vietnam fare geyiği

En küçük toynaklı memeli Vietnam fare geyiği ilk kez doğada görüntülendi

5 dakikalık içerik

Dünyanın en küçük toynaklı memelisi Vietnam fare geyiği, doğada ilk kez görüntülendi.

Gümüş sırtlı chevrotain olarak da bilinen tür, son kayıtlarından yaklaşık 30 yıl sonra güney Vietnam’da bir ormanda tuzak kameralar tarafından görüntülendi. İlk kez 1910 yılında görülen gümüş sırtlı chevrotain, yeni araştırmaya kadar en son 1990 yılında kayıtlara geçmişti. Vietnam fare geyiği, 1990’da bir avcı tarafından vurulmuştu ve bu son kayıt olmuştu.

Gümüş sırtlı chevrotain, görünümüyle geyiğe benzeyen tavşan büyüklüğünde bir hayvandır. Chevrotain, dünyanın en küçük toynaklı memelisi.

Araştırmaya yardım eden Global Wildlife Conservation, Vietnam fare geyiği için, “Utangaç ve yalnızlar. Toynaklarının ucunda yürüyorlar ve iki küçük dişe sahip görünüyorlar.” şeklinde açıklama yaptı.

Bilim insanları araştırmaya, yerel halktan gelen ormanda gri bir chevrotain gördüklerine yönelik ifadelerin ardından koyuldu. Araştırmacılar, 2017 yılının sonlarında, orman zemininin yakınına tuzak kameralar kurdu. Vietnam fare geyiği olarak adlandırılan iki hayvanın kanıtlarını yakalamayı umarak beş ay boyunca görüntü aldılar.

Ekip lideri Almanya’daki Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nden doğa korumacı An Nguyen, “Ne bekleyeceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Bu yüzden tuzak kameraları kontrol ettiğimizde ve gümüş sırtlı chevrotain fotoğrafını gördüğümde şaşırdım ve çok sevinmiştim.” dedi. Nguyen, uzun zamandan beri bu türlerin sadece hayal gücümüzün bir parçası olarak bulunduğunu ekledi.

En son 1990’da kayıtlara geçmişti

vietnam fare geyiği
Foto; Southern Institute of Ecology/Global Wildlife Conservation/Leibniz Institute for Zoo ve Wildlife Research/NCNP

İlk araştırmadaki kameraların üçü de gümüş sırtlı chevrotain’i görüntüleyerek, ikinci bir tuzak kamera çalışmasının yolunu açtı. İlerleyen çalışmalarda, 29 kamera istasyonunun 15’i türün görüntülerini kaydetti.

Araştırmacılar bulgularını açıklamalarının yanı sıra Vietnam hükümetini ve koruma gruplarını da yeni kaydedilen popülasyonu incelemeye çağırdı. Böylece chevrotain’in habitatını korumaya yönelik çalışmalar başladı ve hayatta kalması için potansiyel tehditler tespit edildi.

Nguyen, “Gerçekten de türün hala dışarıda olduğunu keşfetmek, bir daha kaybetmememiz için ilk adımdır. Artık, onu nasıl en iyi şekilde koruyacağımızı bulmak için hızla hareket ediyoruz.” dedi.

Gümüş sırtlı chevrotain, hem endemik memeli türlerinin yüksek konsantrasyonuyla hem de yoğun avlanmalarıyla bilinen Vietnam ve Laos’u kapsayan bir bölge olan Greater Annamites’te yaşadıkları için, araştırma ekibi, canlıların tespit edildiği yeri paylaşmıyor. Ekip, gümüş sırtlı chevrotain’i görüntülendikleri yerin tam konumu, orman adını açıklamayacaklarını söyledi.

Son keşiflerden önce, yalnızca iki vakada beş gümüş sırtlı chevrotain kayıtlara geçmişti; 1910’da araştırmacılar dört örneği kaydetti ve 1990’da bir avcı gümüş sırtlı chevrotain avladı.

Çalışma, 11 Kasım’da Nature Ecology & Evolution dergisinde yayımlandı.

Kaynak;

NPR