2002 yılında ilk UUİ görevine gitmiş. İlk görevinde 6 ay istasyonda kalmış. Aynı zamanda mikro yerçekimi ve yaşam bilimleri alanında 21 tane araştırma gerçekleştirerek NASA’nın ilk bilim sorumlusu olmuş.

Peggy Whitson, en yaşlı kadın astronot

Peggy’nin görevi 2017 baharda sonlanacak ve dünyaya dönecek. Bu süre içinde uzayda geçirdiği toplam süre 500 günden fazla olacak. Yani aslında Peggy Whitson bir yıldan çok da uzun bir süreyi uzayda geçirmiş olacak. Neredeyse iki yıla yaklaşan süresi ile de başka bir rekor daha kıracak. Böylece Jeff Williams ‘ın 534 günlük uzayda bulunma rekorunu da aşacak.

soyuz, oleg novitskiy, thomas pesquetRus Soyuz roketiyle, kozmonot Oleg Novitskiy ve Fransız Thomas Pesquet’nin de olduğu ekip Kazakistandaki Baykonur’dan geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktılar. En yaşlı kadın astronot Peggy Whitson ve ekibin dönüş tarihi ise tahmini olarak belirlendi. Ekibin mayıs ayında Soyuz MS-03 ile dünyaya dönmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BiyolojiEvrimGenetikHaberUzay

Astrobiyolog Betül Kaçar NASA'da Görev Alacak

HaberUzay

Ay Dünya'dan nasıl görünecek? NASA yeni bir uygulama çıkardı

Haber

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'na "Robot Oteli" kuruyor

Haber

NASA çalışanı Mars'ta yaşam bulduklarını iddia etti

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir