//

Empati cihazı ve karşınızdakini anlamak!

6 dakikalık içerik

EMPATİ Nedir?

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.

‘Nasıl Hissettiğini biliyorum’, ’Kendini yerime koy’… Bu cümlelerle çoğu zaman hepimiz karşılaşmışızdır. Almanya’da ki Hannover Üniversitesi’nden Max Pfeiffer ve ekibi bir empati cihazı geliştirdiler. Çalışmayı yürüten Pfeiffer “Başka biriyle aynı şekilde hareket ediyorsanız, o kişiyi daha iyi anlayabilirsiniz” diyor.

empatiElektriksel kas stimülasyonu: Empati cihazı

Empati Cihazıyla arkadaşınızın beyin sinyalleri sizin elinizi hareket ettirebilir

Elektriksel kas stimülasyonu sağlayan bu cihaz bir kas uyartı sistemi. Bu cihaz başkasının ruhsal değişikliklerine yanıt olarak bir kişide istem dışı el hareketlerini tetikleyerek empati uyandırmayı amaçlıyor. Empati cihazı bir arkadaşınızın beyin sinyalleriyle, sizin elinizi hareket ettirmesini sağlıyor.

empati
Figür 1. Empati Cihazının çalışma mantığı. Emotion Actuator: Embodied Emotional Feedback through Electroencephalography and Electrical Muscle StimulationMariam Hassib, Max Pfeiffer, Stefan Schneegass, Michael Rohs, Florian AltProc. of CHI 2017

Bu çalışmada Pfeiffer ve ekibi beyindeki elektriksel aktivitedeki değişiklikleri ölçen bir EEG makinesine dört kişiyi bağladı. Daha sonra deneklere eğlence, öfke ve üzüntü olmak üzere üç duygusal tepki uyandıran film klipleri izletildi.

Bu insanların birbirlerine hissettikleri duyguları göndermesi sağlandı. Her gönderenin kollarına elektrotlar takıldı ve kasları uyaran ve eşinin ruh hali değiştiğinde kollarını ve ellerini hareket ettiren bir “duygu alıcı” ile eşleştirildiler.

Eğlence, öfke ve üzüntü için yaptıkları hareketler Amerikan işaret diline dayanıyordu. Kollarını kaldırarak ya da pençe hareketleri yaparak eğlence ya da öfke gibi duyguları ifade etmeleri sağlandı. Üzüntüyü ifade etmek içinse; yavaş yavaş göğsüne doğru kollarını indirdiler.Bunlar duygularla ilişkili doğal hareketlere benzemekte olup ekip ilgili duyguyu uyandırdıklarını varsayarak çalışmalarını sürdürdüler. Hareketlerin duygulara ne kadar iyi karşılık verdiğini değerlendirildi. Sonuçta gönüllüler, hareketleri büyük oranda doğru ruh haliyle eşleştirdi.

Yeni bir iletişim yöntemi ‘Empati Cihazı’; Uzuk mesafe ilişkilerde çiftleri duygusal olarak bağlamak için kullanılabileceği gibi sosyal medya profiliniz ile de bağlantılı olabilir…

Sistem, uzun süreli ve mesafeli ilişkilerde çiftleri duygusal olarak bağlamak için kullanılabilir, diyor Pfeiffer. Hatta bir kişinin sosyal medya profili ile bağlantılı olabilir, böylece birden fazla arkadaş duygularını aynı anda yaşayabilir. Araştırmacılar çalışmalarını Mayıs ayında Colorado Denver’daki Bilgisayar Sistemlerinde İnsan Faktörleri Konferansı’nda (CHI) sunacaklar.

Ancak Oxford Üniversitesi’nde ki Brian Parkinson, basit hareketlerin tek bir duyguyu bu şekilde uyandırabileceğinden şüpheli. “Öfkeyle ilişkili olan sıkışmış bir yumruk örneğini kullanıyor. “Elinizin altında uçmasını engellemek için küçük bir tüyü tutmaya çalıştığınızı düşünün” diyor. “Bu sizi daha çok kızdırır mı?” Ayrıca Parkinson, iletişim kurduğunuz kişiyle aynı duyguları yaşamanın daima arzu edilmediğinin altını çizerek, “Bazen iletişim konusunda daha bağımsız olmak iyidir.”diyor.

Avrupa Birliği destekli bu projenin asıl hedefi uzakta bulunan kişiler arası duygusal iletişimin sağlanması. Ancak Pfeiffer ve ekibi yayınlarında çalışma için önemli diğer noktalara da işaret ediyorlar. Geliştirdikleri sistemin sadece vücuttan sinyal topladığını, ancak iletişim için yüz ve mimiklerinde olmazsa olmaz bileşenler olduğunun altını çiziyorlar. Bu sebeple çalışmalarında bu açık soruların hala yer aldığını belirtiyorlar.

Emotion Actuator: Embodied Emotional Feedback through Electroencephalography and Electrical Muscle StimulationMariam Hassib, Max Pfeiffer, Stefan Schneegass, Michael Rohs, Florian AltProc. of CHI 2017

NewScientist