Sivriburun camgöz

En hızlı köpekbalığının da nesli risk altında

3 dakikalık içerik

Dünyanın en hızlı köpekbalığı türü olarak bilinen sivriburun camgöz (shortfin mako) de neslini sürdüremeyebilir. IUCN’nin (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) Köpekbalığı Uzman Grubu’na (SSG) göre, 17 tür köpekbalığının nesli tükenme tehdidi taşıyor.

Saatte 70 kilometre hızla yüzebilen sivriburun camgöz (Isurus oxyrinchus) ve kuzeni longfin mako (Isurus paucus) son güncellemeler ile nesli tükenmekte olan türlere eklendi. Etleri ve yüzgeçleri için öldürülen her iki camgöz de fazla avlanıyor ve avlanmalarını düzenleyen herhangi bir balıkçılık sınırı da yok.

Greeneye spurdog (Squalus chloroculus) da nesli tükenme riski taşıyan türler arasına girdi. Üç melek köpekbalığı türü – Arjantin melek köpekbalığı (Squatina argentina), whitefin swellshark (Cephaloscyllium albipinnum) ve keler balığı (Squatina occulata) – düşük tehdit kategorisinden kritik olarak tehlike altında bulunanlar listesine alındı.

Aynı zamanda, nispeten sağlıklı nüfusa sahip bazı türler “en az endişe” kategorisinde kalmaya devam etmekte. Bunlar arasında pelajik vatozlar (Pteroplatytrygon violacea ) gibi çok fazla aranmayan türler veya olta takımı ile dev ağızlı köpekbalığı (Megachasma pelagios ) gibi kolaylıkla ulaşılamayan derinliklerde yaşayan türler bulunuyor.

Uluslararası Köpekbalıkları Savunucuları başkan yardımcısı Sonja Fordham, türler hakkındaki endişelerini dile getirdi. Fordham, avlanma yasaklarının yetersizliğine değinerek, “Özellikle köpekbalıklarına yönelik tehditler artmaya devam etmekte. Ülkeler, avlanma üzerindeki temel sınırlar bakımından, koruma taahhütlerinin çok altında kalmaktadır. SSG olarak, Tehlike Altında veya Kritik Olarak Tehlike Altında olarak değerlendirilen türlerin azalışını durdurmak için acil ulusal ve uluslararası balıkçılık sınırlarını talep ediyoruz. Harekete geçme ihtiyacı acildir.” dedi.

Kaynak; Mongabay